Izlaze novi detalji o testiranju učenika: neće u izolaciju ni ako su zaraženi ukućani, testove tada plaćaju i roditelji

Ravnatelji strahuju od toga da roditelji neće testirati djecu, a škole to neće znati

Ministar obrazovanja Radovan Fuchs jučer je pred sjednicu Vlade potvrdio da su testovi za učenike stigli u sve županije. Potvrđeno mu je bilo da su stigli u sve škole u Primorsko-goranskoj županiji zajedno sa svim uputama za testiranje, a u međuvremenu je objavljena i jedna nova uputa koja je izazvala pomutnju.

Novi list javlja da prema njoj učenici ne moraju u samoizolaciju čak ni kada im je zaražen netko od ukućana. Fuchsov savjetnik Božo Pavičin rekao je da u uputama piše kako roditelj u tom slučaju ima obvezu testirati dijete brzim antigenskim testom svaka dva dana sve dok je u kućanstvu netko pozitivan. Ako dijete ima negativan test, može dolaziti na nastavu.

“Testiranje učenika svaka dva dana nastavlja se i nakon što oboljeli ukućanin ozdravi i to u trajanju od dodatnih 7 dana. Ta mjera vrijedi za učenike koji COVID-19 nisu preboljeli. U potpunosti smo se stavili na raspolaganje ravnateljima i za svako pitanje koje im nije jasno mogu nam se obratiti i dobit će odgovor. Mjera masovnog samotestiranja učenika uvodi se kako bi se ukinula mjera samoizolacije”, rekao je Pavičin.

Roditelji će sami financirati testove?

Doduše, ministar Fuchs je još jučer izjavio nešto malo drugačije. “Kao što smo i najavili to je dobrovoljno testiranje. Ako roditelji ne žele testirati dijete, potpisat će izjavu, obrazac u kojem kažu da na to ne pristaju no onda kada to dijete bude u kontaktu s nekim tko je pozitivan morat će ostati u samoizolaciji, a drugi će ići u školu. I kućni kontakti će se tretirati na isti način”, pojasnio je.

Iz Ministarstva su više puta naglasili da igraju na kartu povjerenja s ovakvim sustavom testiranja, a osim povjerenja čini se da će dio testova financirati roditelji.

Naime, ako je netko od ukućana djeteta pozitivan, dijete, prema uputi koju je potvrdio ministrov savjetnik, treba testirati svaka dva dana. No, roditelji će iz škole dobiti jedan test tjedno. To bi značilo da preostale moraju financirati sami.

Ravnatelj: ‘Većina roditelja je savjesna, ali…’

Ravnatelj Osnovne škole Pehlin u Primorsko-goranskoj županiji, Željko Šimunić, rekao je da je i dosad bilo roditelja koji nisu htjeli reći da je netko pozitivan na koronavirus pa se samim tim postavlja pitanje kako će škola znati da netko od učenika ima pozitivnog člana kućanstva.

“Učitelji su se i do sada dovijali na razne načine kako ući u trag oboljelima. Većina roditelja je savjesna, ali već sada mi javljaju učitelji da imaju najave da će dio roditelja odbiti testiranje. Ova mjera Ministarstva je humana i dobro je zamišljena da su djeca što više u školi, ali to podrazumijeva i partnerstvo u cijelom procesu”, rekao je za Novi list. Dodao je da su roditeljima poslali upute, održali su Učiteljsko vijeće, a testove danas dijele učenicima.

Morat će se testirati i djeca koja su unazad 4 mjeseca preboljela

Ministarstvo je jučer odgovorilo na pitanja ravnatelja koja su postavljali tijekom ovog tjedna. Jedan od njih je rekao da će svi roditelji reći da su testirali djecu kako ona ne bi morala u izolaciju, kao i da izjave koje potpisuju ne moraju biti vjerodostojne.

“Trošimo 20 milijuna kuna mjesečno, trećinu jedne nove škole, svjesni da će rezultat biti ravan nuli. Nitko neće potpisati da se neće testirati. I napomena: 98 posto roditelja neće se testirati, samo mi to nećemo znati”, rekao je Šimunić. Iz Ministarstva su odgovorili da su svjesni kako ova mjera ne daje stopostotnu zaštitu te da ovisi o suradnji s roditeljima i učenicima.

Jedna ravnateljica je postavila pitanje što s učenicima koji su preboljeli covid u zadnja četiri mjeseca. Odgovoreno je da se i oni moraju testirati. Sigurna je da će među roditeljima biti onih koji neće htjeti testirati djecu.