Javnost još uvijek ne zna kome je sve INA prodavala plin po povlaštenoj cijeni. Taj podatak naprosto ne može ostati tajan

Dosad nismo imali prilike saznati imena tih tvrtki, ni cijene, količine ni razloge...

FOTO: Pixsell/ilustracija Telegram

Bivši predsjednik Uprave INA-e Sandor Fasimon javno je priznao da je INA i nekim drugim kupcima, osim OMS-Ulaganja i Plinare istočne Slavonije, prodavala plin po cijenama manjim od tržišnih

Prošloga ponedjeljka Telegram je otkrio da se lukrativnim i zahtjevnim poslom otkupa i prodaje potraživanja tvrtki bave i vlasnici malih trgovina pozamanterijom. Tri D Rada, tvrtka gospođe Rade Škugor, inače vlasnice jedine šibenske specijalizirane trgovine koncima, iglama, vunom i ostalim potrepštinama potrebnim za šivanje, heklanje i pletenje, otkupila je 31. ožujka prošle godine potraživanja prema Dalekovodu d.d. u nominalnoj vrijednosti od 150 milijuna kuna za cijenu od 12,2 milijuna kuna.

Šest dana kasnije gospođa Škugor prodala je ta potraživanja za iznos od 23,6 milijuna kuna malteškoj tvrtki Construction Line Ltd uz obavezu plaćanja u roku od 15 dana, a budući da je od svoga dobavljača potraživanja, tvrtke Erop Consulting d.o.o. dobila odgodu plaćanja od 30 dana, gospođa Škugor nije ni trebala angažirati vlastiti kapital za ovaj iznimno unosan posao. Nakon što je tvrtka Tri D Rada platila porez na dobit, preostali iznos od 9,4 milijuna kuna prebacila je na privatni račun gospođe Škugor, a tvrtka je likvidirana i izbrisana iz sudskoga registra.

Umješnost gđe. Rade

Za svakog površnog promatrača ta brza likvidacija tvrtke odmah po zaključenju iznimno unosnog posla i svega godinu dana nakon osnivanja prilično je zbunjujuća. Bilo je za očekivati da će gospođa Škugor napustiti svoj posao za trgovačkim pultom i potpuno se posvetiti trgovini teško naplativih korporativnih potraživanja u kojoj je već u prvom poslu pokazala nevjerojatnu umješnost.

Kako inače protumačiti činjenicu da Rada Škugor prodaje potraživanja prema Dalekovodu d.d. po dvostruko većoj cijeni od one po kojoj je nekoliko dana ranije ta potraživanja kupila, i to ni manje ni više nego jednome od suvlasnika te kompanije, malteškoj tvrtki Construction Line Ltd.

Jedini vlasnik malteške tvrtke je Josip Jurčević, član Nadzornoga odbora Dalekovoda, pa bi svakome tko je u životu kupio kilogram jabuka trebalo biti barem malkice čudno kako je gospođa Škugor uspjela doći u posredničku poziciju između Erop Consultinga i Construction Linea i oteti im 11,4 milijuna teško zarađenih kuna, a da nikada prije ni ikada kasnije nije sudjelovala u kupnji i prodaji ni jedne lipe teško naplativih potraživanja.

Komparativna prednost

Jesu li vlasnici Erop Consultinga i Construction Linea u međuvremenu uz oradu i bocu malvazije raspravili zašto onaj prvi nije prodao za 5,7 milijuna kuna više, a ovaj drugi platio potraživanja prema tvrtki u kojoj je suvlasnik 5,7 milijuna kuna manje, nije mi poznato.

Radi se o privatnim tvrtkama pa taj propust nikoga osim njihovih vlasnika u načelu ni ne bi trebao zanimati, ali gospođa Škugor nije samo trgovac pozamanterijom, nego ima i određene komparativne prednosti u odnosu na sve ostale koji su možda poželjeli biti posrednici u vrlo unosnoj trgovini dugovima Dalekovoda.

