Još jedan tjedan u Katoličkoj crkvi: u Nizozemskoj objavljeno razorno izvješće o pedofiliji, u Francuskoj novi slučaj

U dokumentu se navodi da su u Nizozemskoj deseci tisuća djece bili seksualno zlostavljani

Protekli tjedni bili su među dramatičnijima u novijoj povijesti Katoličke crkve. Skandali vezani za novootkrivene slučajeve seksualnog zlostavljanja djece nizali su se jedan za drugim, u Vatikan su neprekidno stizala razna priopćenja, pisma i deklaracije, među ostalim, tražila se i ostavka pape Franje, kojemu su pak sa svih strana stizale poruke da ne poklekne pred pritiscima konzervativaca koji priželjkuju njegov odlazak.

U subotu 15. rujna NRC Handelsblad, najtiražniji nizozemski dnevnik, objavio je rezultate velikog istraživanja koje je otkrilo da je tijekom 65 godina, od 1945. do 2010., čak 20 od 39 nizozemskih kardinala, biskupa i njihovih pomoćnika “prikrivalo seksualna zlostavljanja i tako omogućilo zločincima da nastavljaju činiti kaznena djela i uzrokuju još veće patnje svojim žrtvama”.

Jedinica za pomoć žrtvama nasilja u Nizozemskoj

U dokumentu se također navodi da su deseci tisuća djece bili seksualno terorizirani i izrabljivani u nizozemskim katoličkim institucijama, a “više od polovice starijih svećenika Nizozemske bilo je u to uključeno”. Jedina kazna za svećenike pedofile bilo je preseljenje u drugu župu što im je omogućilo da nastave sa zlostavljanjima. Daphne van Roosendaal, glasnogovornica Katoličke crkve u Nizozemskoj kazala je kako bi Crkva mogla “potvrditi dio” izvješća.

Također je rekla kako “imena nekoliko biskupa odgovaraju onima koji su spomenuti kao krivci za prikrivanje zlostavljanja u istraživanju koje je Katolička crkva naručila 2010.” NRC Handelsblad navodi kako su pokušali razgovarati sa svećenicima koji se nalaze na popisu pedofila, ali oni su odbili svaki kontak s novinarima. Istraživanje se temelji na podacima koje je prikupila jedinica za pomoć žrtvama nasilja u Nizozemskoj koje je osnovala Katolička crkva.

Iz Francuske je pak istodobno pristigla vijest da je podignuta optužnica protiv 64-godišnjeg svećenika koji je “seksualno zlostavljao četvoricu braće u dobi od 3 do 17 godina koji su pjevali u crkvenom zboru”. Odvjetnik Komine Bocoum, koji zastupa optuženog svećenika, nije želio otkriti kada se dogodio taj zločin, no biskup Bruno Grua, izjavio je kako je njegova biskupija Saint-Flour “šokirana ovim neizrecivim djelima”.

Jezivo izvješće o pedofiliji u Njemačkoj

Tjedan dana ranije u Njemačkoj je objavljeno da je od 1946. do 2014. utvrđeno 3.766 slučajeva seksualnog zlostavljanja djece u 27 biskupija Katoličke crkve u Njemačkoj. Zločine je počinilo najmanje 1.670 svećenika, što je oko 4,4 posto svećenika u Njemačkoj. U svakom šestom otkrivenom slučaju došlo je do silovanja. Žrtve su uglavnom bili dječaci, od kojih je više od polovice bilo u dobi od 13 godina ili mlađe.

Za više od polovice slučajeva, tvrdi se u izvješću, nikada se ne bi saznalo da žrtve nisu tražile financijsku odštetu zbog zlostavljanja. U studiji se zaključuje kako su optuženi svećenici “prilično često” prebacivani u druge župe te da su na taj način njihovi nadređeni poklušavali zataškavati njihove zločine.

Biskup Stephan Ackermann iz Triera izjavio je kako “smo svjesni opsega seksualnog zlostavljanja koje podupiru rezultati istraživanja. Cilj je bio da se dobije više jasnoće i transparentnosti o ovoj tamnoj strani naše Crkve, radi onih koji su pogođeni, ali i zbog samih sebe kako bismo osigurali da se takvo što više ne može ponoviti u EU. To je depresivno i sramotno. Opet ističem: studija je mjera koju dugujemo ne samo Crkvi, već prije svega, onima koji su bili pogođeni”.

