Nekad je nužno odabrati stranu

Jergović: 'Kada hrvatsko pravosuđe brutalno nasrće na Hedla, iskazuje iste ambicije kao Lukašenko'

Miljenko Jergović u posljednjoj kolumni komentira nalet suca Vrbana na Telegram

12.05.2020., Zagreb- Knjizevnik Miljenko Jergovic
Photo: Sandra Simunovic/PIXSELL
FOTO: Sandra Simunovic/PIXSELL

Miljenko Jergović, jedan od najistaknutijih pisaca i novinara na ovim prostorima, danas je za 24sata objavio komentar o stanju slobode govora u Hrvatskoj, usporedivši ga s onim što se posljednjih dana događa u Bjelorusiji. Kao primjer je pritom uzeo slučaj Telegrama kojeg je predsjednik Županijskog suda u Osijeku Zvonko Vrban tužio zbog serije tekstova o njegovoj imovini, a koje je pisao Drago Hedl.

Jergović u svom tekstu, ne imenujući suca kako se i “sam ne bi izlagao progonu” podcrtava vezu između slučajeva u Hrvatskoj, poput ovog sa sucem Vrbanom, i onog iz Bjelorusije koja je prizemljila zrakoplov kako bi uhitila opozicijskog novinara i blogera Romana Protaševiča. Objašnjava kako su bjeloruske namjere i namjere udruženih politički i pravosudnih boraca protiv demokracije u Hrvatskoj vrlo slične i “zapravo istovjetne”.

Materijalno uništenje i fizičko zastrašivanje

“Kada hrvatsko pravosuđe – neću reći tko i kako, da se ne bih izlagao konkretnom progonu i maltretiranju – podiže privatne tužbe protiv Telegrama, kada kadije s istoka Hrvatske započinju progon, s ciljem materijalnog uništenja i fizičkog zastrašivanja web portala Telegram, jednoga od vrlo rijetkih slobodnih i nezavisnih hrvatskih medija, i kada brutalno nasrću na Dragu Hedla, jednoga od najmarkantnijih hrvatskih novinara i intelektualaca uopće, tada hrvatsko pravosuđe iskazuje potpuno iste ambicije kao Aleksandar Lukašenko kada putničke avione skida s neba.

Samo što je Lukašenku, pošto je već predaleko otišao, za ostvarenje njegovih ambicija potreban MIG-29, dok hrvatsko pravosuđe – nazovimo dotičnog tako, e da nas ne bi mogao tužiti kao što tuži Telegram i Hedla – još uvijek može uz pomoć političkih vlasti i Andreja Plenkovića da iste ciljeve ostvaruje i bez podizanja borbenih zrakoplova”, piše Jergović u 24sata.

Savršeni činovnički stroj za utjerivanje odšteta

U svom komentaru, Jergović hrvatsko pravosuđe naziva savršenim činovničkim strojem “za utjerivanje nečuveno visokih odšteta za tobožnje klevete i za anesteziranje duševnih boli u svojih političkih klijenata i saveznika u borbi protiv slobode medija i slobode riječi”.

Pritom navodi kako su “procesi koje hrvatsko pravosuđe pokreće uime hrvatskog pravosuđa, po onoj narodnoj: kadija te tuži, kadija ti sudi” simbolički usporedivi s događajem Lukašenkovog skidanja aviona s neba.

Nova etapa terora nad slobodom riječi

Na kraju piše: “Nikakve sličnosti nema između Bjelorusije i Hrvatske. Bjelorusi koje znam su kultivirani i prosvijećeni ljudi, neobično pristojni, obaviješteni, obrazovani. Bjelorusija je u duhovnom i kulturnom smislu mnogo zapadnije od Balkana. Fizički, međutim, ona je u čvrstom zagrljaju zastrašujuće svoje susjede. Europa se prema njoj ponaša kao kučka. Ponaša se kao konkurentski makro, koji kolegama ne dira u posao”.

“Ali kada hrvatsko pravosuđe započne novu etapu terora nad slobodom riječi, pa kada optuži Dragu Hedla zato što se bavio svojim poslom, biva po tko zna koji put jasno da se sloboda, demokracija i Republika brane prije nego što neprijatelji slobode, demokracije i Republike ostvare stvarne ambicije. Svi bi oni, naime, učinili ono što je učinio Aleksandar Lukašenko.

Ali ne moraju, jer još uvijek raspolažu konvencionalnijim formama i oblicima društvenog terora. Nevolja s diktatorima i s institucionaliziranim terorom protiv slobode je ta što sa suzbijanjem slobode raste i njezin destruktivni potencijal naspram diktature. Nakon što si jednom davno započeo s progonom novinara po provincijskim sudovima i uz pomoć korumpiranih, politički imenovanih sudaca, završiš tako što na novinare podižeš borbene avione.”