Jandroković kaže da će summit koji suorganizira biti korak prema oslobođenju Ukrajine. 'Tko je neutralan, taj je uz Rusiju'

Predsjednik Sabora novinarima se obratio u Lovranu

27.09.2022., Zagreb - Na konferenciji za medije odrzanoj u Saboru Gordan Jandrokovic komentirao je zakljucke predsjednistva i prijedloge za bolji rad na plenarnoj sjednici.
 Photo: Patrik Macek/PIXSELL
FOTO: Patrik Macek/PIXSELL

Predsjednik Hrvatskoga sabora Gordan Jandroković i njegov ukrajinski kolega, predsjednik Vrhovne Rade Ruslan Stefančuk otkrili su u subotu spomenik ukrajinskom književniku i pjesniku Ivanu Franku u Lovranu, nakon čega su održali kraću konferenciju za okupljene novinare. Stefančuk je u Hrvatsku stigao povodom Prvog parlamentarnog summita Međunarodne krimske platforme, čiji je suorganizator Hrvatski sabor, a održava se sljedećeg tjedna u Zagrebu te se očekuje dolazak čitavog niza šefova parlamenata, među njima i predsjednice Zastupničkog doma američkog Kongresa Nancy Pelosi.

“Prekosutra ovdje dolaze najjače zemlje Zapada, šefovi parlamenata, tako da će sigurno Zagreb u ponedjeljak i utorak biti jedno od centralnih mjesta svjetske politike. Konferenciju organiziraju zajedno Vrhovna Rada i Hrvatski Sabor. Kolega Štefančuk i ja smo stupili u kontakt preko ukrajinskog veleposlanika Kiriliča, dobio sam upit hoćemo li sudjelovati u suorganizaciji parlamentarne dimenzije Krimske platforme. Nismo razmišljali, prihvatili smo jer smatramo da trebamo pomoći ukrajinskom narodu i državi”, izjavio je Jandroković.

Korak prema oslobađanju Ukrajine

“Hrvatska je već dosad na različite načine pomogla našim ukrajinskim prijateljima. I humanitarnom pomoći – preko 22 tisuće izbjeglica je zbrinuto – na sve načine koje smo mogli, a ovo je dodatna pomoć u vidu sudjelovanja Sabora u organizaciji. Pripremamo i zajedničku izjavu kojom ćemo izraziti jasnu potporu integritetu, suverenitetu i međunarodno priznatim granicama Ukrajine”, najavio je predsjednik Sabora i dodao da će imati najmanje 11 bilateralnih susreta.

“Bit će to važan događaj, korak prema oslobađanju ukrajinske zemlje u budućnosti”, smatra Jandroković.

Osvrnuo se i na činjenicu da neke države, iako su pozvane, neće poslati predstavnike u Zagreb. “One države koje žele sudjelovati i koje su članice Krimske platforme, a koje iz različitih političkih razloga ne mogu nazočiti, sudjelovat će videovezom, primjerice Japan, Kanada, Španjolska. Bit će sve zajedno, ili fizički ili videovezom, predstavljeno preko 50 zemalja, a što s tiče onih koji ne dolaze, time jasno šalju poruku o tome na čijoj su strani”, poručio je Jandroković.

Jandroković o Milanoviću: ‘Nebitan je’

Za predsjednika Republike Zorana Milanovića kaže da na summitu neće sudjelovati jer se, kako je pojasnio, “radi o parlamentarnoj dimenziji Krimske platforme, i to je takav format tako da njegova nazočnost se tu nije ni očekivala”.

Na više pitanja o Milanovićevim istupima oko ukrajinskog rata, Jandroković je odgovarao da mu je predsjednik danas potpuno nebitan te da uopće o njemu ne želi razgovarati.

“Danas ne želim uopće razgovarati i govoriti o Milanoviću, on je u ovom kontekstu potpuno nebitan. Koncentrirajmo se na ono što je zaista važno, a to je da svojim stavom pokažemo kako se odnosimo prema ovoj nehumanoj i neciviliziranoj agresiji na Ukrajinu, tu ne možete u odnosu agresora i žrtve biti neutralni. Onaj tko je neutralan, tada si na strani agresora, to je poruka koju želim odaslati. Posebno mi Hrvati, koji smo se krvavo borili za svoju slobodu, nismo uzimali tuđe, nego se borili za svoje, moramo imati razumijevanja. Sjetite se početka velikosrpske agresije, zazivali smo međunarodnu pomoć, bilo je mnogih koji su kalkulirali tada, a Ukrajina nas je među prvima priznala. I koja je onda dilema, pomoći ili ne? Naravno da ćemo pomoći, a oni koji šalju dvosmislene poruke ne čine dobro ukrajinskom narodu, ostavljaju jednu duboku poruku o vlastitom moralu”, izjavio je Jandroković.

‘Srbija ima neke druge planove’

Potvrdio je da je Srbija bila pozvana na zagrebački summit, ali da “ima neke svoje druge planove”. “Potpuno je jasno gdje je danas Srbija, to nije neočekivano. Sjetimo se Domovinskog rata, početka agresije na Hrvatsku, sjetimo se metoda, vidjet ćemo da su vrlo slične, prvo priprema gdje se govorilo o Hrvatima kao ustašama i fašistima, pa osvajanje teritorija gdje je tada dominantna bila srpska manjina, pa teroriziranje nesrpskog stanovništva, pa bombardiranje civilnih ciljeva, sve smo to prošli i zato imamo moralnu i ljudsku obavezu da se postavimo ovako”, zaključio je Jandroković.

Uslijedilo je obraćanje Stefančuka.

Stefančuk odbio komentirati Milanovića

“Prije svega želim zahvaliti hrvatskom kolegi na onome što su ostvarili. Želim naglasiti da je ovo prvi međuparlamentarni samit, koji je dio Krimske platforme. Jasno je da ćemo nastaviti s takvim radnjama i inicijativama. Ovo je najveći međuparlamentarni događaj, koji se nije događao puno godina. To je povijesni događaj”, rekao je između ostalog.

“Možemo govoriti da se u Zagrebu sastaju ne samo parlamenti, već i naši narodi, u čije će ime govoriti parlamenti”, dodao je.

Istupe predsjednika Milanovića nije htio konkretno komentirati, već je samo rekao da je koncentriran na organizaciju summita. “Ono što najvažnije je da je danas hrvatski narod otvorio srca ukrajinskom narodu i to vidimo na svim razinama”, rekao je Stefančuk.