Nekad je nužno odabrati stranu

Jesu li policija i DORH napravili neshvatljive propuste u istrazi protiv vjeroučitelja? Bojimo se da da

Analiziramo kako je moguće da policija tvrdi da roditelji ne daju djeci svjedočiti, ako mnoge nisu ni pitali, i ostale nelogičnosti

Telegram je u utorak kasno poslijepodne prvi objavio kako bi se vjeroučitelj Krešimir Bagarić, čija je snimka predavanja završila na Indexu, mogao izvući jer roditelji učenika koji su ga slušali ne dozvoljavaju istražiteljima da ispitaju njihovu djecu. Nešto kasnije, Indexov Vojislav Mazzocco, koji je u kontaktu s roditeljima, objavio je kako je prema njegovim informacijama policija samo dio njih pitala misle li dozvoliti da njihova djeca svjedoče.

“Nas nitko nije pitao hoće li naše dijete svjedočiti, a hoće ako nas pozovu”, rekao mu je roditelj dječaka koji je snimio vjeroučitelja i snimku poslao Indexu. Nadalje, mama jednog učenika izjavila je kako “policija još gotovo nikoga nije kontaktirala, a već se objavljuje da djeca neće svjedočiti”, izražavajući sumnju da se time “djeci i roditeljima želi utjerati strah u kosti”.

Tužiteljstvo je, međutim, sa slučajem već izašlo pred sud i, kako je Telegramu potvrđeno iz tri neovisna izvora, nije predloženo saslušanje ni jednog učenika, a kao svjedok je predložena samo djelatnica škole. Dapače, u prijavi su navedeni samo roditelji koji su odbili dati pristanak. Što je, ako su točne izjave objavljene na Indexu uistinu neobično; osobito ako policija doista nije kontaktirala ni obitelj učenika koji je autor snimke. Iskazi djece pritom bi mogli biti ključni, s obzirom na to da prema hrvatskoj sudskoj praksi snimka u ovom slučaju nije dokaz.

Nevjerojatno je da se pojavila nedoumica u važnom slučaju

Zvuči, dakle, nevjerojatno da se u osjetljivom slučaju poput uhićenja vjeroučitelja osumnjičenog za javno poticanje na nasilje i mržnju, uopće pojavila nedoumica jesu li istražitelji pokušali ispitati sve učenike razreda pred kojima je pozivao na ubojstvo hrvatskih političara i veličao zločine generala Ratka Mladića. Izravno pitanje jesu li prije dovršetka kriminalističkog istraživanja pokušali kontaktirati baš svu djecu i roditelje osmog razreda Osnovne škole Matija Gubec jučer smo uputili Policijskoj upravi zagrebačkoj.

Iz Policijske uprave zagrebačke s tim su nas pitanjem uputili na Državno odvjetništvo, po čijem je nalogu postupak protiv Bagarića i pokrenut. Iz Općinskog državnog odvjetništva odgovaraju pak kako je izvide provodila policija, te da su oni prema Zakonu o kaznenom postupku tajni. Za sada, tako, ostaje dilema je li se u rasvjetljavanju ovog slučaja u kojem je vjeroučitelj osumnjičen za javno poticanje na nasilje i mržnju dogodio ogroman propust.

Ako su objavljene izjave točne, riječ je velikom propustu

Suglasnost roditelja nužna je kod ispitivanja maloljetnika. Ako je kaznena prijava protiv Bagarića podnesena prije nego što su kontaktirani svi učenici koji su slušali njegovo predavanje, radilo bi se o teškom propustu policije, ali i Državnog odvjetništva koje je od početka koordiniralo istraživanje ovog slučaja. Prema uobičajenoj proceduri svi iskazi relevantni za slučaj trebali su biti prikupljeni još tijekom kriminalističkog istraživanja. Tim više što je tužiteljstvo sa slučajem izašlo i pred sud, tražeći da se vjeroučitelju Bagariću odredi istražni zatvor.

Kako god, zaštita maloljetnika prioritet je u svakom slučaju u kojem su djeca žrtve zbog čega se na njihovom ispitivanju i nije moglo inzistirati. Sada se istražitelji pouzdaju u iskaz svjedokinje, djelatnice škole, koja je, doznajemo, upoznata s ispadom vjeroučitelja Bagarića. Roditelji se, prije nego što Općinsko državno odvjetništvo u Zagrebu odluči hoće li protiv Bagarića podići optužnicu zbog javnog poticanja na nasilje i mržnju, još mogu predomisliti i dopustiti djeci da svjedoče, ako zaključe kako su učenici ipak trebali opisati pred istražiteljima što se događalo na spornom satu vjeronauka.

Međutim, doznajemo kako većina učenika to ne želi učiniti, jer im je Bagarić “jedan od dražih profesora”. Uvjereni su, kao što je to na početku ove afere izjavila i ravnateljica Osnovne škole Matija Gubec Ljiljana Klinger, kako je u pitanju eksces te da se Bagarić zanio revoltiran presudom herceg-bosanskoj šestorci u Haagu. Poticanje na mržnju i nasilje prema političarima i veličanje ratnih zločina većina mu ne zamjera. Protiv Bagarića je, u međuvremenu, pokrenut i postupak za izvanredni otkaz, a od njegovih riječi ogradila se Zagrebačka nadbiskupija.

Što je sve tužiteljstvo moglo, odnosno trebalo napraviti

Prema riječima sutkinje za mladež Županijskog suda u Zagrebu Lane Petö-Kujundžić Općinsko državno odvjetništvo u Zagrebu je u trenutku kada je naišlo na odbijanje roditelja da dozvole djeci svjedočiti u ovoj fazi postupka, trebalo angažirati socijalne pedagoge kako bi razgovarali s djecom i provjerili je li doista njihova volja da ne iskazuju protiv vjeroučitelja. Tužiteljstvo je moglo zatražiti i da se ispitivanje djece provede na sudu, također u nazočnosti stručnjaka i putem video-linka.

“Ako imamo slučaj u kojem je puno svjedoka djece i naiđe se na roditelje koji im brane da svjedoče, onda državni odvjetnik mora zatražiti dokazno ročište i ispitivanje djece na sudu. Državni odvjetnik je taj koji rukovodi istraživanjem i odlučuje na koji će način pribaviti dokaze. Od djece se iskazi trebaju uzeti ispitivanjem na sudu video-linkom jer su tada valjani kao dokazi”, pojašnjava za Telegram sutkinja Petö-Kujundžić.

Ministrica obrazovanja Blaženka Divjak u međuvremenu je objavila da u školu šalje tim za psihološku podršku. “Situacija u Osnovnoj školi Matija Gubec je ozbiljna i zato smo hitno kontaktirali ravnateljicu, trenutno dogovaramo sastanak i stavit ćemo na raspolaganje školi krizni tim za psihološku podršku Ministarstva. Isto tako, apeliram na medije da budu maksimalno oprezni pri izvještavanju s obzirom da se radi o maloljetnim učenicima”