Još uvijek se ne zna tko je izveo čuvenu pljačku muzeja u Bostonu, sad se pojavio novi trag

To je najveća pljačka umjetnina u povijesti Amerike koja je do danas ostala nerazjašnjena

FOTO: netflix/screenshot

Tri desetljeća nakon jedne od najozloglašenijih, neriješenih pljački u svijetu umjetnosti, novi trag mogao bi pomoći u odgovoru na neka pitanja. Pljačka muzeja Isabella Stewart Gardner u Bostonu, zbila se u ožujku 1990. godine kada su dva muškarca odjevena kao policajci ušla u Muzej i izašla s 500 milijuna dolara vrijednosti.

To je najveća pljačka umjetnina u povijesti Amerike koja je do danas ostala nerazjašnjena, a djela nisu nađena. Ukradeno ih je 13, uključujući slike Rembrandta i Vermeera, drevne kineske čaše, slike Degasa i Maneta, piše NBC Boston.

Draguljar i umirovljeni procjenitelj umjetnina Paul Calantropo za The Boston Globe rekao je da je prije pet godina otišao u FBI prepričati svoj susret s čovjekom za kojega sumnja da stoji iza pljačke. U intervjuu, objavljenom početkom tjedna u The Boston Globeu, Calantropo je ispričao kako je jednog jutra u proljeće 1990. godine poznati lopov s mafijaškim vezama Bobby Donati, kojeg je poznavao iz tinejdžerskih dana, došao u njegovu trgovinu tražeći procjenu jednog predmeta.

Tajna brončanog orla

Donati se pojavio u Calantropovu uredu u Jeweller’s Buildingu u centru Bostona otprilike mjesec dana nakon pljačke i zamolio draguljara da procijeni brončanog orla. Calantropo je rekao da je predmet odmah prepoznao i da je bezvrijedan jer su svi znali da je nedavno ukraden. Rekao mu je “Bobby, pa mogao si ukrasti i Mona Lisu”.

Donati je bio poznat po prijateljskim odnosima s lokalnim mafijašima, ulazio je i izlazio iz zatvora zbog pljački, a Calantropo je uvijek bio sumnjičav prema predmetima koje mu je donosio na procjenu. Orao kojeg je donio ovoga puta bio je ukrasni vrh jarbola za zastavu na kojem je bila pričvršćena svilena zastava prve pukovnije Napoleonove carske garde. Tada su se posljednji puta vidjeli. Sljedeće godine Donati je brutalno ubijen, a ukradenih stvari do danas nema, unatoč nagradi od 10 milijuna dolara koja je raspisana za informacije koje bi dovele do njihovog pronalaženja.

Calantropo, koji je sada u mirovini i živi na Floridi, rekao je da se nije ranije javio jer se bojao za svoju sigurnost. Bio je uplašen oko Donatijeve smrti, a siguran je da je Donati sa sobom ponio tajnu o tome gdje je plijen sakriven.

Zloglasni kradljivac tajnu odnio u grob

Ni FBI ni Muzej nisu htjeli komentirati Calantropove navode o Donatiju. FBI nikada nije Donatija identificirao kao osumnjičenika u pljački. Tijekom desetljeća bilo je nekoliko osumnjičenih i nekih tragova, ali niti jedno umjetničko djelo nije nikada nađeno. Vjeruje se da je Donati bio označen kao mogući krivac, da je plijen zbog straha zakopao u nadi da će ga iskoristiti kako bi prijatelja oslobodio iz zatvora, ali je ubijen prije nego je uspio provesti plan.

U rujnu je od moždanog udara preminuo Robert Gentile, mafijaš i posljednja preživjela osoba od interesa oko pljačke. U jednom času istražitelji su vjerovali da u svome posjedu ima barem dio ukradenih umjetnina, ali Gentile je uvijek poricao bilo kakvu povezanost s krađom u Muzeju Gardner.

Zloglasni kradljivac umjetnina Myles Connor napisao je u svojoj biografiji 2011. godine da je sa Donatijem već provalio u Muzej godinama prije pljačke, piše The Globe. Connor je također napisao da ga je David Houghton, koji je tada hodao s njegovom sestrom, posjetio u zatvoru ubrzo nakon pljačke i rekao mu da je Donati jedan od lopova.