Japanci planiraju vodu iz tisuću ovakvih tankova u Fukushimi ispustiti u more. To je izazvalo priličnu uzbunu

Ribari strahuju od propasti, a zabrinute su i susjedne države

(FILES) This file picture taken on March 5, 2022 shows storage tanks for contaminated water at the Tokyo Electric Power Company (TEPCO) Fukushima Dai-ichi nuclear power plant in Okuma, Fukushima prefecture. - Japan plans to start releasing more than a million tonnes of treated water from the crippled Fukushima nuclear power plant into the ocean this year, a top government spokesman said on January 13, 2023. (Photo by Charly TRIBALLEAU / AFP)
FOTO: AFP

Gotovo 12 godina od potresa magnitude 9.0 izazvao golemi tsunami koji je ubio više od 18.000 ljudi, Japan planira ove godine u more ispustiti više od milijun tona vode iz uništene nuklearne elektrane Fukushima, no najavljeni potez je izazvao bijes lokalnih ribara i susjednih država, piše The Guardian.

Odluka stiže više od dvije godine nakon što je japanska vlada odobrila ispuštanje vode, za koju tvrdi da će biti tretirana kako bi se uklonila većina radioaktivnih supstanci, ali će i dalje sadržavati tricij, prirodni radioaktivni oblik vodika kojeg je teško odvojiti od vode. Japanski dužnosnici tvrde da “tretirana” voda neće biti opasna za ljudsko zdravlje ili morski okoliš, ali ribari se protive jer smatraju da im prijeti uništavanje sredstava za život.

Napunilo se više od tisuću spremnika

Otpadne vode u Fukushimi pohranjuju se u više od tisuću spremnika za koje dužnosnici kažu da ih je potrebno ukloniti kako bi se postrojenje moglo staviti izvan pogona, što je proces za koji se očekuje da će potrajati 30 do 40 godina. S punim spremnicima proces teško može biti nastavljen. Japansko ministarstvo vanjskih poslova priopćilo je u srpnju prošle godine da regulatori ispuštanje vode u Tihi ocean kroz tunel, nakon “tretiranja” i razrjeđivanja, smatraju sigurnim.

Operater nuklearke Tokyo Electric Power (Tepco) tvrdi da njihova tehnologija za obradu vode, poznata kao Alps, može ukloniti sve radioaktivne supstance osim tricija, za koji navode da je bezopasan u malim količinama. Međunarodna agencija za atomsku energiju (IAEA) slaže se da je postupak ispuštanja vode uobičajen i siguran, ali neke susjedne zemlje izrazile su nezadovoljstvo.

Zabrinutost susjednih zemalja i ribara

Vlasti u Južnoj Koreji i Kini kažu da su zabrinute, dok je Forum pacifičkih otoka nedavno također priopćio da je “ozbiljno zabrinut” zbog japanskog poteza. Sindikati koji okupljaju japanske ribare također su oštro protiv i pritom upozoravaju da bi ispuštanje tolike količine vode izazvalo uzbunu među potrošačima i poništilo više od desetljeća napora da se javnost uvjeri da su plodovi mora iz Fukushime sigurni za jelo.

Voda, za koju japanski dužnosnici inzistiraju da je “tretirana”, a ne “kontaminirana”, je zapravo voda koja se koristi za hlađenje oštećenih reaktora pomiješana s kišnicom i podzemnim vodama koje prodiru u to područje.