Je li presuda britanskog Vrhovnog suda kraj premijerske karijere Borisa Johnsona?

Što dramatična presuda znači za karijeru britanskog premijera i sudbinu Brexita

LONDON, ENGLAND - JULY 24: New Prime Minister Boris Johnson speaks to media outside Number 10, Downing Street on July 24, 2019 in London, England. Boris Johnson, MP for Uxbridge and South Ruislip, was elected leader of the Conservative and Unionist Party yesterday receiving 66 percent of the votes cast by the Party members. He takes the office of Prime Minister this afternoon after outgoing Prime Minister Theresa May took questions in the House of Commons for the last time. (Photo by Dan Kitwood/Getty Images)
FOTO: Getty Images

Točno je dva mjeseca otkako je Boris Johnson postao britanski premijer, a već je pretrpio toliko poraza da ih je teško sve pobrojati. Premijeru, koji je obećao da će Veliku Britaniju izvesti iz Europske unije 31. listopada bez obzira na sve, parlament je nametnuo obavezu da traži odgodu Brexita ako do sredine listopada ne postigne sporazum s EU-om. Dva puta su odbili njegov zahtjev za prijevremenim izborima.

Natjerali su ga da objavi detalje vladinog planiranja za slučaj kaotičnog Brexita. Naredili su mu da objavi internu komunikaciju među savjetnicima o prekidu rada parlamenta. U parlamentu je, što su pokazala sva ova spomenuta glasovanja, izgubio većinu. No, današnja odluka Vrhovnog suda dosad je najteži poraz osebujnog Johnsona. Zvuči doista dramatično: Vrhovni sud u zemlji ustaljene demokracije smatra da je premijer postupao nezakonito kada je parlament poslao na neuobičajeno dugu pauzu od gotovo pet tjedana, i to u ključnim trenucima pred Brexit, trenucima kada se odlučuje o budućnosti države.

Johnson više nema kontrolu

Britanski Vrhovni sud odluku je donio jednoglasno. Svih 11 sudaca u vijeću složilo se s ocjenom da Johnson nije postupio u skladu sa zakonom kada je od kraljice tražio prekid rada parlamenta do 14. listopada. Suci, kako javljaju britanski mediji, nisu ulazili u Johnsonove motive, ali sama činjenica da su njegov potez proglasili nezakonitim dovodi u pitanje mogućnost njegovog političkog opstanka.

Johnsonova vlada još je ranije potvrdila da će poštivati odluku Vrhovnog suda, ali to, čini se, uopće i nije u njezinim rukama. Odluka o tome što dalje je na parlamentu, ustvrdili su suci. Premijer, dakle, više nema kontrolu nad time kada će se zastupnici ponovno okupiti u Westminsteru. Predsjednik donjeg doma parlamenta John Bercow najavljuje hitan sastanak s čelnicima stranaka i poručuje da bi se parlament trebao odmah ponovno okupiti. Iz redova oporbe, očekivano, već stižu pozivi Johnsonu da odstupi s dužnosti premijera.

Očekivana reakcija premijera

U ranim popodnevnim satima na presudu je reagirao i sam premijer koji je u New Yorku, na zasjedanju Opće skupštine UN-a. U ponedjeljak, na putu za New York, novinari su Johnsona pitali hoće li njegova pozicija postati neobranjiva ako Vrhovni sud presudi protiv njega. Njemu, međutim, ostavka u tom trenutku nije padala na pamet. Dapače, i dalje je branio argumente vlade za prekid rada parlamenta, argumente koje je, dakle, Vrhovni sud danas pokopao.

Danas je, očekivano, poručio da se uopće ne slaže s onim što su suci zaključili, ali da će njihovu odluku poštivati. Johnson inzistira da će Britanija napustiti EU 31. listopada i tvrdi da radi na sporazumu s Unijom. Ali se i požalio da mu ovakve stvari ne olakšavaju posao. Izvor iz vlade poručio je, pak, da Johnson (i dalje) nema namjeru podnijeti ostavku.

 

Oslabljen u pregovorima s EU

Što god Johnson sada rekao ili planirao napraviti, činjenica je da je njegovom premijerskom mandatu upravo načinjena politička šteta koju je praktički nemoguće popraviti. Čak i da ostane na dužnosti, dramatično je oslabljen i to u ključnim tjednima u kojima bi, kako priželjkuje, trebao stisnuti Europsku uniju da mu ponudi novi, bolji dogovor o uvjetima britanskog izlaska iz EU-a.

Očito je da je ovom presudom izgubio poprilično svog kredibiliteta kad su u pitanju pregovori s Unijom. „Ne želim više nikada čuti Borisa Johnsona ili nekog drugog Brexiteera (zagovornika Brexita, op.a.) da govore da je Europska unija nedemokratska”, poručio je Guy Verhofstadt, belgijski liberal i koordinator Europskog parlamenta za Brexit.

Može li ga oporba srušiti?

Glavne britanske oporbene stranke, koje se teško usuglašavaju oko svega, pa tako i oko Brexita, ovoga su puta jednoglasne u ocjeni da Johnson ne smije ostati dužnosti. Ako se doista slažu da je njegova pozicija postala neobranjiva, onda je jedino logično da zajednički zatraže izglasavanje nepovjerenja čim se parlament vrati na sjednicu (što bi moglo biti već u srijedu).

Pitanje je, međutim, je li oporba u stanju dogovoriti se oko rušenja vlade i hoće li za to imati dovoljnu većinu. Hoće li ih u tome podržati neki sadašnji ili bivši konzervativci – recimo, oni koje je Johnson izbacio jer su glasovali protiv vlade – ili im je i dalje prihvatljiviji premijer koji nije postupio zakonito nego eventualno dovođenje u Downing Street čelnika laburista Jeremyja Corbyna?

Beskrajna saga o Brexitu

I što ako vlada padne – postoji li alternativna većina koja bi podržala novu vladu s ograničenom ovlašću da zatraži odgodu Brexita radi održavanja prijevremenih izbora? Kada ne bi bilo alternativne vlade s takvim zadatkom, nije isključeno da bi Britanija jednostavno otklizila u Brexit bez dogovora 31. listopada.

Kako će se dalje odvijati saga o Brexitu i hoće li Johnson preživjeti i ovaj, dosad najteži udarac, teško je u ovom trenutku predvidjeti. Ako smo išta naučili u zadnjih nekoliko mjeseci ili godina, kada je u pitanju Brexit i sve što se uz njega veže, jedina je čvrsta točka to da baš ništa nije čvrsto.