Johnson sad uspoređuje Veliku Britaniju sa superjuakom; 'Hulk je uvijek pobjegao, tako ćemo i mi'

Britanski premjer zvuči sve sumanutije u svojim pokušajima da realizira Brexit

A video grab from footage broadcast by the UK Parliament's Parliamentary Recording Unit (PRU) shows Britain's Prime Minister Boris Johnson speaking during his first Prime Ministers Questions session in the House of Commons in London on September 4, 2019. - Prime Minister Boris Johnson headed into a fresh Brexit showdown in parliament on Wednesday after being dealt a stinging defeat over his promise to get Britain out of the EU at any cost next month. (Photo by - / PRU / AFP) / RESTRICTED TO EDITORIAL USE - MANDATORY CREDIT " AFP PHOTO / PRU " - NO USE FOR ENTERTAINMENT, SATIRICAL, MARKETING OR ADVERTISING CAMPAIGNS - EDITORS NOTE THE IMAGE HAS BEEN DIGITALLY ALTERED AT SOURCE TO OBSCURE VISIBLE DOCUMENTS
FOTO: AFP

Britanski premijer Boris Johnson usporedio je Veliku Britaniju s fiktivnim superjunakom Nevjerojatnim Hulkom, u intervju, u kojem je ponovno naglasio svoju odlučnost da izvede Veliku Britaniju iz Europske unije 31. listopada, objavio je u nedjelju Daily Mail. Johnson je kazao da će pronaći način za zaobilazak odluke parlamenta, prema kojoj mora zatražiti odgodu brexita, ako ne sklopi sporazum s Europskom unijom, piše u nedjeljnom izdanju Daily Maila.

“Što je Hulk luđi, to je i jači”, kazao je Johnson za Daily Mail. “Hulk je uvijek pobjegao, koliko god se činilo da je čvrsto vezan, takva je ova zemlja. Izaći ćemo 31. listopada”, dodao je. Britanski parlament je više puta odbio sporazum s EU-om, Johnsonove prethodnice Therese May, a ovoga mjeseca je odbacio napuštanje EU-a bez sporazuma.

Največi problem je backstop

Johnson je kazao da želi ispregovarati novi sporazum s EU-om bez backstopa, zaštitnog mehanizma koji osigurava da i nakon brexita neće biti granice između Irske i Sjeverne Irske. EU je do sada inzistirala na backstopu, a Velika Britanija nije predstavila alternativu. Pitanje backstopa je ključno za podijeljenu Sjevernu Irsku. Irski nacionalisti su oštro protiv vraćanja granice, a zbog mogućeg uvođenja granice, nedavno objavljene ankete pokazuju da po prvi puta većina stanovnika Sjeverne Irske, njih 51 posto, želi ujedinjenje s Irskom.

Johnson se ovoga tjedna sastao s predstavnicima Demokratske unionističke stranke, koja u parlamentu podržava konzervativce, a oštro se protivi backstopu. Međutim, prije nekoliko dana su iz DUP-a dali naznaku da bi mogli popustiti. Britanski je premijer rekao kako je “vrlo samouvjeren”, uoči sastanka s predsjednikom Europske komisije Jean-Claude Junckerom u ponedjeljak. “U tijeku su dobri, jako dobri razgovori o o adresiranju pitanja sjevernoirske granice. Ogroman je napredak postignut”, rekao je Johnson za Daily Mail, bez dodatnih detalja.

Konzervativci se i dalje osipaju

Johnson je povukao paralelu između britanske pozicije u razgovorima o brexita, i frustracije koju je je osjećao Bruce Banner, koji bi, kada se naljuti, postao Nevjerojatni Hulk. Kao Hulk, ponašao bi se jako destruktivno. “Banner je možda bio vezan okovima, ali kada bi bio isprovociran, razbio bi ih”, rekao je.

Ranije u subotu, konzervativni klub zastupnika napustio je još jedan član, bivši državni tajnik Sam Gyimah koji je prešao u proeuropsku Liberalno demokratsku stranku. Prema anketi Opiniuma, izrađenoj za novine Observer, podrška konzervativcima narasla je na 37 posto, od prijašnjih 35, u proteklih nekoliko tjedana, dok Corbynovi laburisti imaju podršku 25 posto Britanaca. Liberalni demokrati bilježe mali pad podrške, od prijašnjih 17 na sadašnjih 16 posto, dok Farageova stranka brexit i dalje ima podršku 13 posto Britanaca.

S druge strane, istraživanje ComResa za Sunday Express, pokazuje da konzervativce podržava 28 posto građana, dok ih je, po prijašnjoj anketi podržavalo 30 posto, što je mala prednost ispred laburista, koje podržava 27 posto građana. Prema ComResovoj anketi samo 12 posto, od 2 tisuće ispitanih, misli kako se britanskom parlamentu može vjerovati da radi pravi stvar za zemlju.