Jedan tata iz Splita varao je ljude koji su uplaćivali novac za liječenje njegove kćeri. Sad mora u zatvor

Ana Raić Knežević prva donosi priču o tati koji je izvukao 300 tisuća kuna

Iako se na sudu pokušavao predstaviti kao očajni tata koji je samo želio prikupiti novac za liječenje svoje kćeri, 51-godišnji Splićanin koji je organizirao lažnu humanitarnu akciju za svoje bolesno dijete, na kraju je osuđen zbog prijevare teške gotovo 300 tisuća kuna. Toliko je, naime, novca dobio od donatora koji su odlučili pomoći djevojčici oboljeloj artritisa.

Ovo je još jedan slučaj zbog kojeg je sve teže prikupiti novac za one kojima uistinu treba. Telegram je, recimo, nedavno pisao o petogodišnjoj curici iz Daruvara kojoj je liječenje u Barceloni jedina šansa. Udruga koja prikuplja novac je provjerena, već su pomogli mnogima i tako dalje, no svejedno su nam danima pisali čitali, nepovjerljivi nakon ružnih iskustava, koji žele novac uplatiti direktno obitelji.

Strožim zakonom protiv prijevara

Prije dvije godine, evidentno zbog brojnih prijevara od kojih je jedna bila i ova iz Splita, promijenjen je Zakon o humanitarnoj pomoći. Od tada se novac može uplaćivati isključivo na račune otvorene za svaku konkretnu humanitarnu akciju, a nakon njezinog završetka organizator mora obavijestiti nadležni gradski ured o iznosu neutrošenih sredstava. Nakon toga gradski ured ih, uz odobrenje ministarstva, mora proslijediti na račun prve sljedeće humanitarne akcije.

Dok još takvih strogih pravila nije bilo, otac iz Splita izigrao je sustav. Prikupljao je sredstva viša od četiri godine, od veljače 2007. do svibnja 2011. šaljući dopise Ministarstva zdravstva i socijalne skrbi na adrese raznih tvrtki u Splitu i okolici. U tom je dopisu bilo navedeno kako Ministarstvo u suradnji sa Županijom splitsko-dalmatinskom svake godine organizira humanitarnu akciju za djecu koja se liječe izvan domovine. Sve tvrtke kojima je dopis bio upućen molilo se da svojim novčanim prilozima doprinesu kvaliteti liječenja maloljetne Splićanke koja je zbog artritisa morala na liječenje u Köln. U potpisu je bio naveden izvjesni dr. sc. Berislav Pavišić, koji uopće nije radio u Ministarstvu, već je u ono vrijeme bio profesor na Pravnom fakultetu u Rijeci. Pavišić je lani preminuo, a 51-godišnjak koji je zlorabio njegovo ime u lažnoj humanitarnoj akciji, morat će u zatvor.

Tri godine zatvora za prijevaru

Kažnjen je s tri godine, jer je utvrđeno kako je godinama primao uplate na bankovni račun otvoren na ime svoje kćeri, iako prikupljena sredstva nije trošio na djetetovo liječenje. Tim više što se djevojčica uopće nije liječila u inozemstvu, već u Zagrebu. Dobio je 93 uplate od 1.000 do 18.000 kuna.

Splićanin je na sudu tvrdio kako nikoga nije prevario. Još je za sve optužio svoj prijatelja, uvjeravajući Općinski sud u Splitu kako je upravo taj prijatelj slao dopise tvrtkama. “On mi je odlučio pomoći pa je sastavio dopis. Nisam uopće provjeravao što on radi, no novac je jednostavno dolazio, a ja sam ga trošio na kćerkino liječenje”, kazao je okrivljeni otac.

Priznao je kako djevojčica nikada nije bila u Kölnu, ali je dodao da je tamo u dva navrata slao njezinu medicinsku dokumentaciju budući da se upravo u tom njemačkom gradu nalazio centar specijaliziran za liječenje artritisa. Da se počne pisanim putem obraćati određenim osobama za pomoć odlučio je još 2004. godine nakon sugestije jednog roditelja kojeg je također upoznao u jednoj udruzi.

Nešto je ipak potrošio za liječenje

Sud je na kraju izračunao kako su troškovi liječenja njegove kćer iznosili maksimalno 44.771 kunu. U njima je, dok je živjela u braku s 51-godišnjakom, participirala i majka oboljele djevojčice. No, on je nastavio primati donacije i nakon što se zdravstveno stanje njegove kćer znatno poboljšalo, odnosno liječnici su utvrdili da je bolest bila u remisiji.

“Utvrđeno je da je okrivljenik postupao s izravnom namjerom i da je želio dovesti u zabludu donatore uvjeravajući ih da će novac biti utrošen za liječenje njegove kćeri. Jedini mu je cilj bio neosnovano koristiti prikupljena sredstva”, zaključeno je u presudi.