Plinska afera

Za sve one koji nisu pozorno pratili “plinsku aferu”, Rada Škugor je majka Damira Škugora, direktora u INA-i, uhićenoga zbog te afere pa je USKOK opravdano posumnjao u njene začudne financijske sposobnosti. Tako se među blokiranom imovinom Damira Škugora i njegovih roditelja našlo i gore spomenutih 9,4 milijuna kuna dok se ne ustanovi je li taj iznos u bilo kakvoj vezi sa Škugorovom prodajom plina odabranim kupcima po povlaštenim cijenama. Što je u međuvremenu USKOK pronašao, javnosti još uvijek nije poznato.

Telegram je otkrio da je posao otkupa dugova financirala malteška tvrtka Erdal Trading Ltd. pozajmicom tvrtki Construction Line. To na prvi pogled ne bi trebalo biti ništa čudno jer kada je gospođa Škugor u svojoj bazi podataka tražila moguće kupce za netom kupljene dugove Dalekovoda i pronašla malteški Construction Line Ltd., ta tvrtka valjda nije imala dovoljno novca na računu pa je morala zatražiti eksterno financiranje kako bi preduhitrila druge moguće kupce.

Tajan podatak

Prema izjavi Pavla Vujnovca, vlasnika Erdal Tradinga, “ovakvi se poslovni poduhvati ne financiraju bankarskim kreditima, pa je financijska konstrukcija zatvorena putem komercijalnih pozajmica tvrtki koje su u vlasništvu partnera iz drugih biznisa od kojih je jedna i tvrtka Erdal Trading”. Pavao Vujnovac je kao i njegov partner Josip Jurčević član Nadzornoga odbora Dalekovoda, ali je javnosti poznatiji kao predsjednik Uprave ENNA Grupe koja je pak vlasnik PPD-a, najvećega lokalnog trgovca plinom i hrvatskoga partnera ruskog Gazproma.

Gospođa Škugor zaključila je Ugovor o otkupu dugova Dalekovoda 31. ožujka prošle godine, a prema navodima USKOK-a njen sin Damir započeo je svoju operaciju prodaje plina ispod tržišne cijene još u lipnju 2020. godine. Bivši predsjednik Uprave INA-e Sandor Fasimon javno je priznao da je INA i nekim drugim kupcima, osim OMS-Ulaganja i Plinare istočne Slavonije, prodavala plin po cijenama manjim od tržišnih.

Javnost dosad nije imala prilike saznati imena tih tvrtki, ni cijene, količine ni razloge zbog kojih je plin iz hrvatskih nalazišta njima prodavan po diskrecijski određenim sniženim cijenama. Već sam pisao da taj podatak jednostavno ne može biti tajan, ako zbog ničega drugog onda zbog činjenice da je MOL dobio arbitražu u Washingtonu jer INA nije mogla prodavati plin po tržišnim cijenama.

Splet okolnosti?

Na mrežnim stranicama Hrvatske energetske regulatorne agencije (HERA) objavljen je Registar dozvola za obavljanje energetskih djelatnosti pa se tako u registru “Trgovina plinom” nalazi i malteški Erdal Trading Ltd., tvrtka koja je financirala Construction Line Ltd. u njegovom poslu s Radom Škugor.

U tome registru, kao i u drugome pod nazivom “Opskrba plinom” nalazi se još nekoliko tvrtki iz PPD Grupe pa bi bilo poželjno ustanoviti je li Damir Škugor nekoj od tih tvrtki ili nekom od industrijskih potrošača povezanih s vlasnicima Construction Linea i Erdal Tradinga prodavao plin po cijenama manjim od tržišnih.

Ako nije, kako tvrdi Pavao Vujnovac, onda USKOK nema nekih naročitih razloga blokirati novac Rade Škugor zarađen u preprodaji dugova Dalekovoda, a gospođa Škugor može mirno nastaviti prodavati konce, vunu, igle i ostale potrepštine za šivanje, pletenje i heklanje. U slučaju da su i te tvrtke uživale u blagodatima diskrecijski određenoga cjenika plina Damira Škugora, onda će on sam, njegova majka i vlasnici spomenutih malteških tvrtki morati uložiti jako puno napora da dokažu kako je sve to skupa samo sretan splet okolnosti.