Je li zabavama usred lockdowna Boris Johnson prokockao svoju premijersku karijeru?

Johnsona napadaju sa svih strana zbog afere koju su mediji već prozvali partygate

BELFAST, NORTHERN IRELAND - JULY 02: Boris Johnson gives a television interview before a Hustings event at the Culloden House Hotel on July 2, 2019 in Belfast, Northern Ireland. Boris Johnson and Jeremy Hunt are contesting the Conservative party leadership contest following Prime Minister Theresa May's decision to step down as Prime Minister and party leader. (Photo by Charles McQuillan - Pool / Getty Images)
FOTO: Getty Images

Da se ovako nešto desi u Hrvatskoj, netko bi već rastumačio da oporba samo politizira i ne razumije pravila lockdowna. Da virus nije šampion skoka u dalj. Da mi uvijek volimo pitati tko je kriv, mada to ovdje nije ključno pitanje. Premijerovi bi stranački kolege kao jedan skočili u njegovu obranu. Johnson, međutim, nije te sreće.

Bilo je zabavno dok je trajalo, ali Borisu Johnsonu zabava bi mogla prisjesti. Britanski premijer je pod enormnim političkim pritiskom jer se otkrilo da je u svibnju 2020., usred prvog pandemijskog lockdowna, bio na zabavi u vrtu službene premijerske rezidencije.

Dok je ostatak zemlje brojao nepregledne dane lockdowna, a Britanci, po nalogu Johnsonove vlade, morali izbjegavati druženja i susrete s prijateljima, britanski premijer se u Downing Streetu ležerno družio s 40-ak vladinih službenika.

Još jedan ‘radni sastanak’

Nije to glasina ni medijsko nagađanje. Johnson je otvoreno priznao da je tog dana skoknuo na vrtni party i zbog toga se u srijedu pred parlamentom ispričao britanskim građanima. Smatra, međutim, da nije prekršio pravila koja su tada vrijedila. Mislio je, uostalom, da se radi o ‘radnom događaju’. Zadržao se samo 25 minuta i vratio u ured.

Unatoč isprici i pokušajima objašnjenja, Johnson je pod žestokom paljbom sa svih strana. Oporba traži njegovu ostavku. U medijima ga prozivaju utjecajni ljudi koji su mu bili skloni. Koliko je eskaliralo, pokazuje i to što se već naveliko spekulira tko bi Johnsona mogao naslijediti. Imena su tu manje bitna, bitnije je što se o tome već otvoreno raspravlja i to ne u tabloidima.

Da je barem ovdje…

Da se ovako nešto desi u Hrvatskoj, vjerojatno bi se već našao netko tko će rastumačiti da oporba samo politizira i minira borbu protiv pandemije. Da oporba i mediji ne razumiju pravila lockdowna. Da virus nije šampion skoka u dalj. Da mi uvijek volimo pitati tko je kriv, mada to ovdje nije ključno pitanje. Premijerovi bi stranački kolege, nema sumnje, kao jedan skočili u njegovu obranu. Johnson, međutim, nije te sreće.

Ležerno druženje uz piće u vrtu službene rezidencije pretvara se u prvorazredni politički skandal u kojem britanskog premijera na ostavku javno pozivaju čak i pojedini zastupnici njegove vlastite stranke. Među njima, doduše, zasad nema političara iz teške kategorije, poput ministra financija Rishija Sunaka, člana Johnsonovog užeg kruga, čije ime se spominje u nagađajima o mogućim nasljednicima. Sunak se oglasio tek opreznom izjavom na Twitteru: podržao je Johnsona, barem dok ne završi službena istraga o neslužbenim partijima.

Poduža lista zabava

Tu istragu vodi Sue Gray, nestranačka javna službenica koja godinama radi za vladu, bez obzira jesu li na vlasti konzervativci ili laburisti. BBC ju je prije nekoliko godina opisao kao „najmoćniju osobu za koji nikad niste čuli“. Ta ocjena više, dakako, ne stoji – njezino se ime sada spominje u baš svakoj prilici.

Istragu navodnih lockdown zabava preuzela je nakon što je s tog zadatka odstupio njezin prethodnik kada su mediji objavili informacije o navodnom druženju u njegovom uredu za vrijeme božićnih blagdana.

„Radni“ sastanak u vrtu službene rezidencije sada je samo dodan na popis navodnih partyja i neformalnih druženja uz piće i grickalice za koje se sumnja da su se održavali dok su na snazi bila pravila lockdowna. Nedavno je Guardian objavio fotografiju s jednog takvog druženja na kojoj se britanski premijer sa suprugom i suradnicima, uz sir i vino, opušta u vrtu Downing Streeta u vrijeme lockdowna. I to je bilo pravdano kao radni sastanak.

Ostaje ili odlazi?

Isprikom britanskoj javnosti Johnson si je uspio kupiti nešto vremena da pokuša isplivati iz skandala koji, međutim, vrlo ozbiljno drma njegovu premijersku poziciju. Sama isprika neće biti dovoljna: Johnsonov odlazak ili ostanak ovisit će o nekoliko elemenata. Prvo, hoće li se u narednim danima pojaviti nova nezgodna saznanja i kakvi će biti rezultati istrage Sue Gray: jesu li pravila lockdowna prekršena?

Ona će, međutim, prezentirati činjenice, moguće već sljedeći tjedan, ali odluka o Borisu Johnsonu bit će politička. Ili njegova osobna ili njegove stranke: ovisno o razvoju situacije i nalazima istrage Johnson bi mogao odstupiti ili biti prisiljen na to. Torijevci nemaju milosti prema svojim liderima. Prije nego što je sama podnijela ostavku, Therese May su se, zbog njezine vizije Brexita s kojom se većina nije slagala, pokušali riješiti preko moćnog parlamentarnog odbora. Ta se opcija spominje i sada.

Izglasavanje (ne)povjerenja

No, da bi se pokrenulo pitanje (ne)povjerenja Borisu Johnsonu unutar Konzervativne stranke potrebno je prikupiti 15 posto zastupničkih potpisa. Dakle, najmanje 54 torijevca u parlamentu moraju podržati takvu inicijativu (a ako se potpisi i skupe, to nije garancija da će šef stranke i premijer pasti).

Njegov politički usud vezan je stoga i uz izborne šanse; hoće li im, zbog afere ‘partygate’, birači okrenuti leđa. Londonski ogranak stranke, javlja novinar Guardiana, već strahuje od posljedica na svibanjskim lokalnim izborima.

Laburisti preuzeli vodstvo

Johnson je, doduše, stranački lider koji ih je u prosincu 2019. doveo do apsolutne većine u parlamentu, pod njegovim su vodstvom konzervativci osvojili najviše zastupničkih mjesta od 1987. i Margaret Thatcher. Ali ankete su trenutno poražavajuće. Posljednja, koju je objavio The Times, a provedena je prije Johnsonove javne isprike, daje oporbenim laburistima najveću prednost od 2013. godine.

Johnsonova karijera stoga ovisi i o procjeni konzervativaca može li im ovakav premijer osigurati ostanak na vlasti ili mu je reputacija kod birača, a time i izborne šanse torijevaca, nepovratno narušena. Može li se, dakle, Johnson politički oporaviti ili ga se moraju riješiti. Hoće li ta odluka biti donesena već na ovoj aferi ili kasnije, samo je pitanje vremena.