Je li nekad slavna tvrtka blizu kraja? Telegram doznaje, Borovu prijeti blokada na velik iznos

Poslovanje je ionako loše, a tvrtka BMB Financing ima sve uvjete da pokrene ovrhu na 20-ak milijuna kuna, potvrđeno je Telegramu

Borovo d.d., tvrtka u državnom vlasništvu, mogla bi svakog časa završiti u blokadi, a onda vjerojatno i u stečaju, odluči li BMB financing iz Slavonskog Boda naplatiti svoje potraživanje od 20-ak milijuna kuna. Na takvu mogućnost još 29. siječnja ove godine upozoren je i potpredsjednik Vlade i ministar financija Zdravko Marić kada su mu iz BMB financinga poručili da će, ne poduzmu li se hitni koraci, temeljem instrumenata osiguranja plaćanja koje posjeduju, biti prisiljeni nad Borovom d.d. pokrenuti ovršni postupak.

Branko Vranešević, vlasnik tvrtke BMB, kaže za Telegram kako ima ogromno razumijevanje i poštovanje prema radnicima Borova d.d. i da samo zbog toga nije ovršio tu tvrtku. Nada se da će u Ministarstvu financija shvatiti ozbiljnost situacije i sazvati sastanak svih aktera tog slučaja koji se vuče još iz vremena prije Domovinskog rata kada je tvrtka Borovo u tadašnji SSSR izvezla 650.000 pari kožne obuće, vrijednih više od 13 milijuna dolara. Kako iz Ministarstva financija već gotovo mjesec dana nema nikakvog odgovora, u BMB financingu sve su bliže odluci da ovrše tu tvrtku. Dogodi li se to, 650 zaposlenika Borova ostat će bez plaća.

Nenaplaćena potraživanja od Ruske Federacije

Krivnja za to neće biti na aktualnoj upravi Borova d.d., koja je u cijeloj toj priči nemoćna, već na državi. Bio bi to, dogodi li se taj neugodni scenarij, težak udarac za Projekt Slavonija, Baranja i Srijem, kojeg Vlada premijera Andreja Plenkovića već duže vrijeme propagira kao preporod Slavonije.

”Vjerovnik BMB financing ima valjanu osnovu, ugovor i sredstva naplate iz obavljenog posla i može svoje potraživanje od Borova d.d. naplaćivati neovisno da li država Borovu d.d. želi ili ne platiti ono što je njihovo. Instrumenti osiguranja su izvršni i u svakom momentu se mogu predati na naplatu. Nisu predavani do sada jer je postojala mogućnost dogovora”, stoji u pismu koje se nalazi na stolu ministra Marića.

Telegram je na osnovu vrlo opsežne dokumentacije još prije četiri godine opširno pisao kako je nastao dug države prema Borovu d.d., tvrtki u vlasništvu Republike Hrvatske. Upravo je BMB financing iz Slavonskog Broda najzaslužniji što je Republika Hrvatska od Ruske Federacije, kao sljednice SSSR-a, uspjela naplatiti 16,835.530 američkih dolara, za onih izvezenih 650.000 pari borovske obuće. Borovo, ali ni Republika Hrvatska, nisu posjedovali nikakvu dokumentaciju o tom poslu, jer su papiri o tome nestali ili izgorjeli tijekom Domovinskog rada i razaranja Vukovara. Jedini trag o cijelom poslu postojao je u Ministarstvu financija, u izvješću o nenaplaćenim potraživanjima od Ruske Federacije do osamostaljenja Republike Hrvatske. U tom dokumentu stoji kako je 30. lipnja 1993. godine potraživanje, samo prema Borovu, iznosilo 13,2 milijuna dolara.

Kako su Rusi još davno namirili svoj dug

U dogovoru s tadašnjom upravom Borova, o čemu tvrtka BMB financing posjeduje ugovore i osigurane instrumente plaćanja za svoj rad, Vranešević i njegovi suradnici 2005. kreću u mukotrpno i dugotrajno skupljanje dokumenata što u Moskvi, što u Beogradu gdje češljaju arhive tamošnjih ministarstava, carina i drugih državnih institucija, te uvozničko-izvozničkih tvrtki. Na kraju su sastavili tu zamršenu slagalicu i temeljem dokumenata utvrdili i dokazali kako Ruska Federacija Borovu duguje ne 13,2 milijuna dolara (kako je stajalo u dokumentu hrvatskog Ministarstva financija iz 1993.), već 16,8 milijuna dolara, odnosno čak 3,6 milijuna više.

Ruska Federacija svoj dug prema Borovu je namirila, ali tako što je u dogovoru s hrvatskom Vladom isporučila vojne helikoptere, separator pare za drugi blok Termoelektrane Sisak, te izgradila odvojak plinovoda Čakovec-mađarska granica i obavila generalni remont Plinske termoelektrane u Osijeku. No, hrvatska Vlada nikada Borovu nije doznačila 16,8 milijuna dolara.

Na nedavnom sastanku održanom u Centru za restrukturiranje i prodaju (CERP), pravnom sljedniku Agencije za upravljanje državnom imovinom, na kojem je bila uprava Borova d.d. i predstavnici tvrtke BMB financing, pokušalo se naći rješenje kako brodska tvrtka ne bi blokirala vukovarsku. Međutim, odvjetnik Borova d.d. i dalje je ustrajavao na izgovoru koji niz godina ponavljaju iz Državnog odvjetništva, raznih ministarstava i uprave Borova: ruski dug od 16,8 milijuna dolara tijekom pretvorbe nekadašnjeg Kombinata gume i obuće Borovo nije ušao u privatizacijsku bilancu, te je zbog toga prešao na račun Hrvatskog fonda za privatizaciju. I zbog toga hrvatska država nema obveze prema Borovu.

Robu nije izvezla država, nego Borovo

BMB financing tada je zatražio analitičku karticu bilance Borova u vrijeme privatizacije, no iz CERP-a im je odgovoreno kako time ne raspolažu. Odgovor iz Borova d.d. također nisu dobili. Iz tog dokumenta, naime, bilo bi vidljivo što je sve ta bilanca, kojom je Borovo bilo procijenjeno na 593,777.529 tadašnjih DEM sadržavala i je li u njoj bio i onaj ruski dug za koji će kasnije Ministarstvo financija tvrditi da je iznosio 13,2 milijuna dolara, a ne 16,8 milijuna, kako je iz prikupljene dokumentacije dokazao BMB financing, a Ruska Federacija taj dug Hrvatskoj platila.

Umjesto da država koja se naplatila od Rusa (helikopterima i drugim) Borovu doznači onih 16,8 milijuna dolara što po današnjem tečaju iznosi 103,7 milijuna kuna, Borovu d.d. jamčila je za kredite koje je ta tvrtka podizala i nikako ih ne može vratiti jer proizvodnja nije takva da bi to mogla podnijeti. Da je Borovo d.d. od države dobilo taj novac, ogromnih 103,7 milijuna kuna, a neosporno mu je pripadao jer je Borovo, a ne država, u SSSR izvezlo 650.000 pari kožne obuće, tada bi perspektive te tvrtke sigurno bile bolje od današnje. A osobito sutrašnje, bude li BMB financing zbog svojih potraživanja blokiralo Borovo.