Je li Bandić ilegalno sredio Pripuzu posao sa smećem? Svjedočila je inspektorica koja je zatvorila Jakuševec

Nastavljeno je suđenje u aferi Agram u kojoj USKOK tvrdi da je pokojni gradonačelnik sa svojom suradnicima oštetio Grad Zagreb

FOTO: PIXSELL

Je li Grad Zagreb morao žurno rješavati problem nagomilanog glomaznog otpada, pa je posao s tvrtkom Petra Pripuza, kako tvrdi USKOK, sklopljen mimo pravila javne nabave? Odgovor na to pitanje ključan je za dokazivanje optužbi protiv suradnika pokojnog gradonačelnika Milana Bandića, te Pripuza i njegove tvrtke Ce-Za-R u dijelu afere Agram koji se odnosi na malverzacije pri zbrinjavanju glomaznog otpada u Zagrebu. USKOK, naime, tvrdi da je hineći žurnost Bandić taj posao krajem 2013. dodijelio svom prijatelju Pripuzu.

Nakon što se iz tajno snimljeni razgovora Bandića i ostalih optuženika moglo čuti kako je posao guran Pripuzu, danas je o situaciji koja je prethodila sklapanju ugovora s Pripuzovom firmom Ce-Za-R svjedočila nekadašnja glavna inspektorica Ministarstva zaštite okoliša Jasna Paladin-Popović.

Ona je početkom listopada 2013. u ime Ministarstva zaštite okoliša potpisala rješenje kojim je zabranjeno odlaganje glomaznog otpada na Jakuševcu. Zbog toga se kriza s odvozom otpada u Zagrebu zakomplicirala. Smeće se gomilalo na pojedinim lokacijama u gradu, pa je Bandić na kraju njegovo zbrinjavanje dogovorio s Pripuzom. USKOK tvrdi – nezakonito.

Zašto je inspekcija zatvorila odlagalište?

“Jakuševec nije bio u prostornom planu i zato im gradski ured za zaštitu okoliša nije dao dozvolu”, kazala je svjedokinja objašnjavajući što je dovelo do zabrane rada. Naime, bez dozvole gradskog ureda Ministarstvo nije moglo dopustiti da se glomazni otpad odvozi na Jakuševec.

Podsjetila je da je u to vrijeme rad bio zabranjen i odlagalištima u Koprivnici, Pazinu, Trogiru i Zaprešiću. Do toga je došlo jer je inspekcija zaštite okoliša 2013. dobila veće mogućnosti djelovanja nakon donošenja Zakona o održivom gospodarenju otpadom.

“No i prije i nakon toga, pa i sada, građani su nam se javljali i žalili se na Jakuševec”, kazala je svjedokinja.

Zatvaranje Jakuševca politička odluka?

Iako je negirala da je zatvaranje Jakuševca bila politička odluka, inspektorica je kazala kako politička volja mora postojati uvijek – i da se nešto napravi i da se nešto ne napravi. Sugerirala je pri tome da se godinama ovaj problem zanemarivao.

“Još 2002., Ministarstvo zaštite okoliša donijelo je rješenje o zabrani odlaganja glomaznog otpada na svim odlagalištima u Hrvatskoj zato što niti jedno od njih nije odgovaralo uvjetima. Naknadno je ta zabrana, zbog javnog interesa, poništena”, rekla je. Iz njezinih riječi proizlazi da se problem s otpadom ignorirao godinama, pa posebne žurnosti nije trebalo biti ni u to vrijeme, dakle krajem 2013. godine.

Bandić je i ranije bio tužen zbog smeća

Podsjetila je da je još 2012. Milan Bandić bio optužen za neprikladno skladištenje otpada što potvrđuje da je Zagreb i tada imao problem koji nije rješavan.

Ipak, na pitanje odvjetnika Ante Nobila koji zastupa Petra Pripuza, potvrdila je da su Hrvatskoj prijetili penali u slučaju neispunjavanja ciljeva gospodarenja otpadom iz EU direktive, kao i da je nakon rješenja Ministarstva zaštite okoliša Grad Zagreb imao maksimalno 30 dana za uklanjanje glomaznog otpada.

U slučaju da to nije bilo napravljeno, inspekcija je mogla prekršajno prijaviti gradonačelnika i naložiti nekoj drugoj firmi da zbrine otpad. To bi bilo naplaćeno Gradu Zagrebu. “Mislim da je nakon našeg rješenja Grad Zagreb donio plan za Jakuševec, no bio je u obvezi to učiniti i ranije”, zaključila je.