Je li ovo zaista posljednja šansa za Grčku? Evo što o tome kažu tri ekonomska stručnjaka

Postoji određena mogućnost da Grčka ostane u eurozoni

Prostestors stand below a banner reading ''No Debt''  in reference to the forthcoming  referendum on bailout conditions set by the country's creditors, during a demonstration in front of the Greek parliament in Athens on June 29, 2015.  Greece shut its banks and the stock market and imposed capital controls after creditors at the weekend refused to extend the country's bailout past the June 30 deadline, prompting anxious citizens to empty ATMs.  AFP PHOTO /  ARIS MESSINIS
FOTO: AFP

U Grčkoj je svaki trenutak onaj zadnji za postizanje dogovora, barem tako izgleda posljednjih mjeseci, piše Independent.

Stručnjaci govore da je ovaj tjedan posljednja prilika Grčkoj i njenim bankama. Ne dođe li do postizanja dogovora, Grčka bi mogla ostati bez novca, a grčke banke će propasti. Je li ovo stvarno posljednja šansa za Grčku, ili je euro projekt previše važan Nijemcima da priznaju poraz i napuste Grčku? Što kažu stručnjaci?

David Buik, komentator za Panmure Gordon

Grexit, odnosno izlazak Grčke iz eurozone, apsolutno je sigurna stvar. Pitanje je samo vremena, neće doći do toga u ponedjeljak, ali u sljedeće dvije godine zasigurno. Euro, kao valuta, prelazit će iz jedne krize u drugu. Španjolska je sljedeća, zatim Portugal i Italija. S druge strane, Njemačka duguje barem uredan Grexit. Europski političari se moraju suočiti sa stvarnošću, jer ovi problemi postoje već godinama.

Sony Kapoor, ravnatelj think-tanka Re-Define

Grčka još uvijek može izbjeći napuštanje eura kao valute. Međutim, oni moraju pokazati spremnost za reforme. Moraju pokazati određenu razinu povjerenja, a ostavka Janisa Varufakisa prvi je korak u vraćanju povjerenja između Grčke i EU.

Euro kao valuta mora biti jednosmjerna ulica, možete samo pristupiti. Napusti li Grčka euro, EU može krenuti ili ka fiskalnoj integraciji ili političkoj uniji. Inače će postati iznimno krhka zato što bi se svatko pitao tko je sljedeći. Uvođenje drahme trajalo bi mjesecima, bio bi to zahtjevan proces.

Alberto Gallo, šef kreditnog istraživanja RBS-a

Grčka može izbjeći napuštanje eura, ali moraju pokazati plan s konkretnim reformama. Ne mislim samo na reforme porezne politike već i mirovinske i socijalne politike. S druge strane, vjerovnici moraju biti svjesni da je grčki dug neodrživ i treba mu restrukturiranje. Najbolji plan bi bio uvjetovati otpis duga nekim konkretnim reformnim ciljevima.

Grčka može izdati paralelnu valutu, a poslije može uvesti i drahmu. Međutim, svi podaci o zemljama koje su napustile valutnu zajednicu pokazuje da su izgubile gotovo 7% BDP-a u prvoj godini nakon izlaska. Grčki turizam i izvozi ne mogu toliko porasti da olakšaju takav ekonomski šok.