Izlaze detalji novog Zakona o radu; poslodavci će za rad od kuće morati plaćati naknade za režije

Rad od kuće morat će biti dogovoren ugovorom, osim u slučaju 'više sile' poput pandemije

Vlada je opsežni nacrt prijedloga novog Zakona o radu u nedjelju dostavila socijalnim partnerima, a u njemu se, između ostalog nalaze i odredbe o uvjetima rada na izdvojenom mjestu ili na daljinu, piše Jutarnji list. Upravo je rad od kuće, zbog njegovog sve češćeg korištenja tijekom pandemije, bio glavni razlog za donošenje novog Zakona.

Prema prijedlogu, rad na izdvojenom mjestu se definira kao onaj koji se obavlja od kuće ili u nekom drugom prostoru oko kojeg se dogovore poslodavac i radnik ili na koji se odluči sam radnik. Navodi se da zaposlenik dio ili sve ugovorene poslove može obavljati na izdvojenom mjestu kada to omogućava narav posla i samo ako je prema propisima o zaštiti na radu utvrđen nizak rizik.

O takvom načinu rada trebat će se sklopiti ugovor u kojem moraju biti predviđene naknade troškove djelatnika, i to za utrošenu energiju, vodu, komunalne pristojbe, kao i druge troškove vezane za obavljanje posla. U slučaju nastanka više sile, poput pandemije, poslodavac bez izmjene ugovora o radu može dogovoriti rad od kuće sa zaposlenikom, ali najviše do 30 dana. Isto tako roditelji djece do osam godina mogu zatražiti rad od kuće, a poslodavac ih može odbiti jedino u iznimnim uvjetima uz pisano obrazloženje.

Pregovori kreću sljedeći tjedan

Osim definiranja rada od kuće, novi Zakon o radu bi trebao ograničiti sklapanje ugovora na određeno. Tako bi djelatnik kod istog poslodavca, kao i kod povezanih tvrtki, s ugovorom na određeno smio raditi najviše tri godine, a vrijeme između sklapanja ugovora koje se ne smatra prekidom radnog odnosa će se produljiti na tri mjeseca. Propisuje se i obveza utvrđivanja objektivnog razloga za sklapanje ugovora na određeno.

Planira se i skratiti otkazni rok na sedam dana ako je zaposlenik dobio otkaz zbog “skrivljenog ponašanja”. Radni odnos također neće automatski prestati s navršenih 65 godina i 15 godina staža, kao što je trenutno, ali ako radnik koji ima uvjete za odlazak u mirovinu dobije otkaz neće imati pravo na otpremninu, donosi Jutarnji list.

Novim Zakonom će se primijeniti i dvije europske direktive prema kojima se uvodi pravo radnika da bude nedostupan izvan radnog vremena, a predviđa se i lakši prijelaz s punog na nepuno radno vrijeme na zahtjev zaposlenika.Isto tako djelatnici koji skrbe o djeci ili starijim i bolesnim članovima obitelji moći će raditi nepuno radno vrijeme sa svim pravima. Novi Zakon o radu trebao bi biti donesen do sljedećeg ljeta, a pregovori sa sindikatima i poslodavcima kreću idući tjedan.