Izvođači koje je država izabrala za obnovu kuća u Gunji naplaćivali su višestruko više od uobičajenih cijena

Za cijenu septičke jame jednih, drugi su praktički obnovili cijelu kuću

FOTO: PIXSELL

Izgleda da su izvođači radova za obnovu kuća na području koje je pogodila velika poplava u proljeće 2014. godine dobro nasamarili državu.

Zgroženi mještani Gunje pričaju kako su vidjeli troškovnike koje je Vlada skrivala te da su cijene u njima apsurdne. Do cjenika, koje je Ministarstvo graditeljstva i prostornog uređenja dosad skrivalo, došao je 24 sata.

Ministarstvo je dosad puštalo u javnost samo ukupne podatke o obnovi, iz kojih se ne vidi pojedinačni trošak niti prosjek obnove. “To smo učinili jer smo željeli razdvojiti novac od mještana. Nismo željeli da postoji međusobna zavist koliko je komu uloženo. Važno nam je da je sve kvalitetno napravljeno”, kaže Željko Uhlir, zamjenik ministrice graditeljstva Anke Mrak-Taritaš.

Isti iznos za septičku jamu i obnovu cijele kuće

Da je došlo do ogromne preplate govori i podatak da primjerice u poplavljenim Račinovcima postoji čak šest kuća koje imaju sabirne (septičke) jame koje će državi biti naplaćene 64.500 kuna.

Usporedbe radi, u Gunji, gdje je obnova kasnije počela, septičke jame su građene za cijenu od 15.000 do 28.000 kuna, kako su objavili u Ministarstvu graditeljstva.

Po tome ispada da su se mještani koji su se odlučili na samostalnu obnovu gadno prevarili jer su za puno manje novca morali obnoviti kuće – ti su mještani dobivali 40.000 ili 70.000 kuna za obnovu cijele kuće. Kad se na cijene septičkih jama pridoda PDV, ispada da su oni koji su uzimali novac i sami objavljali kuću trebali vratiti svoj dom u prvobitno stanje za iznos kojim je drugima napravljena samo sabirna jama.

Na novim kućama najviše ukradeno

Gunja

Država je potpuno iznova napravila 290 kuća, a ostatak je obnavljala, njih više od 800. Najviše je otišlo upravo na nove tipske kuće. Njih ima tri vrste, od 55, 70 ili 85 četvornih metara. Upravo na prvim novim najvećim kućama su ugrađene i septičke jame od 64.500 kuna. Te nove kuće su projektirane da imaju energetski razred B, tj. troše malo energije. I Uhlir smatra da su preskupe, ali objašnjava zašto je došlo do visokih cijena.

“Arhitekti su raspisali natječaj i izabran je najbolji rad. Zatim je na osnovi toga napravljen projekt. Tek tad je ministarstvo moglo računati ulazne troškove”, pojašnjava i dodaje: “Željeli smo promjene i niže cijene, ali arhitekti su rekli da ne smijemo dirati u njihovo autorsko djelo. Da smo ponovili cijeli postupak, izgubili bismo još tri mjeseca. Na kraju smo uspjeli nešto spustiti cijenu”.

Da sam radio po ovim cijenama, vozio bih Porsche

Za rekonstrukciju oštećenih kuća vrijedili su drugi cjenici. Dostava i ugradnja pločica za 250 kuna po kvadratnome metru, materijal i gradnja kubičnog metra nosivog zida od blok opeke za 862 kune, odvoz kubičnog metra iskopane zemlje za 120 kuna, krečenje kvadrata zida za 32 kune. Jedan mještanin kaže da je tvrtka naplatila obijanje zidova i odvoz šute 70.000 kuna iako je on s obitelji sam obio zidove. To su, naravno, originalne cijene koje su naplaćene od države. Prava cijena odrađenog posla je niža.

“Tvrtke koje imaju ugovore s ministarstvom traže proviziju od 20 do 50 posto da nam prepuste poslove. Tako da ništa ne odrade. Na novim kućama njima ostane barem 200.000 kuna, a na svakoj obnovi od 30.000 do 50.000 kuna. Dodatno zarade jer nam uvjetuju da od njih kupujemo materijal”, kaže vlasnik male građevinske tvrtke Imap Ivica Filipović.

Svi vlasnici građevinskih tvrtki koji su vidjeli ove dosad skrivene cjenike usluga složni su da su napuhani. “Da sam ja radio po ovim cijenama, sad bih vozio Porsche”, uzviknuo je jedan vlasnik tvrtke.

Veliki je problem što zbog ovako skupih obnova državi ponestaje novca. Oni kojima je obnova završena izuzetno su zadovoljni učinjenim, ali čak i oni priznaju kako su postojale nepravilnosti.

Sumnjivi natječaj

Natječaj za obnovu trajao je samo pet dana, s uključenim vikendom, i mogle su se javiti samo veće tvrtke ili više manjih udruženih. Neki izvođači kažu da je to dokaz namještanja, ali u ministarstvu to opovrgavaju i ističu da su bili stisnuti rokovima da počnu obnovu. Posao je dobila 21 tvrtka/konzorcij.

“Maknuli smo 25 posto najviših i 25 posto najnižih cijena. Ostale cijene smo uprosječili, one koje su iskakale srezali. Sve smo još provjerili s Građevinskim fakultetom i Komorom inženjera u graditeljstvu. To smo ponudili izvođačima. Četvero ih nije pristalo. Ako su negdje cijene više, to je zato što su izvođači preuzeli i velik rizik. Oni su uzeli broj kuća, a da uopće nisu znali što ih čeka na terenu”, objašnjava Uhlir cjenike, piše 24 sata.

PXL_141014_9146429
Zamjenik ministrice graditeljstva i prostornog uređenja Željko Uhlir PIXSELL