Je li Most već odustao od smanjenja pretplate? Donosimo kronologiju slučaja (koja sugerira da je)

Smanjenje HRT-ove pretplate jedan je od onih uvjeta koje su postavljali

19.09.2016., Zagreb - Zavrsio je drugi krug pregovora celnistva HDZ-a i Mosta o poslijeizbornoj suradnji i sastavljanju Vlade. Dogovorena je platforma za buducu stabilnu Vladu i hodogram promjena. Neke od Mostovih uvjeta moguce je ostvariti odmah, a iduci sastanak je najavljen za iduci ponedjeljak, kazali su Plenkovic i Petrov. Nije se pricalo o ministarstvima, ona ce biti predmet buducih razgovora. Bozo Petrov. 
Photo:
FOTO: PIXSELL

HRT je objavio kako bi smanjenje njihove pristojbe sa 80 na 65 kuna ostavilo taj javni servis bez više od 227 milijuna prihoda godišnje i “dovelo do ukidanja brojnih televizijskih i radijskih programa, ali i uništavanja domaće kulturne i kreativne industrije.”

Ova objava HRT-a dolazi u jeku pregovora između HDZ-a i Mosta o sastavljanju vladajuće većine, a jedan od temeljnih uvjeta Mosta za suradnju je upravo smanjenje pretplate HRT-a na maksimalno 65 kuna. Sve su danas komentirali i glavni tajnik HDZ-a Gordan Jandroković, te tehnički ministar kulture Zlatko Hasanbegović. Slažu se da do promjena u HRT-u treba doći, no nisu rekli ništa o samom smanjivanju pretplate. Evo nekoliko najbitnijih stvari oko smanjenja pretplate HRT-a do koje, kako sada stvari stoje, možda neće ni doći.

1. Most je u kampanji najavljivao smanjenje pretplate

Tijekom predizborne kampanje iz Mosta su često izražavali nezadovoljstvo radom HRT-a, te najavljivali smanjenje pretplate. “Svakako se zalažemo za smanjenje HRT pretplate na 50-65 kuna, povećanje iskoristivosti radnih i kreativnih resursa unutar HRT-a, i korištenje pravnih službi HRT-a u naplati zaostalih pristojbi, a ne pogodovanje pojedincima i interesnim skupinama izvan HRT-a,” rekao je tako Siniša Ružić, Mostov kandidat za ministra kulture, u jednom intervjuu za vrijeme kampanje.

2. Uvrstio je to i među sedam uvjeta

Most je prije izbora predstavio sedam uvjeta koji njihovi potencijalni partneri moraju ispuniti ukoliko žele suradnju s Mostom. Jedan od njih odnosio se upravo na smanjenje pretplate HRT-a. Mostov zahtjev glasi da se izmjenama Zakona o HRT-u regulira da TV pretplata neće biti skuplja od 65 kuna, te da ovrhe provodi HRT, a ne odvjetnički ili javnobilježnički uredi kako je to sada slučaj.

3. Siniša Kovačić apelira da se pretplata ne smanji

Siniša Kovačić, v.d. glavnog ravnatelja HRT-a, prošlog je tjedna apelirao na članove Programskog vijeća HRT-a, ali i cjelokupnu javnost, da se pristojba HRT-a ne smanji na 65 kuna.

“Moralna mi je obveza zamoliti vas da na svojoj prvoj idućoj sjednici zauzmete stav o visini pristojbe. Mislim da je to sada vrlo važno pitanje jer postoje neki prijedlozi da se HRT-u smanji pristojba. Mislim da to ne bi bilo dobro, ne samo zbog zaposlenika HRT-a i onih koji proizvode program već i zbog brojnih obveza koje se financiraju iz RTV pristojbe”, kazao je Kovačić tada.