Optužbe za prikrivanje seksualnog zlostavljanja

Nadbiskup Carlo Maria Viganò, bivši papinski nuncij u SAD, zatražio je nedavno u pismu papi Franji, koje je javno objavio, da podnese ostavku zbog navodnog neprimjenjivanja sankcija koje je papa Benedikt XVI. donio protiv američkog kardinala Theodora McCarricka zbog “nedoličnog seksualnog ponašanja.” Reakcija pape Franje bila je vrlo kratka: “Pročitao sam izjavu i moram vam iskreno reći: pročitajte pažljivo izjavu i donesite svoj sud”.

Na to je odmah reagirala skupina ženskog katoličkog foruma, CWF, u Washingtonu, koja je pozvala Papu da izravno odgovori na “razarajuće optužbe” nadbiskupa Viganòa, “jer na nesreću, vaše riječi papa Franjo, nisu zadovoljavajuće”. Pismo od 750 riječi potpisalo je 14.000 članica udruge CWF, međunarodne mreže koju je 2014. godine osnovao Centar za etiku i javne politike, konzervativni think tank, s ciljem za “učinkovitiju prisutnost” žena u Crkvi.

Jim Towey, predsjednik Sveučilišta Ave Maria, izjavio je kako Viganòv nadbiskupski manifest pokazuje da je došlo do “raskola između pape Franje i nekih konzervativnih članova crkvene hijerarhije” te da je imao za cilj nanijeti maksimalnu štetu vjerodostojnosti Pape. U međuvremenu se, početkom prošlog tjedna, papa Franjo sastao s 13 američkih kardinala kako bi raspravili situaciju u Katoličkoj crkvi u SAD nakon što su otkriveni zatrašujući podaci o broju svećenika koji su zlostavljali djecu.

Dokument s kaznama za slostavljače

Ured državnog tužitelja Pennsylvanije objavio je kako je utvrđeno da je više od 300 “svećenika predatora” spolno zlostavljalo najmanje tisuću djece, a Katolička crkva te američke savezne države je to prikrivala. Neke žrtve bile su mlađe od 10 godina. Nakon sastanka pape Franje s američkim kardinalima prihvaćen je dokument s pet točaka u kojima se predviđaju rigorozne kazne za zlostavljače djece. Među ostalim odlučeno je da se svećenika pedofila, nakon što se nepobitno utvrdi zlostavljanje, odmah “vrati u svjetovni status”, što znači da je automatski izbačen iz Crkve te postaje civil i prelazi u nadležnost policije i sudova.

Predviđeno je također da svaki biskup ima diskrecijsko pravo, ako je ocijenio da je neki svećenik prijetnja dječacima i mladima, premda nije došlo do zlostavljanja, odmah ga suspendirati. Od Vatikana je također zatraženo da odredi standarde prema kojima će se odlučivati je li došlo i u kojoj mjeri do seksualnog napastovanja djece. Koliko je situacija unutar Katoličke crkve dramatična pokazuje odluka pape Franje da od 21. do 24. veljače slijedeće godine okupi u Vatikanu predsjednike svih osamdesetak biskupskih konferencija iz cijelog svijeta te najvažnije kardinale kako bi razmotrili posljedice skandala sa seksualnim zlostavljanjima.

Na sastanku će se dogovoriti najučinkovitija zaštita maloljetnika, a svećenici i biskupi dobit će upute kako prepoznati zlostavljanja, kako reagirati te pomoći žrtvama. S obzirom da se takvi susreti održavaju samo u iznimnim slučajevima očito je da je Vatikan konačno shvatio da je seksualno zlostavljanje djece u Crkvi poprimilo globalne razmjere.

Dio klera ga optužuje da je glasnogovornik ljevice

No nije tu kraj nevoljama pape Franje čiji će pontifikat, ne njegovom krivnjom, biti označen pedofilskim skandalima. Vatikan je, naime, objavio kako je papa Franjo dopustio “istragu o nekim ekonomsko-administrativnim aspektima poslovanja” kapelanskog zbora Sikstinske kapele, najstarijeg pjevačkog zbora na svijetu. Sumnja se da su redovnik dr. Massimo Palombella i ravnatelj zbora Michelangelo Nardella novac od prodaje ulaznica i donacija trošili za osobne potrebe.

Zbog svih tih afera papa Franjo našao se na žestokom udaru dijela tradicionalista i konzervativaca koji ga drže odgovornim za urušavanje ugleda Crkve, premda je dio njih osobno i izravno upleten u neke od tih skandala. O kakvim se sve pritiscima radi nabolje pokazuje pismo koje je ne tako davno “skupina neidentificiranih katoličkih vođa” poslala američkom predsjedniku Donaldu Trumpu.

