Izvješće Reportera bez granica: u 2020. ubijeno 50 novinara. Povijesno veliki broj zatvorenih

Brojka pokazuje da se povećava broj ubijenih novinara koji istražuju organizirani kriminal i korupciju

This screengrab taken on December 28, 2020 from an undated video showing former Chinese lawyer and citizen journalist Zhang Zhan as she broadcasts via YouTube, at an unconfirmed location in China. - Zhang was jailed for four years on December 28, 2020 by a court in Shanghai for her reporting from Wuhan as the Covid-19 outbreak unfurled, her lawyer said, almost a year after details of an "unknown viral pneumonia" surfaced in the central China city. (Photo by Handout / YOUTUBE / AFP) / -----EDITORS NOTE --- RESTRICTED TO EDITORIAL USE - MANDATORY CREDIT "AFP PHOTO / YouTube" - NO MARKETING - NO ADVERTISING CAMPAIGNS - DISTRIBUTED AS A SERVICE TO CLIENTS  - NO ARCHIVES
FOTO: AFP

Pedeset novinara i medijskih djelatnika ubijeno je zbog svojeg rada 2020. godine, većina u zemljama koje nisu u ratu, rekli su u utorak Reporteri bez granica (RSF). Brojka pokazuje da se povećava broj ubijenih novinara koji istražuju organizirani kriminal, korupciju ili ekološka pitanja, rekao je RSF.

Posebno su istaknuli ubojstva u Meksiku, Indiji i Pakistanu. Osamdeset i četiri posto ubijenih ove godine postali su mete zbog svojeg rada, rekao je RSF u svom godišnjem izvješću, u usporedbi sa 63 posto u 2019. godini.

“Već nekoliko godina Reporteri bez granica primjećuju da su istraživački novinari stvarno na nišanu država ili kartela”, rekla je Pauline Ades-Mevel, čelnica RSF-a.

Najviše ubijenih u Meksiku

Meksiko je zemlja u kojoj je ubijeno osam novinara, više nego u bilo kojoj zemlji. “Veze između krijumčara droge i političara ostaju, a novinari koji se usude izvještavati o ovim ili srodnim pitanjima i dalje su meta barbarskih ubojstava”, navodi se u izvješću.

Nijedno od ubojstava u Meksiku još nije kažnjeno, dodao je RSF, koji od 1995. godine prikuplja godišnje podatke o nasilju nad novinarima širom svijeta.

Pet je novinara ubijeno u ratom zahvaćenom Afganistanu, navodi se, napominjući porast ciljanih napada na medijske djelatnike posljednjih mjeseci, čak i dok su mirovni pregovori između vlade i talibana u tijeku.

Nasilje nad novinarima koji prate prosvjede

RSF je također naglasio slučaj iranskog aktivista i protivnika režima Ruholaha Zama, koji je vodio popularni kanal na društvenim mrežama. Pogubljen je 12. prosinca vješanjem. Njegovo smaknuće “potvrđuje da je Iran zemlja koja je službeno ubila najviše novinara u proteklih pola stoljeća”, navodi se.

Ades-Mevel rekla je da je RSF također primijetio trend “nasilja” nad medijskim djelatnicima koji prate prosvjede, posebno u Sjedinjenim Državama nakon ubojstva Georgea Floyda, te u Francuskoj protiv kontroverznog novog zakona o sigurnosti.

Povijesno veliki broj zatvorenih novinara

Ukupan broj ubijenih novinara 2020. bio je manji od 53 prijavljenih 2019. godine, iako je RSF rekao da je ove godine manje novinara radilo na terenu zbog pandemije covida-19.

U prvom dijelu izvješća, objavljenom ovog mjeseca, RSF je rekao da je zabrinut što su mjere koje su vlade nametnule u borbi protiv pandemije pridonijele “značajnom porastu u kršenju slobode tiska”. Naveo je popis od 387 zatvorenih novinara, koje je nazvao “povijesno velikim brojem”. Četrnaest ih je uhićeno zbog izvješćivanja o pandemiji koronavirusa, navodi se.

U ponedjeljak je kineska odvjetnica Zhang Zhan, koja je uživo izvješćivala iz Wuhana na početku epidemije, osuđena na četiri godine zatvora zbog “izazivanja svađa i problema”. Kineske vlasti kaznile su osam “zviždača” koji su kritizirali vladin odgovor na epidemiju.