4. Petrov kaže da će pristati na neke kompromise

Nakon drugog kruga razgovora između pregovaračkih timova Mosta i HDZ-a koji je bio u ponedjeljak, lider Mosta Božo Petrov rekao je kako će Most pristati na određene kompromise po pitanju svojih jamstava, pa se u smanjenje HRT pristojbe neće ići u roku od 30 dana nego u roku od 6 mjeseci. “Unutar 30 dana konstituirat će se Sabor i izglasati zakoni. Za stvari koje zahtijevaju dodatne pripreme – HDZ i Most će potpisati sporazum u kojemu će se naznačiti stvari koje se trebaju učiniti, s jasno izrađenim rokovima”, kazao je Petrov.

5. Plenković kaže da smanjenje pretplate nije stvar dogovora političkih stranaka

Predsjednik HDZ-a Andrej Plenković, nakon četverosatnih pregovora u ponedjeljak, također je komentirao tijek pregovora, pa tako i zahtjev Mosta za smanjenje pretplate HRT-a. “Sustavno pristupamo HRT-u, smatramo da se ona mora restrukturirati, a pitanje pretplate je u nadležnosti NO-a HRT-a i vezana je za sporazum s Vladom. To nisu stvari koje se mogu donositi temeljem dogovora dviju političkih stranaka”, rekao je Plenković.

6. Iz HAVC-a i HDS-a se nadaju da će zahtjev Mosta biti odbačen

“HRT je sustav u procesu restrukturiranja i digitalizacije, oba procesa su skupa i u te svrhe korišteni su krediti. Ako srušite u ovom trenutku godišnju bilancu HRT-a za 200 milijuna, bacili ste HRT na koljena, pa o nacionalnoj kulturi koja ovisi o HRT-u ne morate ni razmišljati,” rekao je predsjednik Hrvatskog audiovizualnog centra Hrvoje Hribar.

U Hrvatskom društvu skladatelja (HDS), odnosno njihovoj stručnoj službi ZAMP-u, oštro osuđuju eventualno smanjenje pristojbe što bi im, po procjenama s HRT-a, “izbilo” više od šest milijuna kuna od ukupnih dosadašnjih 33,6 milijuna, koje primaju od javnog servisa.

7. Ako se pretplata smanji, ukidaju se dopisništva, pa i u Metkoviću

Kako doznaje Hina, ukoliko se Mostov prijedlog ipak usvoji jedna od prvih mjera bit će ukidanje HRT-ovih centara i dopisništava, među ostalim i ono u rodnom gradu Bože Petrova, Metkoviću. Osim toga, uslijedile bi posljedice za program kao što je reduciranje, pa čak i moguće ukidanje posljednje pokrenutih televizijskih programa HRT 3 i HRT 4, ali i radijskih programa prije svega 3. programa.

8. Jandroković kaže da su svjesni da postoje zamke u Mostovom prijedlogu

Glavni tajnik HDZ-a Gordan Jandroković danas je rekao kako prijedlog Mosta o smanjenju pretplate HRT-a ima svojih prednosti i nedostataka. No, podsjetio je i da je HDZ u svom predizbornom programu imao točku koja se odnosi na korekciju pretplate za HRT.

“Svjesni smo da postoje određene zamke u tom prijedlogu. No, svi znamo i da HRT mora proći proces restrukturiranja i da treba pronaći način kako će ta kuća obavljati svoju dužnost javne televizije, ali istovremeno i racionalno poslovati. Vodimo računa da rješenje koje će biti konačno ne ugrozi zadaću HRT-a, a to je javna televizija. Ali i da kao i ostale javne ustanove racionalno posluje”, rekao je Jandroković.

9. Hasanbegović kaže da se novi zakon ne može odrediti političkim dekretom

Tehnički ministar kulture, HDZ-ov Zlatko Hasanbegović, komentirao je da se zakon ne može odrediti političkim dekretom, nego da mu treba prethoditi ozbiljna stručna rasprava.

Dodao je da se ne može u dva mjeseca, političkom odlukom iz šešira izvući Zakon o HRT-u. “Ozračje koje je pratilo moj rad, to nije omogućavalo, a sad mislim da imamo priliku i na temelju dosadašnjih iskustava, bez nepotrebnih relativiziranja i klevetničkih nastupa nastaviti u tom maniru”, rekao je Hasanbegović za N1.