Nekad je nužno odabrati stranu

Jednostavna istina o genijalnom planu države za pomoć mladim obiteljima u najmu: profitirat će jedino stanodavci

Subvencije će povisiti cijene najma, a novac će završiti kod vlasnika stanova

Pa sličnu situaciju imali smo sa subvencioniranim kreditima za stanove. Država je godinama dijelila subvencije za stambene kredite, a na kraju kupci nekretnina nisu imali željene koristi od toga. Jeftinijim kreditima na kraju su skuplje plaćali stanove i kuće

Hrvatski demografi nisu baš pretjerano kreativni kod smišljanja demografskih mjera, pa se one uglavnom svode na programe kroz koje se mladim obiteljima, na ovaj ili onaj način, dijeli novac u nadi da će ih to potaknuti da imaju više djece.

Najnovija mjera koju je smislio Državni ured za demografiju i mlade jest subvencioniranje najma stanova za mlade obitelji. Iako na prvu ideja zvuči odlično – dat ćemo novac mladim obiteljima da im pomognemo oko plaćanja najma stana, što znači da će im se poboljšati životni uvjeti, što će im pak omogućiti proširenje obitelji – stvari ipak nisu tako jednostavne.

Što je sve podiglo cijene najma

Cijene nekretnina, pa onda i najma, posljednjih godina dosežu vrtoglave iznose, i mnogima je sve teže plaćati adekvatan stan. Više je razloga za takvo stanje na tržištu. Dio stanova unajmljuju radnici koji zbog posla doseljavanju u veće sredine. Dio stanova prenamijenjen je za turizam, odnosno kratkoročni najam, pa je i to smanjilo ponudu stanova za dugoročni najam i podiglo cijene.

Osim toga, na cijenu najma utječu i kupoprodajne cijene nekretnina. Veliki broj hrvatskih građana ulaganje u nekretnine, odnosno kupnju stanova na boljim lokacijama, vide kao investiciju. U bankama stoji oko 30 milijardi eura gotovine, uz nula posto kamata i naravno da i taj novac stvara pritisak na potražnju za nekretninama.

Istu stvar već smo vidjeli s APN-om

Država, odnosno Ured za demografiju i mlade, sada planira subvencijama olakšati poziciju onih koji su u potrazi za prihvatljivim najmom, ali dogodit će se upravo suprotno – cijena najma će porasti, što smo u prošlosti mogli vidjeti na sličnim primjerima. Subvencioniranjem potražnje nemoguće je sniziti cijenu ponude. Upravo suprotno, potražnja će se povećati i, kao što smo već rekli, dovesti do povećanja cijena.

Pa sličnu situaciju imali smo sa subvencioniranim kreditima za stanove. Država je godinama dijelila subvencije za stambene kredite, a na kraju kupci nekretnina nisu imali željene koristi od toga. Jeftinijim kreditima na kraju su skuplje plaćali stanove i kuće. Postoji čak i istraživanje na tu temu, koje su proveli Davor Kunovac iz Hrvatske narodne banke i Ivan Žilić s Ekonomskog instituta, Zagreb.

Novac od subvencija završit će kod vlasnika stanova

Analizirali su podatke o stambenim transakcijama od 2015. do kraja 2019. godine i zaključili da je uvođenje subvencija poremetilo uobičajenu dinamiku kupoprodaje nekretnina. One su se koncentrirale u mjesecima u kojima su se dijelile subvencije, a primijećen je i rast cijena u tim razdobljima.

Uglavnom, kao i svaka subvencija, tako je i ovo novac koji nekome treba uzeti, da bi se nekome drugome dao. U ovom slučaju, novac koji se kroz poreze prikupi od građana, završit će u džepovima vlasnika stanova, dok ciljna skupina – mlade obitelji s djecom – od toga neće imati ništa.