Josip Klemm podnio tužbu, tvrdi da su mu suđenjem za izvlačenje milijuna povrijeđena ustavna prava. Nije prošlo

Najavljuje postupak protiv RH pred Europskim sudom za ljudska prava

FOTO: Ana Raić Knežević/Telegram

Ustavni sud RH odbio je tužbu poduzetnika Josipa Klemma koji je tvrdio da su mu povrijeđena ustavna prava jer mu se dvaput sudilo za isto nedjelo. Riječ je o slučaju u kojem je Klemm zbog zlouporabe u poslovanju vlastite tvrtke Klemm Sigurnost lani pravomoćno osuđen na godinu dana zatvora. Ustavnu tužbu podnio je jer smatra da je u pitanju djelo za koje je već procesuiran prekršajno, zbog čega je neustavno da za to isto bude i kazneno gonjen.

Suci Ustavnog suda nisu zauzeli jedinstven stav. Većinom glasova Klemmova tužba je odbijena, dok su dvojica sudaca, Branko Brkić i Miroslav Šumanović, u izdvojenim mišljenim naveli da mu se ipak dvaput sudilo za istu stvar, te da su mu obje presude trebale biti ukinute.

Klemm: ‘Moj slučaj je kao slučaj Maresti’

Klemm se u svojoj tužbi pozvao na odluku Europskog suda za ljudska prava u predmetu ‘Maresti protiv Hrvatske’. U tom slučaju Hrvatska je kažnjena jer je Armanda Marestija iz Pazina prekršajno osudila zbog remećenja javnog reda i mira na pazinskom autobusnom kolodvoru, da bi zatim isti čovjek bio procesuiran i u kaznenom postupku zbog nanošenja teške ozljede tijekom tog istog incidenta na kolodvoru.

Klemm je zaključio kako se njemu dogodilo to isto, da je osuđen i prekršajno i kazneno.

Za što je točno prekršajno kažnjen Klemm?

Međutim, većina u Ustavnom sudu RH drži kako Klemmov slučaj nije identičan onom Armanda Marestija. On je, zaključuje Ustavni sud, u prekršajnom postupku proglašen krivim za odbijanje pretporeza između veljače 2006. i veljače 2007. godine. Učinio je to iako ga po zakonu nije mogao odbiti, budući da je već bio odbijen tvrtkama koje su mu izdale račune.

Osim toga, prema onome što je utvrdio Ustavni sud, uz račune na temelju kojih Klemm Sigurnost odbija pretporez nije priložena vjerodostojna dokumentacija iz koje bi proizlazilo da su te usluge za Klemma doista i obavljene. Te račune Klemmu su izdale firme Di-fuzija d.o.o., Centrofasada promet d.o.o., Zola d.o.o. i ING MONT d.o.o.

A za što mu se sudilo u kaznenom procesu?

U kaznenom postupku pak, navodi dalje Ustavni sud, Klemm je osuđen za zlouporabu povjerenja u gospodarskom poslovanju. Utvrđeno je da je od kraja veljače 2005. do početka ožujka 2007. kao direktor Klemm Sigurnosti plaćao firmama Eloco usluge, Di-fuzija d.o.o., ING Mont, Zola, Eurotop, RIKO Z Promet d.o.o. i Centrofasada promet d.o.o. poslove koji nisu obavljeni. Drugim riječima, plaćao im je lažne fakture i tako oštetio svoju tvrtku.

Ukupan iznos dosegao je 2.967.131,09 kuna. Kako su ti sporni računi knjiženi kao troškovi Klemm Sigurnosti, na osnovu njih umanjen je porez na dobit za 593.426,22 kuna. Za taj iznos Klemm je prema presudi oštetio državni proračun.

Klemm: ‘Pokrenut ću postupak na sudu u Strasbourgu’

Po stavu Ustavnog suda u Klemmovom slučaju poklapa se samo nešto malo činjenica zbog čega je zaključeno da mu nije prekršeno ustavno pravo, odnosno da mu nije suđeno dvaput zbog iste stvari. Ustavna tužba mu je odbijena iako su dvojica sudaca imala drugačije mišljenje.

Prema mišljenju Brkića i Šumanovića ono što je Klemmu stavljeno na teret u prekršajnom postupku u ‘bitnim se elementima’ poklapa se s onim za što je proglašen krivim u kaznenom postupku. Zato zaključuju da mu je ipak suđeno dvaput za isto nedjelo i da je obje presude, i prekršajnu i kaznenu, trebalo ukinuti.

Josip Klemm za Telegram je najavio da će nakon odbijenice na Ustavnom sudu RH pokrenuti postupak protiv Hrvatske pred Europskim sudom za ljudska prava kako bi dokazao da mu se doista sudilo dvaput za istu stvar. “Suci su imali podijeljena mišljenja i ovi koji su glasali za odbijanje tužbe učinili su to pod utjecajem politike”, kazao nam je Klemm koji je već u par navrata dobio odgodu odlaska na odsluženje kazne zatvora zbog problema sa zdravljem. Novi rok kada bi se trebao javiti u zatvor je 16. studenog ove godine.