Jedno istraživanje kaže da bi većina Europljana, kao i Trump, zabranila muslimanima da usele u njihove države

Istraživanje je provedeno u 10 europskih zemalja

Migrants block the entrance of the Hellinikon camp in Athens in protest at poor living conditions on February 6, 2017, during a visit of Greek Immigration Minister Yiannis Mouzalas (C-R top).
The demonstration broke out at the former Hellinikon airport's camp near Athens, which houses hundreds of predominantly Afghan migrants who had announced a hunger strike hours earlier. A disused Olympic park, Hellinikon houses over 1,500 migrants who say the run-down stadiums are unsuited to long-term habitation. At the start of the major influx in 2015, Afghans were originally viewed as refugees and allowed to continue their journey from Greece to other countries in Europe. But many now face deportation -- despite growing insecurity that saw civilian casualties in Afghanistan hit a record high in 2016 -- after a disputed deal between EU and Kabul to send migrants back. / AFP PHOTO / LOUISA GOULIAMAKI
FOTO: AFP

Većina Europljana želi zabranu useljavanja migranata iz zemalja s većinskim muslimanskim stanovništvom. Prema anketi koja je provedena diljem 10 europskih zemalja, čak 55 posto ispitanih želi spriječiti useljavanje ovih migranata u svoje zemlje, piše Independent.

Istraživanje iza kojeg stoji institut Chatham House provedeno je prije nego je američki predsjednik Donald Trump potpisao uredbu kojom je stanovnicima sedam muslimanskih zemalja zabranjeno ući u Sjedinjene Američke Države. Samo 20 posto ispitanih je izrazilo neslaganje sa sprječavanjem useljavanja muslimanskih migranata, dok je 25 posto ispitanih izabralo opciju “ne znam”.

Najveća podrška zabrani u Poljskoj

Najveća podrška zabrani useljavanja je u Poljskoj, 71 posto Poljaka bi je podržalo, slijedi Austrija s 65 posto, Mađarska i Belgija s 64 posto. Nadalje, 53 posto Nijemaca je za zaustavljanje useljavanja muslimanskih građana u njihovu zemlju, kao i 51 posto Talijana.

Među 10 zemalja koje su sudjelovale u istraživanju, najmanje onih koji žele zabranu useljavanja građanima muslimanskih zemalja je u Španjolskoj, 41 posto, a onda i u Velikoj Britaniji, 47 posto. Zanimljivo, ni u jednoj zemlji broj građana koji se ne slažu sa zabranom ne prelazi 32 posto.

 

Razlike među dobnim skupinama

Protivljenje migracijama muslimana posebno je intenzivno kod starijih ljudi, dok su mlađi od 30 godina manje protiv toga. Postoje razlike i između onih sa srednjoškolskim obrazovanjem, među kojima 59 posto nije za useljavanje migranata i onih s višim stupnjem obrazovanja, među kojima manje od pola stoji iza takve politike.

Ova anketa zapravo je u skladu s drugim istraživanjima o stavovima o muslimana u Europi. Anketa Pew Research Centera u 10 europskih zemalja iz 2016. godine pokazala je da većina građana u pet europskih zemalja ima negativno mišljenje o muslimanima koji žive u njihovim zemljama. Od toga, 72 posto Mađara su imali negativan stav, a slijede Talijani sa 69 posto, Poljaci sa 66 posto, Grci sa 65 posto i Španjolci sa 50 posto. U Velikoj Britaniji, samo 28 posto izjavilo je da imaju negativan stav o muslimanima, dok je u Njemačkoj i Francuskoj taj postotak bio 29 posto, proizlazi iz spomenute ankete provedene u 2016. godini.