Izvanredni sastanak nakon napada u Parizu: Dogovorene nove mjere jače kontrole na vanjskim granicama EU

Ministri su dogovorili i registar putnika na letovima unutar EU

Croatian Interior Minister Ranko Ostojic arrives to attend an extraordinary Justice and Home Affairs council at the European Council on migrants in Brussels on September 22, 2015.  EU ministers tried to hammer out a deal on plans to relocate 120,000 refugees at emergency talks amid deep divisions over how to handle Europe's worst migration crisis since World War II. The UN and other international organisations warned it was the "last chance" for increasingly overwhelmed European states to agree on how to cope with the tide of people fleeing conflict in countries like Syria, Afghanistan.
AFP PHOTO / EMMANUEL DUNAND / AFP / EMMANUEL DUNAND
FOTO: AFP

BRUXELLES – Ministri unutarnjih poslova zemalja članica dogovorili su se danas oko jačanja kontrole na vanjskim granicama EU-a i za državljane Unije-a, izjavio je hrvatski ministar Ranko Ostojić.

Ministar Ostojić je nakon izvanrednog sastanka ministara unutarnjih poslova i pravosuđa rekao da su dva najvažnija zaključka dogovor o registru putnika u zračnom prostoru (PNR) na letovima unutar EU-a te jačanje kontrole na vanjskim granicama.

Najvažniji zaključci sastanka

“Odluka o PNR-u i o sustavnoj kontroli na vanjskim granicama, najvažniji su zaključci današnjeg sastanka. To se ne odnosi samo na Schengen nego na vanjske granice EU-a na kojima bi se provodila sustavna kontrola ne samo za građane iz trećih zemalja, nego i za državljane EU-a”, rekao je Ostojić.

Ostojić je inzistirao na tome da se sustavne kontrole odnose na vanjske granice EU-a. “To znači da će biti više posla za hrvatsku policiju koja na vanjskim granicama treba provoditi sustavnu kontrolu i državljana Europske unije, koji su dosad zasebnim prometnim trakom prolazili znatno brže”, rekao je Ostojić, dodajući da zemlje unutar Schengena imaju pravo uvesti povremene kontrole, suspenzijom schengenskog sustava. “Ali, ne bih o tome govorio generalno. Rješenje je na vanjskim granicama EU-a, a a ne na granicama zemalja koje su u Schengenu i onih izvan”, kaže Ostojić.

Promjena schengenskih pravila

Francuski ministar unutarnjih poslova Bernard Cazeneuve je rekao da će Komisija kraja godine predložiti reformu schengenskih pravila.
Po schengenskim pravilima i sada je moguće sustavno kontrolirati i građane EU-a, ali nije obvezno. Da bi to postalo obveza, potrebno je promijeniti pravila.

“Ta reforma omogućit će sustavne i obvezne kontrole na svim vanjskim granicama i svih osoba koje ulaze u schengenski prostor, uključujući i one koje uživaju pravo slobode kretanja”, rekao je Cazeneuve.

Sastanak nakon napada

Kontrole bi se provodile tako što bi se putni dokumenti provjeravali u bazi podataka, nacionalnim i europskim, kao i Interpola. Do sada su, ako uopće, kontrole državljana EU-a provodile samo vizualno.

Izvanredni sastanak sazvan je na zahtjev Francuske nakon terorističkih napada u Parizu prije tjedan dana u kojima je poginulo 129 ljudi.

Vijeće je istaknulo da se što prije, do kraja ove godine, dovrši registar EU-a o putnicima u zračnom prometu, koji će uključivati i letove unutar EU-a. Dosad se dio zemalja članica tome protivio.