Je li ključan dokaz protiv Ivice Todorića nezakonit? Upravo se dogodio veliki preokret u slučaju Agrokor

Visoki kazneni sud traži da se tvrdi tko je sve sudjelovao u izradi knjigovodstveno financijskog vještačenja, te jesu li te osobe bile u sukobu interesa

FOTO: Igor Soban/Pixsell

U procesu u kojem su bivši vlasnik Agrokora Ivica Todorić i još 14 osoba optuženi za zloporabe teške stotine milijuna kuna došlo je do velikog zaokreta. Naime, Optužno vijeće zagrebačkog Županijskog suda odbilo je sve zahtjeve obrane vezane uz navodno nezakonito dokazivanje pa se očekivalo da će optužnica biti potvrđena. No, obrana se na to žalila, a na njihove žalbe danas je odgovorio Visoki kazneni sud.

Sud pod predsjedanjem Ivana Turudića objavio je da je donio rješenje kojim je djelomično prihvatio žalbe jedanaest okrivljenika i djelomično ukinuo prvostupanjsko rješenje Županijskog suda u Zagrebu, dok je u ostalom dijelu odbio žalbe okrivljenika. Žalbe je sud prihvatio u dijelu koji se odnosi na ključni dokaz – knjigovodstveno financijski nalaz koji je izradila poljska podružnica KPMG-a, te revizorsko vještačenje.

Sukob interesa?

Kad je riječ o nezakonitosti vještačenja Sud je utvrdio kako uopće ne može ispitati odlučne činjenice ni utvrditi postoje li razlozi da se taj dokaz izdvoji kao nezakonit. Naime, obrana je prigovorila da bi zakonski razlog za izuzeće dokaza mogao biti sukob interesa osoba koje su ga izrađivale. Visoki kazneni sud pak smatra da nije jasno tko je i u kojoj mjeri sudjelovao u izradi vještačenja, pa da stoga nije bilo moguće ni provjeriti jesu li osobe koje su sudjelovale u izradi nalaza i mišljenja bile u sukobu interesa.

Naime, kako piše Jutarnji list, knjigovodstveno financijsko i revizorsko vještačenje potpisuje djelatnik poljske podružnice KPMG-a Ismet Kamal, no obrana je istaknula da je na njemu radio i KMPG Hrvatska koji je, s obzirom na to da ga je angažirala i tadašnja izvanredna uprava Agrokora, bio u sukobu interesa. Stoga vještačenje smatraju nezakonitim.

Odluka nakon svjedočenja

Visoki kazneni sud sada je dao jasnu uputu Optužnom vijeću Županijskog suda da prilikom ponovnog odlučivanja provede tzv. suđenje o zakonitosti dokaza te pozove Ismeta Kamala kao svjedoka kako bi utvrdili sve potrebne detalje o osobama koje su sudjelovale u izradi vještačkog nalaza. Sud pritom napominje kako te osobe ne uživaju zaštitu prema GDPR-u jer je riječ o kaznenom postupku, a na što se ranije kod pojašnjenja pozivao Kamal.

Kada se utvrdi tko je sve sudjelovao u izradi vještačenja, razmatrat će se jesu li te osobe obavljale neke druge poslove, primjerice za izvanrednu upravu, te jesu li ti poslovi mogli utjecati na njihovu pristranost. Odnosno, postoji li sukob interesa zbog kojeg bi vještačenje moglo biti nezakonito. Iako je Državno odvjetništvo angažiralo KPMG Poljska upravo zbog toga da vještačenje u ovom vrlo zahtjevnom slučaju odrade renomirani i neovisni stručnjaci, sada je upitno hoće li to vještačenje, koje je plaćeno iz državnog proračuna čak 8,6 milijuna kuna, uopće opstati.

Za što terete Todorića i još 14 ljudi

Podsjetimo, Todorića i još 14 suradnika, te osoba iz upravljačkih struktura Agrokora tereti se za kaznena djela zloupotrebe povjerenja u gospodarskom poslovanju i krivotvorenja službenih isprava te povredu obveze vođenja poslovnih i trgovačkih knjiga.

Središnja točka istrage odnosi se na lažiranje financijskih bilanci Agrokora od 2006. do 2015. i neosnovanu isplatu dividende Ivici Todoriću i njegovoj nizozemskoj tvrtki Adria Group Holding BV. Todorića se tereti da je tako stekao protupravnu imovinsku korist u iznosu od 923 milijuna kuna, a njegova nizozemska tvrtka 320 milijuna kuna.