Jako zgodno. Beroš prije pola godine tvrdio da ima posve gotovu reformu zdravstva. Sad priča da tek rade na smjernicama

Štoviše, reforma koja je sad tek u prvoj fazi je u travnju, navodno, ležala na premijerovom stolu

Za koji dan će biti točno šesti i pol mjeseci da su dva ministra kojih se to najviše tiče neuobičajeno otvoreno govorila o stanju u zdravstvu. Zdravko Marić i Vili Beroš su, po svemu sudeći, mislili da se sjednica Odbora za zdravstvo tog 15. travnja, ne snima jer se nisu vidjele kamere TV-kuća, pa se o neveselim brojkama govorilo bez zadrške.

No, kako je sjednica rutinski prenošena na YouTubeu, sve je došlo do javnosti, pa tako i premijera Andreja Plenkovića koji nije bio nimalo sretan onim što se tamo čulo. Pogotovo s tvrdnjama ministra zdravstva da je reforma tog sektora već neko vrijeme na premijerovom stolu i da se čeka da prođu lokalni izbori da krene u provedbu.

Prije: Reforma na stolu

Beroš je, dakle, prije više od pola godine zborio ovako: “Na stolu premijera je već neko vrijeme prijedlog mjera financijske stabilizacije zdravstvenog sustava, strukturnih reformi, unapređenja upravljanja sustavom. Centralizacija zdravstvenih ustanova, zbog lakšeg upravljanja, jedan je od elementa koji ćemo poduzeti, ako za to dobijem zeleno svjetlo na razini Vlade nakon završetka lokalnih izbora”.

Pola godine i skoro dvije milijarde kuna dodatnog duga koji samo za lijekove generira zdravstveni sustav, Beroš o reformi priča malo drugačiju priču. Naime, kako su se u javnosti pojavili detalji promjena koje priprema, postalo je jasno da se velik dio troškova sustava kani prebaciti na poslodavce i građane. Što, jasno, nije naišlo na pljesak javnosti.

Poslije: Nisu usuglašene još ni osnovne smjernice

Beroš, stoga, danas govori ovako: “Ističem kako u prvoj fazi zasad usuglašavamo osnovne smjernice sa svim sudionicima u procesu donošenja odluka. Tek nakon postignutog konsenzusa, predstavit ćemo reformu zdravstva javnosti”.

Da, onu reformu koja je 16. travnja bila “na stolu premijera” i to “već neko vrijeme”. I da, dugovi zdravstva i dalje rastu u milijunskim iznosima svakog dana dok se “usuglašavaju osnovne smjernice” s, jasno, “svim sudionicima u procesu donošenja odluka”.