Izračunali smo koliko je točno Ivo Sanader iza rešetaka i kakve su mu šanse da uskoro izađe na slobodu

Obrana se poziva na 'slučaj Glavaš' u zahtjevu za ukidanjem zatvora

12.11.2012., Zagreb, 
Ivo Sanader cita dokumente prije pocetka sudjenja na Zupanijskom sudu u slucaju Ina-Mol.
Photo: Zeljko Lukunic/PIXSELL
FOTO: PIXSELL/PIXSELL

O zahtjevu odvjetnika da se Ivi Sanaderu ukine istražni zatvor u utorak bi trebalo odlučivati izvanraspravno vijeće Županijskog suda u Zagrebu, javlja dnevnik.hr. Riječ je o već ranije najavljenom zahtjevu odvjetnika Čede Prodanovića i Jadranke Sloković da se njihovog klijenta pusti na slobodu.

Svoje uvjerenje, da bi bivšeg premijera trebalo pustiti da se brani sa slobode, obrana temelji na činjenici da Sanaderu maksimalni rok za istražni zatvor iznosi tri godine i devet mjeseci, te bi u to trebalo uračunavati baš svaki boravak okrivljenika iza rešetaka.

Slučaj Glavaš

Takav je stav zauzeo Ustavni sud RH u “slučaju Glavaš”, no protiv Branimira Glavaša vođen je jedan jedinstveni postupak. Sanader pak ima nekoliko optužnica što mu se stavljaju na teret. Svaka optužnica predstavlja zaseban postupak i u istražni zatvor vodi se za svaki od njih posebno. Tako je bar u hrvatskoj sudskoj praksi, no Prodanović naglašava da Europska konvencija o zaštiti ljudskih prava kaže drugačije. Zato nije isključeno da će Sanader, ukoliko ne bude prihvaćena teza da je proveo maksimalni rok u istražnom zatvoru, pravdu kao i Glavaš tražiti na Ustavnom sudu, ili čak na Europskom sudu za ljudska prava u Strasbourgu.

Branimir Glavaš i njegovi simpatizeri nakon puštanja iz pritvora
Branimir Glavaš i njegovi simpatizeri nakon puštanja iz pritvora PIXSELL/Pixsell

Prema dostupnim podacima Ivo Sanader uhićen je u prosincu 2010. godine u Austriji. Vrijeme što ga je proveo u ekstradicijskom pritvoru čekajući izručenje, domaće pravosuđe također ne uračunava u rok za istražni zatvor (već samo u zatvorsku kaznu). Hrvatskoj je Sanader izručen u srpnju 2011. godine – nakon 222 dana. Učinjeno je to na osnovu tjeralice što je za njim raspisana u “slučaju Fimi media”.

U tom istom slučaju iz istražnog zatvora pušten je 16. prosinca 2011., ponovno nakon odluke Ustavnog suda RH, koji je tada zamjerio Županijskom sudu u Zagrebu što ne prihvaća jamstvo (12,4 milijuna kuna) koje je Sanader ponudio za izlazak na slobodu.

Sanader iza rešetaka zbog dva različita slučaja

Prema računici što će ju zasigurno primjeniti Županijski sud u Zagrebu, Sanader je u istražnom zatvoru proveo četiri mjeseca u “slučaju Fimi media”, dok je zbog osude u “slučajevima Hypo i Ina-MOL” u istražnom zatvoru završio 20. studenog 2012. godine kada ga je vijeće suca Turudića osudilo na 10 godina zatvora. Taj istražni zatvor trajao je do lipnja 2014. godine kada je donijeta pravomoćna presuda kojom mu je kazna smanjena na osam i pol godina.

11.03.2013., Zagreb - Presuda na Zupanijskom sudu za Fimi mediju, najvecu korupcijsku aferu u hrvatskoj politici. Bivsem premijeru Ivi Sanaderu i HDZ-u, kao prvoj politickoj stranci optuzenoj za korupciju, sudilo se zbog izvlacenja 70-ak milijuna kuna iz drzavnih tvrtki kojima su punili stranacki crni fond.  Photo: Zeljko Lukunic/PIXSELL
Ivo Sanader presudu za “aferu Fimi media” dočekao je u istražnom zatvoru PIXSELL/PIXSELL

Dakle, u “slučajevima Hypo i Ina-MOL” Sanader je u istražnom zatvoru proveo 19 mjeseci, a na izdržavanju kazne 13 mjeseci. Ukupno nešto više od dvije i pol godine.

No, sada, kad je ukinuta ova presuda, trebalo je ponovno aktivirati istražni zatvor u “slučaju Fimi media” gdje je Sanader nepravomoćno osuđen na devet godina zatvora, a to po zakonu znači da pravomoćnost mora čekati iza rešetaka.

U svakom slučaju – dva različita procesa znače dvije računice maksimalnog roka istražnog zatvora. Tako je barem u Hrvatskoj vrijedilo do sada.