Još je uvijek jako puno pitanja oko toga tko i kako može dobiti propusnicu. Evo najčešćih, s odgovorima

Stožer civilne zaštite objavio je što ih građani najviše pitaju oko mjere koja danas u ponoć stupa na snagu

Od ponoći na snagu stupa mjera zbog koje građani ne smiju napuštati svoja mjesta prebivališta ili boravišta, a u slučaju da trebaju zbog posla ili nekih drugih okolnosti moraju zatražiti propusnicu od nadležnog Stožera civilne zaštite. Budući da građani danima imaju brojna pitanja i nedoumice oko pravila i uputa, Nacionalni stožer danas je objavio odgovore na ona koja su im najčešće postavljana. U nastavku donosimo njihov pregled.

Povratak kući i propusnice za djecu

Jedno od najčešćih pitanja građana bilo je ono trebaju li imati propusnicu za povratak u mjesto prebivališta ako su se u trenutku donošenja Odluke o zabrani našli u nekoj drugoj županiji. Tim građanima iz Stožera su poručili da o propusnicama ne trebaju brinuti te da se bez njih slobodno mogu vratiti kući. Propusnicu ne trebaju imati ni djeca, odnosno maloljetnici koji u slučaju napuštanja mjesta prebivališta u drugu županiju odlaze s roditeljima. No, iz Stožera preporučuju svojim kolegama koje rade na županijskoj razini da na propusnicama roditelja navedu i imena djece koja putuju s njima.

Posjeti starijima, teško oboljelima i skrb

Kad je riječ o posjetima starijim roditeljima, iz Nacionalnog stožera navode kako se za to propusnice neće moći dobiti, ali da ih građani mogu zatražiti kad je riječ o teško bolesnom članu obitelji kojem prijeti opasnost od smrti. Tada se, ističu, za propusnicu obraćaju Ravnateljstvu civilne zaštite i to uz potvrdu liječnika. Građane je često zanimalo i mogu li dobiti propusnicu za skrb o starijim i nemoćnim osobama. Iz Nacionalnog stožera poručuju da osoba koja skrbi o starijim i nemoćnim osobama (čuvanje, skrb, njega i slično) može dobiti propusnicu, a da uz zahtjev mora dostaviti i mišljenje izabranog liječnika obiteljske medicine ili službe socijalne skrbi, kojim se potvrđuje da je osobi zbog koje se traži propusnica potrebna skrb i njega.

Taxi i drugi osobni prijevoz

Kad je riječ o prijevozu drugih osoba, važno je naglasiti da taxi vozači propusnice moraju imati ako se u vozilu u drugu županiju voze sami. Međutim, ako ondje voze klijenta, valjanu propusnicu mora imati samo taj klijent. Situacija je nešto drugačija kada osobu netko drugi prevozi izvan županije prebivališta. Tako vozač koji je primjerice otac ili suprug onom koga možda vozi na posao u neku bolnicu ili s posla, također za to mora imati valjanu propusnicu. Propusnica mu se tada izdaje za tu svrhu.

Poljoprivredni radovi i OPG-ovi

Osobe koje su poljoprivrednici i rade na primjerice poljima izvan svoje županije propusnicu će moći dobiti. No, samo ako je zatraže za one poslove koji se moraju obaviti u vrijeme dok je Odluka na snazi. Dakle, riječ je o nužnim poljoprivrednim radovima. Kad je riječ o članovima OPG-ova, propusnice za obavljanje poslova izvan područja svog prebivališta moći će dobiti propusnicu, no također samo ako se radi o poslovima koji se moraju obaviti u vrijeme dok je Odluka na snazi.

Honorarni, sezonski i volonterski rad

Osobe koje obavljaju poslove na temelju ugovora student servisa ili ugovora o djelu mogu ostvariti pravo na propusnicu, ako je njihov rad neophodan za određene gospodarske subjekte. Tada će zahtjev podnijeti uz potvrdu, odnosno izjavu poslodavca koji ima nužnu potrebu za njezinim radom, i to županijskom stožeru prema svom prebivalištu ili boravištu. Isto pravilo vrijedi i kada je u pitanju sezonski rad, ali i onaj volonterski. No, za volontere se prilaže potvrda udruge za koju se rad obavlja.

Slična je situacija i kada je u pitanju osoba koja je član braniteljske udruge i koja obavlja nužan i neophodan posao. Prema navodima Stožera i njoj se može izdati propusnica, na osobni zahtjev. Zahtjev se podnosi županijskom stožeru prema svom mjestu prebivališta, a uz njega se prilaže potvrdu/izjavu braniteljske zadruge da se posao zbog kojeg traži propusnicu mora obaviti za vrijeme dok je Odluka na snazi.

Radnici i poslodavci

Kad je riječ o osobama koje su vlasnici trgovačkog društva i obrta, ali u njemu nisu zaposleni, propusnica im također može biti odobrena, ali uz opravdan, nužan i neophodan razlog. Uz zahtjev, koji se podnosi županijskom stožeru prema mjestu prebivališta ili boravišta, potrebno je dostaviti dokaz o vlasništvu obrta ili tvrtke, kao što je primjerice izvod iz sudskog registra, te navesti razlog zašto je potrebna propusnica.

Oni radnici koji obavljaju neophodan posao za poslodavca i ne mogu ga obaviti od kuće također mogu dobiti propusnicu uz potvrdu poslodavca da mu je radnik neophodan. Oni sami podnose zahtjev. Kad je, pak, riječ o stranom državljaninu koji nema ni jednu vjerodajnicu, propusnicu za neophodan posao podnosi radnik uz potvrdu poslodavca, ali u tom slučaju izravno Ravnateljstvu civilne zaštite.

Medicinski i drugi razlozi

Građane je zanimalo je li uputnica za pregled dovoljna za napuštanje županije ili je potrebna i propusnica. Iz Nacionalnog stožera odgovaraju kako se bez propusnice ne može napustiti županija, a da se dokumenti poput liječničke uputnice samo mogu priložiti zahtjevu za izdavanje propusnice i to nadležnom županijskom stožeru. Treba napomenuti kako dobrovoljno davanje krvi nije razlog za dobivanje propusnice, jednako kao ni zakazani termin za autoškolu.