Nekad je nužno odabrati stranu

Izračunali smo, Orešković je treći protivnik kojeg Karamarko optužuje da ga uništava tajnim službama

Kazao je kako ima indicije o zloupotrebi SOA-e

18.05.2016., Zagreb - U sjeni dogadjanja u Saboru Vlada je danas odzala svoju 23. sjednicu. Tomislav karamarkov dolazi na sjednicu.
Photo: Patrik Macek/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

Govoreći na današnjoj konferenciji za medije na kojoj je najavio da će HDZ tražiti opoziv premijera Tihomira Oreškovića, Tomislav Karamarko iznio je neke vrlo ozbiljne optužbe o zloupotrebi tajnih službi. “Postoje neke indijce”, kazao je, o mogućem korištenju tajnih službi za političke svrhe.

Odgovarajući na pitanje je li saznao o čemu je premijer Orešković razgovarao u SOA-i kamo je otišao otkazavši sjednicu Vlade, Karamarko je kazao da nije. U nastavku svog odgovora iznio je ozbiljne optužbe, ali ih nije dodatno elaborirao.

Što je metoda koju gospodin Karamarko često koristi u svojim istupima.

Što su zapravo indicije?

“Ne možete tvrditi da je netko kršio zakon, a imate ovlasti da ga na toj osnovi razriješite i na kraju i pokrenete kazneni postupak zbog zloupotrebe službenog položaja, a da ništa od toga ne napravite,” rekao je odvjetnik Anto Nobilo svojedobno za Telegram, komentirajući prijašnje slične izjave gospodina Karamarka.

“Samo sam se zabrinuo da nam nije sigurnosni aspekt ugrožen, nacija bi tada trebala biti obaviještena. Moja poruka djelatnicima SOA-e i PNUSKOK-a je da se ne daju politizirati i uvući se u igre, preslagivanja, praćenja, prijetnje… Oni koji će zloupotrebljavati službe jednog će dana odgovarati, ne govorim ovo bezveze. Postoje neke indicije”, rekao je danas Karamarko, ponovno povlačeći tezu kako “postoje neke indicije”. Nije ih detaljnije elaborirao.

U svom tekstu za Telegram, odvjetnica Vesna Alaburić objasnila je što su zapravo indicije. “U pravnom kontekstu indicij je pojam koji ima jasno, nedvosmisleno značenje. To je činjenica na temelju koje se izvodi logički zaključak o postojanju druge činjenice, koja je pravno relevantna. U pravu se to naziva posrednim dokaznim sredstvom. Indicij nikada nije dostatan da se utvrdi neka pravno relevantna činjenica.”.

Optužbe za izbornu krađu

Krajem siječnja prvi potpredsjednik Vlade i šef HDZ-a Tomislav Karamarko iznio je sumnju kako je njegova stranka pokradena na parlamentarnim izborima. “Ima indicija, kažem ima indicija da me netko ne bi tužio, da smo pokradeni u izbornoj noći za 5-6 mandata. Ispitat ćemo to. Na sve su bili spremni da se ne vratimo na vlast“, izjavio je Karamarko na stranačkom skupu u Imotskom.

Nakon što su iz SDP-a odbacili Karamarkove optužbe, šef HDZ-a je ponovio kako se nada da će nadležna državna tijela progovoriti o načinu kako je u državno vlasništvo u vrijeme vladavine SDP-a dospjela tvrtka APIS, koja je imala potpuni nadzor nad biračkim popisima i prebrojavanjem glasova na paralamenatarnim izborima, te istaknuo kako će to biti početak rasvjetljavanja što se događalo u izbornoj noći 8. na 9. studenog 2015.

DIP je zbog tih izjava podnio kaznenu prijavu DORH-u protiv nepoznatog počinitelja radi moguće počinjenja kaznenog djela izborne pravare. da istraži je li bilo malverzacija. Krajem svibnja iz DIP-a su za Telegram rekli kako “nemaju saznanja o nezakonitostima”.

Orepića optužio za topničke dnevnike

Odnosi Karamarka i ministra unutarnjih poslova Vlaha Orepića otpočetka mandata Vlade nisu idilični. Uslijed njihovih žestokih sukoba, Jutarnji list objavio je kako je “Orepić dio topničkih dnevnika čuvao kod kuće kao suvenir.” Ministar je odgovorio kako se radi o nekulturnom, nekompetentnom i primitivnom pokušaju obračuna.

Situaciju je, prokomentirao i gospodin Karamarko. “Ušli smo tada u jednu krizu tražeći te dnevnike i materijale i onda se to kod njega (Orepića) pronađe. Čuvao ih je kao uspomenu, i zato morate njega pitati zašto ih je čuvao”, rekao je Karamarko i podsjetio na vrijeme kada je 2010. nastupila kriza u pregovorima o pristupanju Hrvatske Europskoj uniji upravo zbog topničkih dnevnika.

Karamarkove optužbe u SOA-i nisu željeli komentirati. U tekstu za Telegram, o ovakvim optužbama kojima su se koristili i neki drugi akteri političke scene, Vesna Alaburić zapisala je ovako: “Dakle, sve dok pojedinci javnost ne izvijeste o činjenicama/indicijama na kojima su temeljili svoje sumnje o nezakonitom postupanju određenih pojedinaca i stranaka, njihove sumnje ostaju puke insinuacije, koje u svakoj demokratskoj državi utemeljenoj na vladavini prava podliježu odgovarajućim pravnim sankcijama.”