U njemu su zatražili da “pokrene službenu istragu protiv milijadera Georgea Sorosa, bivšeg predsjednika Baracka Obame i nekadašnje kandidatkinje za predsjednicu Hillary Clinton koji su, kako tvrde, koristili američku diplomatsku mašineriju, političku snagu i financijsku moć da izazovu ‘promjenu režima’ u Rimokatoličkoj crkvi. U tomu su uspjeli pa su umjesto konzervativnog pape Benedikta XVI doveli papu Franju kojega su optužili da je “glasnogovornik međunarodne ljevice”.

Boje se da bi mogao otići kao Benedikt XVI

Zbog svega toga među pristalice pape Franje uvukao se strah da bi on u jednom trenutku, zbog svega što se događa, mogao dignuti ruke i odstupiti kao papa Benedikt XVI koji je bio na čelu Katoličke crkve od 2005. do 2013. godine. Papa Benedikt XVI po uvriježenom se mišljenju povukao jer se više nije mogao nositi s borbom raznih političkih, financijskih, ideoloških skupina za prevlast unutar vatikanskih zidina.

Nakon svega što se događalo u posljednje vrijeme skupina najviših svećenika Njemačke i Austrije odlučila je zajednički pružiti javnu potporu papi Franji. Kardinal Christoph Schonborn iz Beča objavio je kolumnu u tjedniku Heute u kojoj je pružio punu potporu papi Franji nazivajući ga “borcem protiv nepravde i eksploatacije” koji se “žestoko suprotstavlja seksualnom zlostavljanju u Crkvi”. Kardinal Schonborn je upozorio da “ kritika pape dolazi iz krugova u Crkvi koji ga se žele riješiti što je prije moguće” te je optužio protivnike njegova pontifikata da ga kritiziraju baš u vrijeme kad je Crkva sučena s teškim vremenima. “Zahvaljujem Bogu za tako strpljivog pastira. Hvala ti, tata Francesco!”

Biskup Peter Kohlgraf iz Mainza, zapisao je na svojoj Facebook stranici kako je “vrijeme da stanemo iza pape Franje i podržimo njegove napore za pojašnjenje, obnovu i prevenciju. Bez lojalnosti papi, nije moguće biti katolik”. Biskup Stefan Oster iz Passaua izrazio je snažnu potporu papi Franji u tekstu pod naslovom “Zašto vjerujem papi Franju”. Kazao je kako je analizirao rasprave između liberalnih i tradicionalnih katolika kako bi utvrdio na čijoj je strani papa.

‘Crkva se mora stalno reformirati’

“Na temelju papinih spisa, zaključio sam da papa nije ni liberal ni konzervativan. Sveti otac ne odlučuje na jedan ili drugi način. On samo traži put dubine, iskrenosti, istinske ljubavi i vjerodostojnosti”. Biskup Oster istaknuo je da papu Franju vidi kao nekoga tko “želi dosljedno voditi crkvu na putu obnove”. Svoju poruku zaključio znakovitim citatom “Ecclesia semper reformanda”, što znači da se Crkva mora uvijek reformirati. “Zahvalan sam Pape Franji za službu i svjedočenje!”

Biskup Gebhard Furst iz Rottenburg-Stuttgart, napisao je na Twitteru kako prati papu Franju “ na putu obnove crkve, koju je dosljedno slijedio od početka svojeg papinstva”. Nakon što su otkriveni skandali s masovnim zlostavljenjem djece u SAD, Australiji, Čileu, Njemačkoj, Nizozemskoj očito je da se problem pedofilije u crkvi proteže na sve kontinente te da je papa Franjo svjestan njenih globalnih dimenzija.

Među katoličkim analitičarima i komentatorima u svijetu prevladava uvjerenje da Vatikan sada mora istrajavati na razotkrivanju svih zlostavljanja, da Crkva mora iskreno provesti čistku u svojim redovima te postaviti nove standarde. A “nulta stopa tolerancije spram pedofilije”, koju je proklamirao papa Franjo, mora se do kraja ispoštovati. Ako se dosljedno ne suprotstavi tom zlu mogle bi biti ozbiljno ugrožene vatikanske financije jer su Katoličke crkve SAD-a i Njemačke najbogatije i najviše pomažu drugim crkvama diljem svijeta.