Nekad je nužno odabrati stranu

Je li Vladimir Putin upravo potpisao drakonski zakon koji bi Rusiju mogao vratiti u doba komunizma?

Novim zakonom mogu se proganjati sve nevladine organizacije

FOTO: AFP

Ruski predsjednik Vladimir Putin potpisao je kontroverzni zakon koji omogućava vlasti da zabrani postojanje i rad stranih organizacija u Rusiji. Zakon dopušta kazneni progon stranih nevladinih organizacija ili kompanija koje netko, još uvijek nije poznato tko, proglasi nepoželjnima u državi. Učinili su to, pravdaju se ruske vlasti, pod izlikom da takve organizacije mogu ugroziti nacionalnu sigurnost Rusije.

Osim što mogu zabraniti postojanje nevladinih organizacija, osobe koje rade za takve organizacije mogu biti kažnjene sa šest godina zatvora. Ova je odluka odmah podigla veliku uzbunu u svijetu NGO-a, ali i svih boraca za demokraciju u Rusiji. Tvrde da će se ovaj zakon koristit kako bi se spriječilo bilo kakvo javno neslaganje ili kritika vlasti.

Još je problematičnije što je zakon tako napisan da ga se pojam ‘nepoželjne’ može tumačiti na najrazličitije načine. Ipak, agencija Interfax kaže da će to biti organizacije koje prijete ‘temeljima ustavnog poretka u Rusiji, njezinoj obrani i sigurnosti’. No članovi nevladinih organizacija tvrde da će se ta tumačenja sigurno moći primjenjivati na široki raspon djelovanja.

https://twitter.com/AQpk/status/602397035795349504

Ovo nije prvi put da su nevladine organizacije u Rusiji na udaru. 2012. donešen je zakon koji ih je sve prisilio da se registriraju kao ‘strani agenti’, što, smatraju stručnjaci, je samo bio uvod u to da ih se ovim zakonom zauvijek zabrani.

Ljudi koji podupiru ovaj zakon kažu da se Rusija mora zaštiti od vanjskih upletanja, pogotovo kada su tenzije još uvijek visoke zbog njihove umiješanosti u Ukrajini. No podrška je mala i rijetka, te uglavnom dolazi iz vrha vlasti u Rusiji. Zapadne nevladine organizacije izrazile su skepsu da je ovo pošten zakon, a Američki State Department je ‘duboko zabrinut’ zbog ovog zakona. ‘Zabrinuti smo da će ove nove ovlasti još više ograničiti rad civilnog društva u Rusiji’, stoji u izjavi koju je dala glasnogovornica State Departmenta Marie Harf. ‘Ovo je samo još jedan primjer kako Rusija ograničava nezavisne glasove i poduzima namjerne korake da izolira ruski narod od svijeta’.

Britanski ministar Europe, David Lidington, rekao je da ovo ‘još jedan primjer kako vlast u Rusiji maltretira nevladine organizacije i sve koji su sa njima povezani’.

Amnesty International je rekao da će ovaj zakon ‘iscijediti život’ iz civilnog društva, dok Human Rights Warch upozorava da će ovo biti najveći udarac za lokalno stanovništvo od pada komunizma. ‘Često nas pitaju je li ovaj zakon namjenjen da nas istjera iz Rusije’, rekao je Hugh Williamson, direktor Human Rights Watcha za Europu i središnju Aziju. ‘Možda, ali nema sumnje da su primarne mete ovog zakona ruski aktivisti i ruske nezavisne organizacije’.