8 stvari koje mogu dati odgovor na pitanje je li opet zavladao Hladni rat

Neki smatraju da su ruske provokacije dovele do novog Hladnog rata

FOTO: AFP/AFP

Nazovite ih provokacijama, agresijom ili pukim manevrima, ali ruske akcije evociraju Hladni rat koji je završio prije četvrt stoljeća, kažu analitičari, a piše CNN. Nameće se i provokativno pitanje, jesu li ovi događaji nijanse Hladnog rata u nastajanju? Ovih 8 stvari približit će nas odgovoru.

1. Ruske akcije

Razmislite samo o ovoj godini: ruski lider Vladimir Putin najavio je kako će vojsku opremiti s još nuklearnih projektila, a gradi i one nove generacije koji bi mogli pogoditi američko tlo. Također, tu je i ruska vojna intervencija u Siriji, više od godinu dana nakon što je pripojen Krim.

Zatim su tu ruske podmornice koje pokreću alarm SAD-a kako prolaze blizu podmorskih kablova, ruski ratni brod u vodama istočne obale SAD-a, a ovog su tjedna ruski izviđački zrakoplovi viđeni u Pacifiku kako lete preblizu nosaču zrakoplova USS Ronald Reagan.

https://www.youtube.com/watch?v=0PquFYeEhE0

2. Utrka u naoružanju zaista postoji

“U posljednjih nekoliko mjeseci, medijska izvješća i kritičari su podjednako nestrpljivi nazvati ovaj sukob s Rusijom drugim Hladnim ratom”, napisao je znanstvenik Američkog vijeća za vanjsku politiku Dmytro Hryckowian.

“Doista kao što Rusija prijeti ponovnim povećanjem svog nuklearnog naoružanja, a NATO povećava svoje snage u istočnoj Europi, čini se kako je situacija nazadovala za pola stoljeća”, napisao je Hryckowian u kolovozu.

3. No, ovoga puta nije u službi Hladnog rata

No, kontinuirane tenzije nisu u cilju novog Hladnog rata, nego je Kremlj danas zainteresiraniji za teritorijalne ekspanzije i ultranacionalističke retorike nego za hladnoratovske komunističke dogme, smatra Hryckowian.

4. Putinov prelazak u ofenzivu

Putin prelazi u ofenzivu
Putin prelazi u ofenzivu AFP

Pa ipak, nedavna sučeljavanja između Istoka i Zapada dovoljna su za tvrdnju jednog drugog analitičara koji smatra da se događa opasno balansiranje na ivici rata. CNN-ov vojni analitičar general Mark Hertling kaže kako Putin pokušava izgraditi “novi Sovjetski savez”.

“Mislim da je ono što sada vidimi pokušaj Putina da iz strateške defanzive pređe u ofenzivu, ne samu u Ukrajini i Siriji, nego i ostalim zemljama poput Moldavije, prijeteći Poljskoj i Baltiku, kaže Herting.

5. Nova stvarnost

Ranije ovog mjeseca američki minstar obrane Ashton Carter proglasio je Rusiju “ozbiljnim izazovom” i rekao kako su njene “agresije nova stvarnost za nas”. Carter je Rusiju optužio za podrivanje suvereniteta susjednih zemalja i destabilizaciju europske sigurnosti pripojenjem Krima.

6. Šahovska ploča

Svijet ponovno postaje poput šahovske ploče
Svijet ponovno postaje poput šahovske ploče AFP/AFP

U sirijskom građanskom ratu, ruska vojska povećala je svoju prisutnost na kopnu, zraku i moru, piše CNN. Ruski dužnosnici ustvrdili su da njihovo oružje cilja samo ISIS-ove ekstremiste i njihovu infrastrukturu. “Borimo se protiv terorista. Koliko ja razumijem, koalicija je proglasila ISIS i druge povezane grupe neprijateljem. I koalicija radi isto što i Rusija”, rekao je ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov.

No, neki analitičari smatraju da je sirijski rat preneseni sukob SAD-a i Rusije, baš kao u vremenima Hladnog rata. “Nazad smo na geostrateškoj šahovskoj ploči”, izjavio je bivši vrhovni zapovjednik NATO-a Wesley Clark. Američki dužnosnici optužuju Kremlj kako koriste vojsku kako bi podržali svog saveznika, sirijskog predsjednika Bašara al Asada, pa tako ciljaju anti režimske pobunjenike.

7. Incident koji je mogao imati velike posljedice

Jedan incident u koji se dogodio listopadu iznad Sirije, kada je SAD preusmjerio dva F-16s koja su došla na razdaljinu od 32 kilometra od ruskog borbenog zrakoplova ima posebno značenje, smatraju analitičari. To je napravljeno kako bi se spriječila nezgoda i izbjegao nenamjerni sukob, rekao je drugi CNN-ov vojni analitičar general James Marks, koji nosi nadimak Pauk.

Na relativno malom zračnom prostoru iznad Sirije, nalaze se zrakopolovi SAD-a, Rusije, Turske, Velike Britanije i Francuske. I najmanji incident doveo bi svijet u opasnost od sukoba nesagledivih razmjera. Ruski su avioni u nekoliko navrata ušli u turski zračni prostor što također otvara prostor za slučaj incident koji bi mogao prouzročiti katastrofu.

8. Hladnoratovska retorika

Ako ništa drugo, hladnoratovska retorika uspijeva. “Rekao bih da su čak i Poljaci i Česi zabrinuti zbog ekspanzije Rusije”, kaže američki repulbikanac Peter King, član Odbora za domovinsku sigurnost za CNN. “Moramo to jasno reći, baš kao za vrijeme Hladnog rata, da ako ćemo morati, SAD i zapadni saveznici zajedno će zaustaviti sovjetsku agresiju.”