Izvještaj tajne službe: 'Ekstremisti su pokušali formirati i naoružati paravojne jedinice u Hrvatskoj'

SOA je analizirala sve sigurnosne prijetnje kojima je izložena Hrvatska. Evo koje su najveće

15.03.2022., Mravince - Prilikom obiljezavanja 31. godisnjice osnutka Specijalne jedinice policije BATT Split odrzana je i pokazna vjezba specjalne policije. Photo: Miroslav Lelas/PIXSELL
FOTO: Miroslav Lelas/PIXSELL

Sigurnosno-obavještajna agencija (SOA) upravo je objavila svoje osmo javno izvješće koje se odnosi na 2022. godinu. Među brojnim sigurnosnim prijetnjama kojima je Hrvatska izložena analitičari SOA-e izdvojili su i korupciju u postupcima javne nabave koja se financira iz europskim fondovima.

“Rizicima korupcije posebice je izloženo područje javnih natječaja i nabava. Tako se bilježi prilagođavanje i namještanje uvjeta natječaja, poništavanje natječaja, ustupanje povlaštenih informacija, sklapanje aneksa ugovora, angažiranje unaprijed dogovorenih podizvođača radova, povećanje cijena radova, udruživanje u kartele i sl. Osobito značajne posljedice mogu imati pokušaji koruptivnih utjecaja na procese donošenja odluka, odnosno na one u kojima se donose odluke od javnog interesa, kao i na pravosudne, gospodarske i druge procese”, navedeno je u izvješću.

Drugim riječima korupcija, prema lanjskim podacima, ozbiljno nagriza dijelove hrvatskog društva.

Ruska agresija dugoročni problem

Cilj javnih izvješća upravo i je davanje hrvatskoj i međunarodnoj javnosti pregleda stanja sigurnosti u Hrvatskoj sa sigurnosnim izazovima i rizicima s kojima se hrvatsko društvo suočava. Izdvojeni su i hrvatski pogledi na europska i globalna sigurnosna pitanja. Tako SOA piše da će Ruska agresija na Ukrajinu dugoročno narušiti globalnu sigurnost i stabilnost, kao i da je džihadistički terorizam i dalje značajna prijetnja europskoj sigurnosti.

Potvrđeno je lani da ekstremisti nastavljaju koristiti društvene mreže za širenje svojih ideja, dok je strano obavještajno i informacijsko djelovanje u Hrvatskoj itekako prisutno, iako, naglašava SOA, nije uvijek vidljivo.

Najznačajniji sigurnosni događaj koji bitno utječe na se aspekte sigurnosne, političke, gospodarske i društvene situacije u Europi, navodi SOA, jest ruska agresija na Ukrajinu. Izvješće govori da je protjerivanje ruskih diplomata iz ruskog veleposlanstva u Zagrebu, između ostalog, i rezultat njihovog nelegalnog obavještajnog djelovanja. Radilo se, utvrdili su SOA-ini agenti, uglavnom o obavještajcima koji su na teritoriju RH radili obavještajno pod diplomatskom krinkom.

MORH i MVEP napadaju hakeri

“Centar za kibernetičku sigurnost SOA-e registrira povećanje broja državno sponzoriranih kibernetičkih napada. “Od početka ruske agresije na Ukrajinu pojačan je pritisak kibernetičkih APT grupa na ciljeve u Hrvatskoj. Tijekom 2022. otkriveno je 19 državno-sponzoriranih kibernetičkih napada, dok je u 2021. otkriveno njih 14. Većina otkrivenih državno-sponzoriranih APT grupa je povezana s ruskim obavještajnim službama. Njihovi primarni ciljevi u RH i dalje su Ministarstvo vanjskih i europskih poslova, te Ministarstvo obrane, ali je skup ciljeva proširen u odnosu na ranije”, utvrdila je SOA.

Teroristička prijetnja, odnosno prijetnja organiziranih napada terorističkih skupina u Hrvatskoj i dalje je, prema procjeni SOA-e, niska, no mogućnost terorističkog napada nikad se ne isključuje. Poseban izazov po SOA-inom mišljenju i dalje predstavlja povratak boraca ISIL-a i njihovih obitelji iz zarobljeništva u Siriji u države susjedstva, a brojni izlaze i iz europskih zatvora.

“U pojedinim državama Zapadnog Balkana i dalje su aktivni salafitski džihadistički paradžemati u kojima se ne priznaju službene islamske zajednice i demokratski poredak matične države i koje vode karizmatični propovjednici”, navode i dodaju kako je unatoč napadu na Markovom trgu 2020., Hrvatska i dalje društvo u kojem ekstremizam, ni po jednoj osnovi, vjerskoj, ideološkoj ili nacionalnoj, nema značajnije uporište, kao ni potporu u javnosti. Zato i ne može posebno ugroziti nacionalnu sigurnost.

Istraživačko novinarstvo paravan

“SOA je detektirala pokušaje pojedinaca s ekstremističkim i militantnim stavovima da paravojno organiziraju svoje sljedbenike. Namjera im je bila provođenje vojne obuke i nabavke naoružanja, a krajnji cilj rušenje demokratskog ustavnog poretka RH”, potvrđeno je iz SOA-e.

Agenti smatraju da se za informacijsko djelovanje u Hrvatskoj čak zlorabe internetski portali i internetske društvene platforme. Zlorabe se, pišu dalje, medijske platforme pod krinkom istraživačkog novinarstva, ali i pojedini znanstveni instituti i pojedinci iz akademske zajednice. “Pojedine informacijske operacije se odvijaju plasiranjem zlonamjernih teza o SOA-i i RH pod krinkom znanstvenih instituta, čime se želi lažnim vijestima i tezama dati vjerodostojnost”, pojašnjavaju o čemu se točno radi.

U izvještaju se hvali puštanje u rad LNG terminala na Krku. Prema SOA-inom stavu to predstavlja značajan čimbenik energetske sigurnosti i diverzifikacije izvora plina za Hrvatskoj, ali i za države susjedstva. “To se pokazalo osobito važnim u kontekstu ruske agresije na Ukrajinu i sankcija Rusiji, odnosno smanjivanju ovisnosti Europe o ruskom plinu”, poručuju.