Je li 500 kuna za nenošenje maske puno ili malo? Ovo je praksa u drugim europskim zemljama

Novčane sankcije u drugim zemljama kreću se od nekoliko desetaka pa čak do tisuću eura

04.11.2020., Zagreb - Kako raste broj zarazenih koronavirusom tako sve veci broj gradjana nosi maske i na otvorenom a raste i broj grafita o maskama koje su nam postale svakodnevnica.
Photo: Emica Elvedji/PIXSELL
FOTO: Emica Elvedji/PIXSELL

Otac belgijskog premijera nedavno je postao medijska vijest jer ga je na biciklističkoj utrci kamera uhvatila da ne nosi masku, dok su natjecatelji vozili kraj njegove kuće, na ruti utrke. Maske su na tom sportskom događaju bile obavezne pa se Herman De Croo, i sam političar, ispričao i platio 250 eura kazne.

Maske su u Belgiji već više mjeseci obavezne u mnogim prostorima, od javnog prijevoza do banaka i sudova, za osobe starije od 12 godina. Iznos koji je morao platiti tata belgijskog premijera uobičajena je sankcija u toj zemlji za nepoštivanje ovog pravila.

Rigorozno u Italiji

Pojedine europske zemlje još su za vrijeme proljeća i prvog vala pandemije koronavirusa uvele obavezno nošenje maski u javnim prostorima, poput gradskog prijevoza, trgovina i slično, najčešće uz prateće novčane sankcije za one koji to pravilo ignoriraju. Dio država zadnjih tjedana pooštrava regulaciju, kako bi prekršiteljima mogle naplaćivati kazne ili kako bi te kazne bile više nego dosad.

Danas je i hrvatska Vlada predložila novčano kažnjavanje građana koji ne nose maske na mjestima gdje bi to trebalo biti obavezno. Kazna će iznositi 500 kuna. Visina kazni u Europi, pak, značajno se razlikuje od države do države i kreće se, okvirno govoreći, od nekoliko desetaka eura do čak i tisuću eura.

Odnedavno je upravo to maksimalni iznos kojim netko može biti kažnjen u Italiji. Prije je najviši iznos bio 400 eura, a sada se kreće između 400 i tisuću eura (na što i naše Ministarstvo vanjskih i europskih poslova upozorava građane ako putuju u Italiju). Ta je kazna osjetno rigoroznija od one koja bi trebala vrijediti u Hrvatskoj, i to ne samo po apsolutnom iznosu, nego i ako se gleda u odnosu na prosječna primanja.

Dogovor u Njemačkoj

U nekim državama kazne nisu ujednačene na cijelom teritoriju. Tijekom proljetnog lockdowna u Njemačkoj su se kazne kretale od 15 do 150 eura, ovisno o saveznoj pokrajini – Bavarska je bila najstroža – a negdje ih nije ni bilo.

Osim što je Bavarska naplaćivala najviši iznos, za ponovljeni prekršaj svota bi bila udvostručena (300 eura), a za vlasnike trgovina koji nisu osigurali da im zaposlenici nose maske i do pet tisuća eura. Krajem kolovoza je na razini cijele Njemačke dogovoreno da će jedinstvena minimalna kazna biti 50 eura.

Cijena mjesečnog pokaza

U Francuskoj su mediji još usred ljeta izvještavali o novčanim sankcijama za ljude koji se ogluše na vladin dekret o obaveznom nošenju maski u javnim zatvorenim prostorima. Maske su tada već bila obaveza u javnom prijevozu, a onda je njihovo nošenje prošireno i na druge prostore, poput supermarketa, zatvorenih tržnica, banaka i tako dalje.

Kazna za nenošenje maske na tim mjestima iznosila je 135 eura. Francuski mediji tada su izračunali da je to skoro dvostruko više od cijene mjesečne pokazne karte za javni prijevoz u Parizu. Takva se usporedba može povući i za Zagreb – nenošenje maske bi, prema današnjem Vladinom prijedlogu, za osobu koja je uhvaćena u prekršaju bilo skuplje nego što je cijena mjesečnog kupona za tramvaj.

Različito u Britaniji

Britanci, pak, mogu platiti različit iznos, ovisno o tome gdje su uhvaćeni bez maske. Prema BBC-ju, u Engleskoj, policija može napisati kaznu od 200 funti, dok je u Škotskoj, Sjevernoj Irskoj i Walesu nešto niža, 60 funti. No, onima koji budu uhvaćeni više puta u istom prekršaju, kazna se proporcionalno povećava.

O obaveznim maskama s propisanom novčanom kaznom za prekršitelje ovih dana pišu i nizozemski mediji. Od 1. prosinca, prema medijskim izvješćima, svatko stariji od 13 godina (uz iznimke zbog zdravstvenog stanja) mora pravilno nositi masku u zatvorenim javnim prostorima (dosad je obaveza postojala za javni prijevoz), a oni koji to ne čine, mogu biti kažnjeni s 95 eura.

Kazne za prosvjednike

Stotinu eura propisana je sankcija i u španjolskim regijama – Katalonija je, primjerice, taj prekršaj uvela još u srpnju – a tamošnji mediji su preko ljeta izvještavali da policija dnevno napiše po 150 do 200 kazni po španjolskim gradovima.

U kolovozu je, pak, španjolski list El Pais javljao da će policija slati kazne za nenošenje maski prosvjednicima koji dan ranije u Madridu, na prosvjedu protiv obaveznog nošenja maski, nisu nosili masku.