Janaf upravo potpisao unosan ugovor o transportu nafte sa srbijanskim NIS-om, koji kontrolira Moskva

Kompanija je u većinskom vlasništvu Gazproma i Gazpromnjefta

U Omišlju svečano otvoreni novi pogoni JANAF-a 02.04.2019., Omisalj - Ministar drzavne imovine Goran Maric i predsjednik uprave JANAF Dragan Kovacevic otvorili su nove pogone na JANAF-ovom terminalu u Omislju. Nazocili si zupan Zlatko Komadina i nacelnica opcine Omisalj Mirela Ahmetovic, uz mnogobrojne druge uzvanike.
Photo:Goran Kovacic/PIXSELL
FOTO: Goran Kovacic/PIXSELL

Jadranski naftovod (Janaf) u srijedu je izvijestio da je s Naftnom industrijom Srbije (NIS), čiji su većinski vlasnici ruske državne kompanije Gazprom i Gazpromnjeft, sklopio ugovor o transportu sirove nafte za razdoblje od 1. siječnja 2023. do 31. prosinca 2024. godine. NIS je rezervirao transportne kapacitete Janafa po načelu “puno za prazno” u količini od 6.200.000 ±10 posto tona nafte.

U priopćenju se prenosi izjava Uprave Janafa koja je izrazila zadovoljstvo sklapanjem ovog dugoročnog ugovora za transport, kojim u 2023. godini nastavljaju suradnju s dugogodišnjim partnerom. Jadranski naftovod, kako su naveli, pokazao se još jednom kao jamac energetske sigurnosti u široj regiji. Također, potvrda je to, kažu, da Janaf svim korisnicima transportnog sustava može u svim uvjetima na tržištu u potpunosti pružiti sigurnu opskrbu.

“Sklapanje ovog ugovora za nas je najava još jedne uspješne poslovne godine koja je pred nama i u kojoj se nadamo daljnjem razvoju odnosa s postojećim, ali i novim partnerima, a na zadovoljstvo svih zaposlenika i dioničara”, istaknula je Uprava Janafa predvođena predsjednikom Uprave Stjepanom Adanićem i članom Uprave Vladislavom Veselicom.

Prestali isporučivati rusku naftu

Janaf je, podsjetimo, u sklopu sankcija Europske unije nametnutih Rusiji zbog njezine invazije na Ukrajinu, 15. svibnja prestao isporučivati rusku naftu NIS-u koji je u većinskom vlasništvu ruskog diva Gazpromnjefta. Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić zbog toga je žestoko napao Hrvatsku, kazavši da je nepouzdani partner po pitanju energetike.

Na to je tada stigao niz reakcija iz Hrvatske. Predsjednik Sabora Gordan Jandroković je rekao da Srbija može uvoziti naftu koja nije ruskog porijekla te da će ona bez ikakvih problema proći Janafom. Hrvatski premijer Andrej Plenković je također tada komentirao burne reakcije iz Srbije.

“Ja sam sad u zadnja tri mjeseca očito glavni ustaša u Srbiji. Sad smo iz tabloida prešli na ove, pod navodnicima, ozbiljnije medije”, rekao je i kazao da su se sve odluke o sankcijama donosile na razini EU, zajednički negirajući tezu da je Hrvatska urgirala da se Srbiji uvede zabrana.

Može sva nafta, osim ruske

“Svu naftu koju Srbija treba, a želi je dovesti preko Jadranskog naftovoda koja će doći na Krk – može, osim ruske”, dodao je. “Ali, dati derogaciju da će Srbija imati jeftinu rusku naftu koja će doći u hrvatske luke i našim naftovodom otići u Srbiju koja će onda zbog deala s Putinom u ovim okolnostima u kojima on napada Ukrajinu imati jeftiniju naftu… A mi ćemo tu biti što? Neke korisne budale?”, upitao je tada hrvatski premijer.

Vučić je sutradan reagirao na premijerovu izjavu da “Srbija može dobiti naftu preko Hrvatske, ali ne rusku”, i to pitanjem: “kako da preživimo u Europi u situaciji ako ćemo jedni drugima da saplićemo nogu”.

“Rekli smo da su bili pouzdan dobavljač. Oni to za nas to više nisu. Tko su oni da odlučuju koju ćemo mi naftu da uzmemo, a koju nećemo?”, upitao je Vučić. Napomenuo je tada da se “čak 70 posto poslova Janafa zasniva na Srbiji”, te da “država uredno plaća 45 do 48 milijuna eura”.