Jedna od glavnih vijesti vani je priča o Oxfamu, dobrotvornoj organizaciji koju upravo trese afera s prostitucijom

Penny Lawrence, zamjenica direktora Oxfama, danas je dala ostavku

Oxfam's chief executive Mark Goldring (L) and Oxfam's chair of trustees Caroline Thomson leave the Department for International Development (DFID) in central London on February 12, 2018.
Oxfam announced a new raft of measures to tackle sexual abuse cases after being ordered to meet the British government today to explain its handling of a 2011 prostitution scandal involving its aid workers in Haiti. / AFP PHOTO / Daniel LEAL-OLIVAS
FOTO: AFP

Penny Lawrence, zamjenica direktora Oxfama, britanske dobrotvorne organizacije, bila je prisiljena dati ostavku zbog načina na koji se ponijela vezano uz seksualni skandal u koji su uključeni njihovi suradnici. Oxfam je optužen da su prikrivali rezultate istrage o navodima da su dobrotvorni radnici angažirali prostitutke dok su isporučivali pomoć Haitiju 2011. godine. Penny Lawrence je rekla da je “posramljena” i da preuzima punu odgovornost.

Istovremeno su se predstavnici Oxfama, organizacije koja negira da su išta prikrivali, susreli s britanskom ministricom za međunarodnu suradnju kako bi spriječili ukidanje vladine novčane pomoći. Mark Golding, glavni direktor britanskog Oxfama, zahvalio je Penny Lawrence za sve što je učinila i da “dubinski poštuje” njezinu odluku da osobno preuzme odgovornost.

Penny Lawrence danas je dala ostavku AFP

Ranije je provedena interna istraga

Lawrence se priključila Oxfamu 2006. kao direktorica za međunarodne programe i vodila je timove u 60-ak zemalja. “Pojavila se zabrinutost oko ponašanja našeg osoblja u Čadu i Haitiju, na što smo propustili adekvatno reagirati”, poručila je u priopćenju. “Sada je jasno da su ove optužbe, uključujući angažiranje prostitutki, za što se optužuje i direktora za Haiti i članove njegova tima u vrijeme dok je radio u Čadu, bile poznate i prije nego što je došao raditi na Haiti”.

U međuvremenu, Europska komisija je rekla da očekuje maksimalnu transparentnost od Oxfama, dodajući da su spremni “zaustaviti financiranje svakog partnera koji ne ispunjava visoke etičke norme”. Oxfamov program u Haitiju primio je 1,7 milijuna eura iz europskih 2011. godine. Tvrtka Innocent drinks, jedan od Oxfamovih korporativnih sponzora koji im donira oko 100 tisuća funti na godinu, poručila je da želi vidjeti jasan plan prema kojemu se “nešto ovakvo nikada više neće ponoviti”. Interna istraga dovela je do četiri otkaza i tri ostavke, uključujući i direktora za Haiti. Ministrica za međunarodnu suradnju Penny Mordaunt rekla je da Oxfam mora odgovarati za način na koji su se ponijeli i riskirati gubitak državne potpore, vrijedne 32 milijuna funti samo u prošloj godini.

Tvrde da priče o maloljetnicama nisu dokazane

Optužbe o skandaloznom ponašanju Oxfamovih ljudi na Haitiju datiraju iz 2011. godine, ali su izašle u javnost u Timesu od petka. Organizacija je poslala ljude tamo kako bi pomogli zemlji koju je poharao potres 2010. godine. Navodi se da je lokalni direktor Oxfama za Haiti, Roland van Hauwermeiren, angažirao prostitutke i dovodio ih u vilu koju je za njega unajmio Oxfam. Udruga je znala za optužbe već tada i pokrenula je internu istragu, nakon koje su otpuštena četiri člana tima. Još tri osobe dobile su dopuštenje da daju ostavke prije završetka istrage.

Hauwermeiren je našao drugo radno mjesto u sektoru, a Oxfam tvrdi da su mu odbili dati preporuku. Dodatno, Oxfam tvrdi da su optužbe o maloljetnim djevojčicama nedokazane. Organizacija je navela da su u to doba obznanili izvješće u kojemu se spominju “ozbiljne greške u ponašanju”, ali nisu pružili nikakve detalje. Priznali su britanskom vijeću koje nadgleda dobrotvorne organizacije da istražuju “neprikladno seksualno ponašanje, bullying, zlostavljanje i prijetnje osoblju”, ali ni tada nisu dali nikakve točne detalje. Direktor Oxfam Mark Goldring rekao je za BBC da bi opisivanje detalja u to vrijeme privuklo “ekstremnu pozornost” na aferu, što “nikome ne bi bilo u interesu”.