Još jedno sjevernokorejsko testiranje balističke rakete propalo, situacija sve ozbiljnija

Raketa je lansirana u srijedu kasno u noć, a onda je eksplodirala u zraku

A man watches a TV news showing file footage of a North Korean missile launch at a railway station in Seoul on April 28, 2016.
North Korea on April 28 tried and failed in what appeared to be its second attempt in two weeks to test a powerful, new medium-range ballistic missile, South Korea's defence ministry said. / AFP PHOTO / JUNG YEON-JE
FOTO: AFP

Glasnogovornik južnokorejskog ministarstva obrane izjavio je u četvrtak da je sjevernokorejska armija u srijedu kasno u noć po srednje europskom vremenu, lansirala novu balističku raketu srednjeg dometa.

No, nakon nekoliko sekundi raketa Musudan, koja je ispaljena s pokretne lansirne rampe, eksplodirala je u zraku, a njeni su se ostaci srušili u more.

To je već drugi puta u nekoliko tjedana da nije uspio pokus s raketom dometa između 3000 i 4000 kilometara, koja je prvi puta predstavljena javnosti za prošlogodišnje vojne parade u Pjongjangu.

Početkom travnja nije uspio prvi pokus s raketom Musudan iz baze blizu priobalnog grada Wonsan, no 15. travnja lansiranje je uspjelo što je u Pjongjangu proslavljeno kao veličanstvena pobjeda.

Mogu pogađati američke vojne baze

Pokušali su neuspješno lansirati raketu
Pokušali su neuspješno lansirati raketu AFP

Pojava te nove “udarne pesnice sjevernokorejske artiljerije” izazvala je veliku zabrinutost u Kini i Japanu, ali i u svim državama Azije, posebice u Južnoj Koreji: svi su se, naime, osjetili izravno ugroženima novim oružjem jer rakete Musudan mogu, među ostalim, pogađati američke vojne baze u Japanu te vojnu bazu u otoku Guam.

Nakon što je 6. siječnja izvršila podzemni pokus s hidrogenskom bombom, Sjeverna Koreja lansirala je 10. ožujka dvije rakete srednjeg dometa tipa Rodong.

Te rakete imaju domet od 1300 kilometara, a ispaljene su iz baze Sukchon na jugozapadu zemlje. Nakon leta od oko 800 kilometara rakete su završile u Istočnom moru. Nekoliko dana kasnije diktator Kim Jong-un osobno je nazočio uspješnom lansiranju balističke rakete iz podmornice koja se nalazila duboko pod morem.

Iznenadni napad na bilo koji cilj na svijetu

Kim Jong-Un u inspekciji oružja
Kim Jong-Un u inspekciji oružja AFP

U Pjongjangu je to lansiranje proslavljeno euforično, a državni mediji isticali su kako će taj veliki tehnološki uspjeh omogućiti Sjevernoj Koreji, kako je istaknuto, da izvrši iznenadni napad na bilo koji cilj na svijetu. Istodobno, da bi pokazao kako misli ozbiljno, Kim Jong-un rasporedio je duž granice sa Južnom Korejom 300 višecjevnih bacača raketa.

Gotovo istodobno Kim Jong-un poslao je poruku Washingtonu da će obustaviti nuklearne pokuse ako SAD i Južna Koreja prekinu zajedničke vojne vježbe blizu granice. No, predsjednik Obama odbacio je tu ponudu ocjenujući da je riječ o još jednoj sjevernokorejskoj obmani.

Početkom godine, iako je Kim Jong-un zaprijetio da će svojim raketama i nuklearnim bombama spržiti Manhattan, potajice je prihvatio pomoć u ljekovima koju je njegovoj zemlji donirala jedna američka nevladina organizacija. Također, baš u vrijeme najvećih vojnih uspjeha, državni dnevni list Rodong Sinmun objavio je tekst u kojemu se upozorava da je “put revolucije dug i naporan te da građane Sjeverne Koreje čeka marš tijekom kojega će možda morati još jednom jesti korijene biljaka”.

Sve veći problemi u opskrbi s hranom

To se uzima dokazom, da je zbog sankcija, Sjeverna Koreja ponovno suočena s velikim problemima u opskrbi hranom. Da je situacija ozbiljna te da možda opet prijeti glad kao devedestih godina kada je od neishranjenosti umrlo oko 2 milijuna ljudi, pokazuje i zapovijed da svaki građanin mora mjesečno od ionako premalih količina riže odvojiti kilogram za državne rezerve. I seljacima je priopćeno da će morati povećati količine hrane koje predaju državi.

Prijašnji pokušaji
Prijašnji pokušaji AFP

Nekoliko sati nakon još jednog neuspjelog lansiranja rakete Musudan, kineski predsjednik Xi Jinping u svom govoru ministrima vanjskih poslova više azijskih država izjavio je da Kina kao država koja graniči s korejskim poluotokom, “apsolutno neće dopustiti rat i kaos u svom susjedstvu. Ta situacija neće donijeti koristi nikome”, upozorio je na kraju svog iznimno znakovitog govora Xi Jinping.

Neuobičajeno oštra prijetnja kineskog predsjednika

Tako neuobičajeno oštro izrečena prijetnja do sada je najozbiljnije upozorenje koje je Kina uputila sjevernokorejskom diktatoru. No, takva retorika ne čudi jer je izrečena u ozračju velike zabinutosti u Pekingu, Washingtonu, Tokiju, Seulu, zbog najava da će do 6. svibnja, kada nakon stanke od 35 godina započinje kongres vladajuće sjevernokorejske radničke partije, Pjongjng izvršiti šesti nuklearni pokus.

Kina i SAD oštro osuđuju nastojanja Kim Jon-una da razvije svoj nuklearni pogram, pa su zbog toga Ujedinjeni narod uveli do sada najstrože sankcije protiv Sjeverne Koreje. Međutim Pjongjang je odlučno osudio i odbacio novo proširenje sankcija: najavio je da ga ništa neće spriječiti da poveća svoj nuklearni arsenal te osposobi rakete koje mogu gađati ciljeve diljem svijeta.

Kina i Sjeverna Koreja desetljećima su bili najveći saveznici, no zbog nove ideološke i gospodarske politike Pekinga, Kim Jong-un optužio je kineske rukovoditelje da im Pjongjang više ne može vjerovati jer svaku večer liježu u isti krevet s američkim imperijalistima.
.