Nekad je nužno odabrati stranu

Buljevića bi u Uredu predsjednice mogla zamijeniti žena. Ovo su najozbiljnije kandidatkinje

Malo je žena na funkciji savjetnika za nacionalnu sigurnost

23.04.2015., Zagreb - Predsjednica Republike Hrvatske Kolinda Grabar-Kitarovic sastala se s Predsjednikom Talijanske Republike Sergiom Mattarellom u Uredu Predsjednice na Pantovcaku. Savjetnik predsjednice RH za obranu i nacionalnu sigurnost Josip Buljevic. 
Photo: Goran Stanzl/PIXSELL
FOTO: PIXSELL/PIXSELL

Nakon odlaska Josipa Buljevića iz Ureda predsjednice na čelo MORH, ostalo je upražnjeno njegovo mjesto savjetnika za nacionalnu sigurnost na koje ga je postavila Kolinda Grabar Kitarović. Zato se ovih dana užurbano traži adekvatan nasljednik za Buljevića, a prema informacijama Telegrama predsjednica bi na tom mjestu voljela vidjeti jednu ženu. Bilo bi to prvi puta da dužnost savjetnika za nacionalnu sigurnost preuzme žena. Barem u Hrvatskoj.

U svijetu je jedna od zasigurno najpoznatijih bila Condoleezza Rice, savjetnica za nacionalnu sigurnost američkog predsjednika Georga Busha u mandatu od 2001. do 2005. godine. I aktualni američki predsjednik Barack Obama ima savjetnicu za nacionalnu sigurnost, Susan Rice.

Tri kandidatkinje

Najozbiljnije kandidatkinje za tu funkciju u Hrvatskoj su Jelena Vreš, aktualna ministrica-savjetnica u veleposlanstvu RH na Kosovu, doc. dr. sc. Anita Perešin, koja se trenutno nalazi na specijalizaciji u Centru za siguronosne studije George C. Marshall, te prof. Bruna Esih s Instituta društvenih znanosti Ivo Pilar.

Jelena Vreš, bila je šefica kabineta Sigurnosno-obavještajne agencije još u vrijeme dok su joj na čelu bili Joško Podbevšek, pa i Tomislav Karamarko, kojem je Buljević bio zamjenik. U vrijeme dok je Jelena Vreš bila na šefica kabineta, ova hrvatska tajna služba zvala se Protuobavještajna agencija (POA). Nakon što se spojila s Obavještajnom agencijom (OA), Jelena Vreš je nakon nekog vremena prešla u Ministarstvo vanjskih poslova. Postala je, naime, časnica za vezu SOA-e u hrvatskom veleposlansvu u Washingtonu. Tamo je odradila dva mandata. Karijeru je, prema javno dostupnim podacima, nedavno nastavila u veleposlanstvu RH na Kosovu.

Anita Perešin
Anita Perešin radila je i u NATO-u

Karijera u NATO-u

Anita Perešin, koja je ostvarila zavidnu karijeru, u sigurnosnom sektoru radi od 1995. godine. Tada je u SOA-i bila najprije zamjenica, a zatim i šefica Odjela za protuterorizam. Od 2005. godine bila je savjetnica u Uredu vijeća za nacionalnu sigurnost, a od 2009. i docentica na Hrvatskim studijima i Fakultetu političkih znanosti. Od 2010. do 2012. godine radila je kao koordinatorica sigurnosne politike u NATO-vom Uredu za sigurnost. U to vrijeme, od sredine 2011. godine, pomoćnica glavnog tajnika NATO-a bila je i Kolinda Grabar Kitarović.

Izaslanica predsjednice

22.06.2015., Sosice, Slovenija - HOZ (Hrvatski obredni zdrug - Jazovka) svakog 22. lipnja, u spomen na jugokomunisticke zrtve kojima se ne zna imena niti mjesta pogibije ili smaknuca, organizira spomen-pohod na Jazovku. Izaslanica predsjednice RH Bruna Esih. Photo: Slavko Midzor/PIXSELL
Bruna Esih bila je izaslanica predsjednice i na obilježavanju stradanja kod jame Jazovke PIXSELL/PIXSELL

Bruna Esih je diplomirala filozofiju i kroatologiju, a trenutno radi na doktoratu iz područja suvremene povijesti. Već 15 godina u Udruzi Križni put bavi se istraživanjem stradanja hrvatskog naroda krajem Drugog svjetskog rata i u godinama koje su uslijedile, što je, kako je i sama potvrdila, bio razloga da je baš nju predsjednica RH lani kao svoju izaslanicu poslala na komemoracije u Bleiburgu, šumi Lug kod Bjelovara i na jami Jazovki. Udruga Križni put, kako je obznanila sama Bruna Esih, priprema i prijedlog Zakona o lustraciji.