Nekad je nužno odabrati stranu

Johnson kaže da će razmotriti sve opcije za trgovinski sporazum s EU, a OK mu je i da ga ne bude

Johnson je odredio da je europski summit 15. listopada konačni rok za dogovor

LONDON, ENGLAND - JUNE 20: Conservative MP and leadership contender Boris Johnson leaves the Houses of Parliament on June 20, 2019 in London, England. Boris Johnson topped today's ballot with 157 votes, while Sajid Javid has been knocked out of Tory leadership race. Another ballot will be taken later today to choose the final two candidates for the party members' vote. (Photo by Peter Summers/Getty Images)
FOTO: Getty Images

Velika Britanija će proučiti sve opcije za trgovinski sporazum s Europskom unijom, ali napredak, kako bi se premostile značajne razlike, mora biti postignut u narednim danima, poručio je u subotu britanski premijer Boris Johnson francuskom predsjedniku Emmanuelu Macronu.

Johnson je odredio da je europski summit 15. listopada konačni rok za dogovor o sporazumu s Velikom Britanijom, dok EU traži nekoliko koncesija prije ulaska u posljednju fazu pregovora.

“(Johnson) je potvrdio britansku predanost razmatranju svih opcija za postizanje sporazuma”, poručio je Downing Street.

Značajne razlike u određenim područjima

“Premijer je naglasio da napredak mora biti postignut u narednim danima kako bi se intenzivnim razgovorima glavnih pregovarača premostile značajne razlike, pogotovo u područjima ribarstva i ravnopravnog pristupa tržištima”, navodi se.

Pregovarač EU-a Michel Barnier i britanski pregovarač David Frost kažu da se lagano približavaju sporazumu uoči određenog roka 15. listopada, iako su istaknuli da još uvijek postoje neslaganja u važnim područjima.

Prijelazno razdoblje na australski način

Johnson je rekao Macronu da Velika Britanija želi sporazum, ali ne pod svaku cijenu.

“Naglasio je da je sporazum bolji za obje strane, ali i da je Velika Britanija spremna završiti prijelazno razdoblje na australski način, ako ne bude dogovora”, poručio je Downing Street.

Australija i Europska unija nemaju potpisan sveobuhvatni trgovinski sporazum, već se trgovina odvija uglavnom po pravilima WTO-a.