Nekad je nužno odabrati stranu

Javio se moćni poduzetnik osumnjičen u aferi s Josipom Rimac. Tvrdi da su ga iz Hrvatskih šuma i Mosta ucjenjivali

Bašić je Rimac predstavio kao prijateljicu investicije koja se borila protiv bezakonja

29.05.2020.,Zagreb - Privodjenje Josipe Rimac ispred USKOK-a u Vlaskoj ulici. 
Photo: Dalibor Urukalovic/PIXSELL
FOTO: Dalibor Urukalovic/PIXSELL

Milenko Bašić, drugoosumnjičeni u aferi nastaloj zbog pogodovanja oko projekta vjetroelektrane Krš-Pađene, u intervjuu za Večernji list rekao je kako su ga ucjenjivale Hrvatske šume, te da je Most blokirao njegov projekt zbog toga što nije dao pozajmicu za osnivanje Etične banke. Josipu Rimac je bosanskohercegovački biznismen predstavio kao “prijatelja investicije” u vjetroelektranu, dodavši kako se bivša kninska gradonačelnica, osumnjičena za primanje mita, zapravo borila da spriječi kriminal.

Bašić se trenutno nalazi u BiH, ali kaže kako je razgovarao s hrvatskim istražiteljima koji su ga obavijestili da imaju nalog za pretragu prostorija u kojima boravi kada je u Zagrebu. To je prihvatio, „jer nijedan postupak od početka projekta gradnje vjetroelektrane nije bio nezakonit“, kaže Bašić.

Ustraje u tome da ne razumije kako se pogodovalo tom projektu, koji je njegova tvrtka preuzela 2012. godine, nakon čega je uslijedilo 6 godina borbe s administracijom. To razdoblje Bašić navodi kao argument da nije bilo pogodovanja. „Iako smo što prije htjeli krenuti u realizaciju, na početak gradnje smo čekali šest godina. Toliko je trajala naša borba s birokracijom i državnom administracijom. To je previše izgubljenih godina u kojima smo se susretali s brojnim preprekama, od ucjena do izmjena zakona”, tvrdi Bašić.

Josipa Rimac u borbi protiv bezakonja

Milenko Bašić priznao je da poznaje Josipu Rimac, ali kaže da ne zna ništa o 45 tisuća eura mita koje je bivša kninska gradonačelnica navodno primila. “S njom smo surađivali kao i s načelnicima ostalih općina jer su svi bili zainteresirani da se investicija realizira jer se od svakog proizvedenog kilovatsata lokalnoj zajednici uplaćuje 1 lipa”, kazao je Bašić. “O tih 45 tisuća eura prvi sam put čuo iz medija i odgovorno tvrdim da je to čista izmišljotina barem što se tiče mene i moje kompanije.

Vezano uz policu osiguranja koja se spominje, mogu potvrditi kako C.E.M.P. nema nikakvih saznanja o tome niti je ugovarao policu s Generali osiguranjem. To isto potvrdilo je i od svega se ogradilo i Generali osiguranje. Josipa Rimac kao prijatelj ove velike i važne investicije dobrovoljno je željela pomoći da se zaustavi bezakonje i da se provedu obveze iz važećih ugovora te spriječi kriminal”, nastavlja Bašić.

Ucjena iz Hrvatskih šuma

Bosanskohercegovački biznismen priznaje i da se sastajao s predsjednikom uprave Hrvatskih šuma, Krunoslavom Jakupčićem. Hrvatske šume su, kaže Bašić, „vršile razne pritiske i ucjenjivale investitora“ tražeći da “plate nešto dva puta“. “Natjerali su nas da izgradimo ceste, predamo ih bez naknade i godišnje plaćamo oko milijun kuna Hrvatskim šumama. Jakupčić je još tražio da na te iste ceste platimo i služnost na 30 godina ili nam neće dati suglasnost za uporabnu dozvolu”, tvrdi Bašić.

Predstavnik Mosta, stranke koja je kontrolirala Ministarstvo okoliša i energetike, od investitora je tražio velike svote na ime pozajmice za osnivanje Etične banke, tvrdi Bašić. „Zauzvrat oni ne bi blokirali izmjenu našeg projekta, a u protivnom, natjerali bi nas da instaliramo 71 agregat stare tehnologije snage 142 MW umjesto 48 agregata nove tehnologije snage 142 MW. Most je to blokirao samo zato što nismo pristali dati novac za Etičnu banku. Jasno je o čemu se tu radilo i sve to prijavili smo DORH-u“, kazao je Bašić u intervjuu za Večernji list.