Jandroković hvali reakciju države. 'Sve smo izvukli iz ruševina, nitko nije danima tamo umirao'

Čini mu se da je došlo do pritiska koji stvara dojam kako s jedne strane imamo volontere i ljude, a s druge državu

25.03.2020., Zagreb - Sabor je 16. sjednicu nastavio raspravom o Konacnom prijedlogu zakona o dopunama Zakona o elektronickim komunikacijama. Nakon skoro trideset godina Sabor, zbog potresa koji je pogodio Zagreb i u kojem je ostecena saborska zgrada, ponovno zasjeda u povijesnoj zgradi Ine u kojoj je donesena odluka o neovisnosti Republike Hrvatske. Takodjer, zbog opasnosti od sirenja koronavirusa uvedene su posebne mjere i ogranicen je broj zastupnika na sjednici. Predsjednik Sabora Gordan Jandrokovic Photo: Patrik Macek/PIXSELL
FOTO: Patrik Macek/PIXSELL

Predsjednik Hrvatskog sabora, Gordan Jandroković, održao je konferenciju za medije nakon sastanka predsjedništva na kojoj je govorio o budućim aktivnostima sabora u nadolazećem razdoblju. “Očekuje nas vrlo intenzivan rad, očekujem da će vlada poslati još novih prijedloga u četvrtak i u idućim tjednima, javnost je zainteresirana za prijedlog zakona kojim će se definirati obnova, vidjet ćemo u kojoj će to biti formi”, rekao je Jandroković.

Dodao je kako se očekuje rasprava o proglašenju IGP-a, izvješće Stožera za borbu protiv koronavirusa, ali i izvješće premijera o aktivnostima u EU. Jandroković je progovorio i o cijepljenju saborskih zastupnika. “Iz ministarstva sam dobio informaciju o cijepljenju zastupnika, do četvrtka klubovi moraju javiti tko bi se od zastupnika htio cijepiti, a cijepljenje bi se vrlo vjerojatno provelo 18. siječnja, u ponedjeljak”, rekao je.

Dodao je kako su do sada 32 zastupnika preboljela, ili imaju covid-19, a to je više od 20%. Njih više od 25 bilo je u samoizolaciji. “Bilo je upita je li ispravno da se cijepimo prije drugih, a moje shvaćanje je da trebamo poslati političku poruku cijepljenjem. Naravno, prvo će se cijepiti oni koji nisu preboljeli koronavirus. Moramo donositi zakone, i moramo izbjeći demagogiju i jednostavno moramo djelovati i funkcionirati”, rekao je Jandroković. On se sada neće cijepiti jer je prebolio Covid 19, nego tek u travnju, rekao je.

Jandroković: ‘Izvukli smo ljude odmah iz ruševina, nitko nije ostao’

Na pitanje novinara o Civilnoj zaštiti i potresu u Petrinji, te o izvješću koje je objavljeno, a koje pokazuje da Civilna zaštita za katastrofe poput one u Petrinji nije spremna, rekao je kako je ovo nesreća kakvu nismo imali. “Ovo je katastrofa s kojom nismo imali iskustva kako se nositi. Zagrebački potres je bio jak, ali ovaj je bio jači. U prvi trenutak reagirala je država, ali i ljudi i volonteri. Prvi moment je bio demonstracija zajedništva, i tako je i trebalo ostati. Čini mi se da je u nekoliko dana došlo do napetosti i da se pokušalo prikazati kako s jedne strane imamo volontere i ljude, a s druge strane državu”, rekao je.

Kaže kako je sve to jedna Hrvatska, a zatim je objašnjavao zašto je uvjeren da je država reagirala na vrijeme. “Država je odmah osigurala da se iz ruševina izvuku stradali i preživjeli, nitko nije ostao pod ruševinama, da je danima tamo umirao, nego su izvlačeni svi ozlijeđeni. Raščišćena je Petrinja i centar grada, a brzo nakon potresa vraćena je struja i plin. Vlada je donijela odluku da sa 120 milijuna kuna pomogne, i čini mi se da se radilo po protokolima i da je sve napravljeno primjereno. Je li se moglo brže i bolje, pokazat će vrijeme”, dodao je Jandroković.

Progovorio je još jednom o volonterima. “Istovremeno uz državu dogodilo se nešto što dira srce svakoga, gotovo da ne znam nikoga iz svoje blizine da nije na neki način pomogao i zaista svakome treba reći hvala. Boli me i pogađa da se sada dijelimo, to nam ne treba. Svatko sa svoje strane treba pomoći maksimalno da ovo prebrodimo i saniramo i sačuvamo taj duh zajedništva koji je nužan da bi država mogla ići naprijed”, kaže.