Je li ovo kraj moćnog šefa osječkog suda? Vrhovni sud i ministarstvo ispituju prijavu da je Zvonko Vrban pritiskao suce

Na 'nedopustivo ponašanje' upozorila je predsjednica Općinskog suda u Osijeku, Zrinka Šeks-Poštić

Ministarstvo pravosuđa i uprave zaprimilo je obavijest predsjednice Općinskog suda u Osijeku, Zrinke Šeks-Poštić, kojom ih je izvijestila o, kako je navela, ”nedopustivom ponašanju” predsjednika Županijskog suda u Osijeku, Zvonka Vrbana, potvrđeno je Telegramu.

”Sukladno Zakonu o sudovima, Ministarstvo pravosuđa i uprave obavlja poslove pravosudne uprave te je u skladu s time zatraženo očitovanje predsjednika Županijskog suda u Osijeku. Nakon što zaprimi navedeno očitovanje, Ministarstvo će postupiti sukladno svojim ovlastima propisanima u Zakonu o sudovima”, stoji u odgovoru.

I dodaju kako je ista obavijest o ”nedopustivom ponašanju” predsjednika osječkog Županijskog suda zaprimljena i na Vrhovnom sudu, a budući da se ovlasti predsjednika Vrhovnog suda i ministra razlikuju u pogledu mogućnosti poduzimanja radnji vezanih uz donošenje sudskih odluka u konkretnom predmetu, Ministarstvo će o prikupljenim informacijama obavijestiti i Vrhovni sud te donijeti odluku o mogućim daljnjim postupanjima”, stoji u odgovoru Ministarstva pravosuđa i uprave na Telegramov upit.

Izravno se obraća pojedinim sucima

Glasnogovornik Vrhovnog suda Republike Hrvatske, sudac Željko Pajalić, potvrdio je Telegramu da su i ondje zaprimili obavijest predsjednice Općinskog suda u Osijeku, Zrinke Šeks-Poštić kojom upozorava kako se Zvonko Vrban nedopustivo ponaša i izravno obraća pojedinim sucima Općinskog suda u Osijeku, zahtijevajući od njih na koji način trebaju presuditi u nekim konkretnim sudskim postupcima.

Pajalić je to potvrdio upravo na dan kada je predsjednik Vrhovnog suda Radovan Dobronić smijenio suca Damira Kosa s dužnosti predsjednika Kaznenog odjela, a Marina Mrčelu s mjesta šefa Odjela za praćenje europskih propisa i sudske prakse sudova pri Vijeću Europe i Europske unije. Kao što je već objavljeno, Dobronić je objasnio kako su oni svojim izjavama i postupcima izgubili njegovo povjerenje te da ih više ne vidi kao svoje najbliže suradnike.

Postupak bi mogao pokrenuti Dobronić

Na Vrhovnom sudu sada je još jedan vruć predmet u kojem predsjednica jednog nižeg, Općinskog suda u Osijeku, iznosi ozbiljne tvrdnje na račun predsjednika višeg, Županijskog suda. Pokažu li se te optužbe utemeljenima, posla će imati Državno sudbeno vijeće, s obzirom da stegovni postupak protiv predsjednika suda pokreće predsjednik neposredno višeg suda.

U konkretnom slučaju to bi trebao učiniti Dobronić, s obzirom da je on, kao predsjednik Vrhovnog suda, nadređen svim predsjednicima Županijskih sudova. Također, prema Zakonu o sudovima, na što su se u odgovoru Telegramu pozvali u Ministarstvu pravosuđa, upravo bi Dobronić, ustvrdi li točnost navoda koje je iznijela predsjednica Općinskog suda u Osijeku, protiv svog kolege s višeg suda, bio dužan o svemu izvijestiti i Ministarstvo pravosuđa.

Ukor, novčana kazna ili razrješenje

Državno sudbeno vijeće, ako dođe do pokretanja stegovnog postupka, ima mogućnost izricanja različitih mjera, od ukora do novčane kazne (u visini do trećine plaće u vremenu od jednog mjeseca do čak godinu dana), pa sve do krajnje mjere, razrješenja suca.

Međutim, poznati pravi stručnjak s kojim smo razgovarali, a koji je zatražio anonimnost, smatra kako predsjednik Županijskog suda u Osijeku može i kazneno odgovarati pokažu li se točnim navodi o ”nedopustivom ponašanju”.

Telegram se prošloga tjedna, kada smo pisali o tom slučaju, obratio i predsjedniku Županijskog suda u Osijeku, Zvonku Vrbanu sa zamolbom da komentira cijeli slučaj i iznese svoju stranu priče, ali on je Telegramov upit ignorirao.