Nekad je nužno odabrati stranu

Izvješće otkrilo kako se troši: Zaposlenici HNB-a imaju plaćen sport i taksi do posla, guverner dijeli kreditne kartice kome želi

Uz ostale naknade, HNB djelatnicima koji objave rad u jednoj od njihovih revija isplaćuje honorar i do 5.000 kuna

Državna revizija nedavno je objavila Izvješće o obavljenoj reviziji usklađenosti poslovanja Hrvatske narodne banke za 2020. godinu. Iako su imali nekoliko opaski o nedovoljnoj transparentnosti pri računanju prigodnih isplata i usklađivanju plaća, HNB-u su dali bezuvjetno mišljenje.

No izvješće javnosti otkriva i kako 693 radnika imaju, za hrvatske prilike, nevjerojatan broj materijalnih pogodnosti. Uz niz dodatnih naknada i primitaka, HNB im plaća i III. stup mirovinskog, premije životnog i dopunskog osiguranja, pokriva troškove taksija te čak subvencionira kamate na stambene kredite.

Kako smo otkrili iz izvješća, neke od beneficija uopće nisu navedene u Pravilniku o plaćama već su posljedica internih Odluka guvernera. Tako, primjerice, sadašnji guverner Boris Vujčić, ima pravo proizvoljno odrediti kome će od zaposlenika dodijeliti službenu poslovnu karticu. Revizija bilježi da je to pravo, uz one na vodećim pozicijama, omogućeno još 17 zaposlenika.

Plaća im se i za sudjelovanje na utrkama

HNB redovno isplaćuje naknade za sport i rekreaciju pod koje spada i “sudjelovanje na cestovnim i trail utrkama”, a lani su odobrene i predstavnicima trkačkog tima HNB-a. Kada ne podižu naknade trčeći mogu ih dobiti za radove objavljene u povremenim publikacijama HNB-a.

Za objavljeni rad u biltenu “Istraživanja” dobiju 5.000 kuna neto, a za ostala tri (Pregledi, Statistička i metodološka istraživanja te Pravna istraživanja) 4.000 kuna neto. Pri tome za objavljene radove HNB zaključuje ugovore o autorskom djelu.

U slučaju korištenja osobnog automobila za prijevoz na posao i s posla zaposlenicima se nadoknađuje dvije kune po kilometru, troškovi parkiranja i cestarine, a ako koriste taksi nadoknađuje se cijeli iznos plaćenog računa. HNB inače plaća i parkirna mjesta u garaži za 70 djelatnika. Članovi Savjeta HNB-a i guverner imaju pravo na korištenje službenih auta pri čemu se to smatra primitkom u naravi. Sve troškove, uključujući i gorivo, podmiruje HNB.

Tablica troškova za zaposlenike iz izvješća Državne revizije

Nekim djelatnicima subvencionira se kredit za stan

Dužnosnici, glavni ekonomist, poslovni direktor i viši savjetnici u Uredu guvernera imaju pravo na korištenja sredstava za reprezentaciju, naručivanje pića u restoranu HNB-a te pravo korištenja poslovnih kartica kojima se podmiruju troškovi prijevoza, noćenja i ostali troškovi za službeni put.

Kada putuju mogu koristiti poslovnu klasu za sve letove dok je to izvršnim direktorima sektora i direktorima ureda omogućeno za prekomorske interkontinentalne letove. Vodi se računa i o bivšim radnicima pa je tako guverner Vujčić lani u studenome donio Odluku da se povodom predstojećih blagdana umirovljenicima HNB-a isplati iznos od 700 kuna neto. Potporu je ostvarilo 219 umirovljenika HNB-a.

U svibnju 2009. bivši guverner Željko Rohatinski donio je pak spornu Odluku o visini kamatne stope koja se subvencionira zaposlenicima HNB-a u visini do 4,5 posto. Zaposlenici i dužnosnici tako su imali pravo na rješavanje stambenih potreba nakon što su u HNB-u proveli najmanje dvije godine, a o čemu se već pisalo. Na upit Tportala 2016. iz HNB-a su im odgovorili kako se subvencije ne odobravaju od 1. travnja 2012. Revizija je ustanovila da je onih kojima je do tog razdoblja odobreno pokrivanje dijela kamate 2020. bilo još 165. Jednom od njih isplaćeno je čak 49.662 kuna subvencije.

Tablica bruto primitaka zaposlenika iz izvješća Državne revizije

Nisu jasni kriteriji isplate određenih dodataka

Iako je dala bezuvjetno mišljenje, Revizija je HNB upozorila da su nejasni kriteriji po kojima su nekim djelatnicima isplaćene novčane nagrade. Naime, u slučaju dobrih poslovnih rezultata guverner može donijeti odluku o izvanrednoj prigodnoj isplati. Tako su lani iznose od 860 do 10.734 kuna neto po toj osnovi ostvarila 263 zaposlenika.

Iz Državne revizije su ustanovili i kako je upitan potez HNB o povećanju plaća dijelu zaposlenika radi usklađivanja s onima u privatnom sektoru budući da niti jedna plaća u HNB-u nije niža u odnosu na primanja zaposlenih u poslovnim bankama, drugim financijskim institucijama ili društvima.

Prema imovinskoj kartici, guverner Boris Vujčić prima mjesečnu neto plaću u iznosu od 43.527 kuna. On bi na toj funkciji trebao biti do 13. srpnja 2024. godine. HNB se ne financira iz državnog proračuna, već iz prihoda koje ostvaruje izdavanjem kovanica i novčanica, upravljanjem međunarodnim pričuvama, nadzorom banaka te na drugim poslovima utvrđenim zakonom.