Javila se bivša Uprava i radnici Hrvatskih šuma, a ovo je kronologija cijele afere o milijunskim bonusima

2012. potpisani su ugovori za koje je javnost tek nedavno doznala

14.10.2015., Zagreb - U Banskim dvorima odrzana je redovita sjednica Vlade RH, na kojoj je, uz ostalo, donesena odluka o isplati jednokratnog novcanog primanja za umirovljenike iz sredstava koja pripadaju Republici Hrvatskoj. Tihomir Jakovina. 
Photo: Patrik Macek/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

Aferi vezanoj za tajne ugovore koji su potpisani 2012., a prema kojima se Upravi Hrvatskih šuma jamče milijunski bonusi, ne nazire se kraj.

Sada su u javnost izašli i sami radnici Hrvatskih šuma. Odlučili su ispričati svoju priču o radu u vrijeme Uprave koja danas potražuje milijunske bonuse. Osim radnika, svoju verziju o bonusima i načinu upravljanja Hrvatskim šumama iznijela je i bivša uprava, što cijeli slučaj čini i dodatno kompleksnim.

Evo kronologije cijelog slučaja.

1. Objavljeni podaci o milijunskim bonusima

Prema ugovoru koji je sklopljen između tadašnjeg ministra poljoprivrede Tihomira Jakovine i predsjednika Uprave Hrvatskih šuma Ivana Pavelića još 2012. Upravi Hrvatskih šuma jamče se bogati bonusi.

Prema tom ugovoru Hrvatske šume trebale su isplatiti oko 5,5 milijuna kuna bonusa Paveliću, Ištoku i Vekić, kako je pisao Index. Ivan Pavelić trebao je dobiti oko 2,3 milijuna kuna, a Ivan Ištok i Marija Vekić po 1,6 milijuna kuna. No, dosad to nije učinjeno.

2. Pavelić i Ištok zahtijevaju isplatu bonusa

U članku 5. potpisanoga ugovora stoji kako se bonusi isplaćuju “u slučaju ostvarivanja boljih rezultata Društva u razdoblju dok Član Uprave obnaša funkciju, za svaku poslovnu godinu (odnosno barem 80 posto poslovne godine) unutar koje je Član Uprave obnašao svoju funkciju.”

Obzirom da bonusi nisu isplaćeni, predsjednik Uprave Pavelić i član Uprave Ištok zahtijevaju isplatu svih zaostalih bonusa. Iz tog razloga danas i tuže Hrvatske šume.

3. Prozvan bivši ministar Jakovina

Bivši ministar Jakovina, nakon brojnih prozivki zbog tajnih ugovora o bonusima, rekao je kako prihvaća kritike na svoj račun.”Prihvaćam kritike za bonuse koji su bili postavljeni kao moguća nagrada za poslovanje. Nisam 2012. mogao znati da će biti toliko dobri rezultati. Prihvaćam i dio kritika na moj račun i svoju odgovornost za propuste u sustavu,” rekao je Jakovina.

Tom prilikom branio je i Upravu Hrvatskih šuma. “Rezultati ove Uprave govore da odgovorno upravljaju i gospodare šumama i to tako mora ostati. Voda, šume i poljoprivredna zemljišta su nacionalno bogatstvo i to moraju ostati, a ne biti predmet privatizacije.”

4. Milanović o spornim bonusima

Zoran Milanović, predsjednik SDP-a koji je u vrijeme potpisivanja ugovora o spornim bonusima bio premijer, priznao je da iz današnje perspektive to ne bi napravili tako.

“Danas to ne bismo tako uredili, ugovor je ugovor. To je ogroman napredak u odnosu na ono što je radio HDZ. Plaća je plaća, bonus ovisi o poslovnim rezultatima. Nisam znao za taj ugovor konkretno. Jedina dilema mi je jesu li Hrvatske šume drukčije od Voda, koje su javna ustanova. Od ovoga nije imao koristi ni SDP ni ministar Jakovina“, ustvrdio je. “Zanima me što o tome kaže Nadzorni odbor Hrvatskih šuma”, dodao je.

5. Javila se i bivša Uprava

Šef Uprave Hrvatskih šuma Pavelić rekao je kako Uprava kojoj je na čelu ima pravo dobiti bonuse, a kao jedan od argumenata naveo je da je bivšoj upravi bilo uplaćivano životno osiguranje u njihovu korist. Pavelić je rekao kako je firma u osam godina na te troškove potrošila tri milijuna kuna, piše Večernji list.

Na to se javio bivši predsjednik Uprave Darko Vuletić koji je rekao da su na osnovu ugovora članovi Uprave i on dobili 40-ak tisuća eura. Vuletić smatra da Pavelić pričom o životnim osiguranjima želi skrenuti pažnju sa svojih bonusa, prenosi Večernji list.

“Sve što je kazao o svojim rezultatima u Šumama velika je laž. Mi smo mu tvrtku ostavili 2012. sa 60 milijuna kuna u plusu i 80 milijuna kuna rezervacija, no on je prikazao dobit od svega dva i nešto milijuna kuna, a ostatak je prebacio u rezervacije da može imati dobar rezultat u 2012. i 2013. godini. Stoga bi dio bonusa na koje polaže pravo Pavelićeva uprava trebao pripasti i bivšoj upravi,” rekao je Vuletić. Dodao je i kako je uplata životnog osiguranja praksa u državnim poduzećima, dok njegova uprava i on nisu imali pravo na nikakve bonuse.

6. Radnici kažu da su stalno ugroženi

Nakon svega, danas su se oglasili i sami radnici. U svom pismu donose detalje o putu koji je doveo do ostvarene dobiti zahvaljujući kojoj je Uprava stekla pravo na milijunske ugovore.

“U Hrvatskim šumama se, da bi se ostvarila dobit, manje troši i investira (s iznimkom 2015. godine) što je makroekonomski gledano pogubno, jer se samo povećanom potrošnjom može stimulirati proizvodnja i izvući država iz recesije. Ova Uprava nije samo odgovorna za uništavanje naših dobavljača nego i za produbljivanje i produživanje ekonomske krize. Naša Uprava je odlučila da je povoljnije uplatiti 60 posto dobiti u državni proračun, nego stimulirati proizvodnju pa da se isti iznos vrati kroz porez naših dobavljača”, stoji u pismu

Na kraju su ogorčeni radnici Hrvatskih šuma poručili kako se ne financiraju sredstvima poreznih obveznika nego prodajom drvnog sortimenta te da većina njih “nisu uhljebi nego proizvodni radnici koji svoju kunu zarađuju plaćanjem po posjećenom/izvučenom kubiku drvnog sortimenta”.