Nekad je nužno odabrati stranu

Još jedan ozbiljan pomak u odnosima SAD-a i Sjeverne Koreje: izgleda da su se sastali šef CIA-e i Kim Jong-un

Pompeo se s njim sastao, piše The Washington Post, tijekom uskršnjih praznika

This undated picture released from North Korea's official Korean Central News Agency (KCNA) on January 17, 2018 shows North Korean leader Kim Jong-Un (C) visiting the newly-renovated Pyongyang Teachers' University in Pyongyang. / AFP PHOTO / KCNA VIA KNS / - / South Korea OUT / REPUBLIC OF KOREA OUT   ---EDITORS NOTE--- RESTRICTED TO EDITORIAL USE - MANDATORY CREDIT "AFP PHOTO/KCNA VIA KNS" - NO MARKETING NO ADVERTISING CAMPAIGNS - DISTRIBUTED AS A SERVICE TO CLIENTS
THIS PICTURE WAS MADE AVAILABLE BY A THIRD PARTY. AFP CAN NOT INDEPENDENTLY VERIFY THE AUTHENTICITY, LOCATION, DATE AND CONTENT OF THIS IMAGE. THIS PHOTO IS DISTRIBUTED EXACTLY AS RECEIVED BY AFP.  /
FOTO: AFP

Sjevernokorejski diktator Kim Jong-un sastao se u Pjongjangu tijekom uskršnjih praznika sa šefom CIA-e Mike Pompeom, objavio je u utorak navečer Washington Post. Tu doista iznenađujuću vijest potvrdio je neizravno i američki predsjednik Donald Trump tijekom susreta s japanskim premijerom Shinzo Abeom u njegovom privatnom resortu u Maru a-Lagou na Floridi.

“Započeli smo izravne pregovore sa Sjevernom Korejom. Održali smo izravne razgovore na vrlo visokoj razini, iznimno visokoj razini. Zaista vjerujem da postoji puno dobre volje jer se događa puno dobrih stvari. Vidjet ćemo kako će ići dalje, računa se samo krajnji rezultat, a ne činjenica da razmišljamo o sastanku”.

Iščekivanje sastanka Trumpa i Kima

Trump je potvrdio da se njegov planirani susret s Kimom može održati “početkom lipnja ili malo prije” te da se raspravlja o pet mogućih mjesta za sastanak. Trump je međutim na kraju upozorio kako nije isključeno da do pregovora uopće ne dođe. “Moguće je da stvari neće biti uspješno riješene i da nećemo imati sastanak, ali mi ćemo nastaviti ovim putem”, zaključio je.

Kao što je vijest o dogovoru Kim Jong-una i Donalda Trumpa da se sastanu krajem svibnja ili početkom lipnja izazvala golemu senzaciju, jednako je tako, ocjenjuje se u političkim krugovima u Washingtonu, zapanjujuća informacija da su se već susreli šef CIA-e i sjevernokorejski lider. Taj sastanak ima posebnu političku težinu jer je neposredno nakon tog susreta Pompeo nominiran za novog ministra vanjskih poslova. Na toj će funkciji zamijeniti Rexa Tillersona kojega je je Trump smijenio zbog neslaganja oko brojnih vanjskopolitičkih pitanja.

Susret Kim Jong-una i Moon Jae-ina

Premda se već neko vrijeme u Washingtonu nagađalo da je uspostavljena izravna komunikacija između SAD-a i Sjeverne Koreje, nitko se nije nadao tako brzom sastanku na tako visokoj razini. Na saslušanju pred Odborom za vanjske odnose američkog Senata, u povodu kandidiranja za državnog tajnika, Mike Pompeo je, među ostalim, izjavio: “Optimističan sam jer znam da SAD mogu postaviti odgovarajuće uvjete prije nego li se susretnu predsjednik Trump i Kim Jong-un te da će nam to omogućiti postizanja diplomatskog cilja koji naša zemlja i svijet tako očajnički trebaju. ”

Prevladava uvjerenje kako su na susretu Kima i Pompea postavljeni temelji za buduće pregovore između predsjednika dviju država. Trump je u Maru a-Lagou također objasnio kako je dao svoj “blagoslov” liderima Sjeverne i Južne Koreje, Kim Jong-unu i Moon Jae-inu, koji će se sastati 27. travnja u Panmunjeomu. Na tom povijesnom susretu trebali bi proglasiti i formalni kraj Korejskog rata koji je započeo 1950., a trajao je do srpnja 1953. Do sada još nije potpisan formalni mirovni sporazum. “Imaju moj blagoslov da razgovaraju o završetku rata, jer mnogi ljudi ne shvaćaju da Korejski rat nije završio. To se događa upravo sada. Dakle, pod uvjetom da se dogovore, zasigurno će dobiti moj blagoslov. ”

Posljednji susret održan 2000. godine

Posljednji susret tako visokih dužnosnika SAD-a i Sjeverne Koreje održan je 2000. kad su se u Pjongjangu sastali tadašnja državna tajnica Madeleine Albright i Kim Jong-il, tadašnji vođa Sjeverne Koreje i otac Kim Jong-una. S obzirom da Washington i Pjongjang nemaju formalne diplomatske odnose, to komplicira međusobne kontakte pa se već najavljuje da će vrlo brzo biti uspostavljeni diplomatski odnosi te otvorena veleposlanstva u obje države.

Nakon više od šest desetljeća neprijateljstva između SAD-a i Sjeverne Koreje napokon se nazire mogućnost normalizacije odnosa, premda još nema odgovora na pitanje hoće li Kim Jong-un pristati odreći se atomskog oružja i što će mu zauzvrat ponuditi Donald Trump.