Jedna sofisticirana američka raketa je greškom poslana na Kubu i to bi mogao biti najveći incident tog tipa u povijesti

U tijeku je federalna istraga koja pokušava otkriti da li je riječ o grešci ili krađi

INDIAN SPRINGS, NV - APRIL 16: Airman 1st Class Ozzy Toma walks around an inert Hellfire missile as he perform a pre-flight check on an MQ-1B Predator unmanned aircraft system (UAS) April 16, 2009 at Creech Air Force Base in Indian Springs, Nevada. The United States Air Force currently has 116 of the aircraft in its UAS fleet with 31 of them airborne at any given moment, flying combat air patrols over Iraq and Afghanistan. After being launched overseas, the Predators are flown by pilots and sensor operators from ground control stations at Creech and four Air National Guard units in the Unites States. In addition to carrying two laser-guided Hellfire missiles, the Predators have cameras that provide full-motion video that is in high demand for use in intelligence, surveillance and reconnaissance. The demand for the aircraft was highlighted in February when the Air Force reached the milestone of 500,000 flying hours for the Predator. It took 12 years to reach 250,000 flying hours and only about two years to double it. It is expected that the Air Force will reach one million flying hours in less than three years.   Ethan Miller/Getty Images/AFP
FOTO: AFP

Sjedinjene Države su 2014. u Europu poslale jedan primjerak inertnog projektila Hellfire koji je trebao njihovim vojnicima poslužiti tijekom vojnih vježbi. Iz nepoznatih razloga, taj je projektil umjesto u Europu poslan na Kubu, a američke vlasti su sad zabrinute da bi ovaj incident mogao rezultirati razotkrivanjem važne i sofisticirane vojne tehnologije, piše Wall Street Journal.

Projektil Hellfire je bio inertan zato što u sebi nije sadržavao eksploziv, ali ovo oružje u sebi sadrži najnoviju vrstu senzora i tehnologije za nišanjenje koja dosad nije bila poznata protivnicima američke politike. Američki dužnosnici se ne boje da bi Kubanci mogli rastaviti ovu raketu i po uzoru na nju napraviti svoju seriju istih, no brine ih mogućnost da bi Kuba mogla povjerljive informacije podijeliti sa zemljama kao što su Kina, Rusija ili Sjeverna Koreja.

Spora istraga zbog tromosti diplomacije

Sama činjenica da je Hellfire projektil završio na Kubi je u potpunosti zbunila američke dužnosnike, čija je zadaća bila spriječiti upravo ovakve pogreške. U tijeku je federalna istraga čiji je cilj otkriti da li je projektil poslan na Kubu greškom ili je riječ o nekoj vrsti kriminalne aktivnosti, no ona ne napreduje željenom brzinom zato što mogu proći godine dok jedna zemlja dobije dokaze od druge kroz internacionalne diplomatske kanale. Anonimni američki dužnosnik je Wall Street Journalu rekao da pokušavaju otkriti da li je netko primio mito da ga pošalje na Kubu, i da li je riječ o pomno planiranoj operaciji ili samo o nespretnim pogreškama.

Hellfire, raketa s automatskim navođenjem koju nose helikopteri i dronovi Predator, je početkom 2014. poslana iz Orlanda u Španjolsku putem aviona. Poslao ju je njezin proizvođač, Lockheed Martin, uz odobrenje američkog State Departmenta. Nato ga je koristio tijekom vojnih vježbi, a onda poslao nazad s namjerom da ponovno stigne u Orlando.

Raketa greškom završila u kamionu Air Francea

Radnici koji su utovarivali avion u Madridu su bili prvi koji su primjetili da rakete nema, već je ona na nepoznati način završila u kamionu aviokompanije Air France koji ju je odvezao na aerodrom Charles De Gaulle u Parizu gdje je utovarena na avion za Kubu. Dok su dužnosnici u Madridu otkrili što je pošlo po krivu, projektil je već bio na putu za Havanu. Kad je avion sletio, carinici su po etiketi prepoznali o čemu se radi i odmah su zaplijenili sanduk.

U Lockheed Martinu su do spoznaje da je Hellfire nestao i da se nalazi na Kubi došli tek u lipnju 2014. Obavijestili su State Department, no njihovi napori da vrate ovo vrijedno oružje u SAD su se pokazali neuspješnima. Wall Street Journal dodaje i kako su im američki dužnosnici priznali da je gubitak ovog projektila najgori incident kojeg su ikad doživjeli. Već se znalo dogoditi da se sofisticirana tehnologija izgubi u tranzitu, no nikad dosad se ovako napredno oružje nije greškom poslalo u zemlju koja trpi direktne sankcije od SAD-a.