Komisija kaže da zemlje članice EU ne mogu prebacivati odgovornost za izbjeglice na sebi susjedne države

Iz EK kažu da stanje na slovensko-hrvatskoj granici nije pod kontrolom

European Commission chief Jean-Claude Juncker speaks during a press conference on October 8, 2015 at the border town of Passau, following a visit to a migrant reception centre on Germany's border with Austria. AFP PHOTO / DPA / ARMIN WEIGEL +++ GERMANY OUT
FOTO: AFP

Cilj sastanka čelnika zemalja zapadnobalkanske migrantske rute, koji je predsjednik Europske komisije Jean-Claude Juncker sazvao za nedjelju, jest pojačati suradnju među tim zemljama, jer za migrantsku krizu nisu moguća rješenja na nacionalnoj nego na kolektivnoj razini i zemlje članice EU ne mogu prebacivati odgovornost na susjednu zemlju, izjavio je u petak glasnogovornik Komisije Margaritis Schinas.

“Cilj sastanka je pojačati suradnju, konzultacije i operativne akcije u suočavanju s krizom s kojom su suočene zemlje duž zapadnobalkanske migrantske rute. Proteklih nekoliko tjedana postalo je jasno da ne može biti nacionalnih rješenja za ovaj problem i zemlje članice ne mogu prebacivati odgovornost na susjede. Samo europski, kolektivni, prekogranični pristup utemeljen na suradnji može uspjeti”, izjavio je Schinas.

Kontrola nad protokom migranata

U Komisiji ističu da kroz suradnju svih zemalja žele postići da se protok migranata stavi pod kontrolu. Izvori u Europskoj komisiji kažu da stanje na granici između Hrvatske i Slovenije nije pod kontrolom i zamjeraju Hrvatskoj zbog nedostatka suradnje i komunikacije.

Na Junckerov poziv na sastanak u nedjelju odazvali su se svi pozvani i potvrdili svoj dolazak. Na mini-summitu će sudjelovati hrvatski premijer Zoran Milanović, zatim austrijski kancelar Werner Faymann, njemačka kancelarka Angela Merkel, premijer Bugarske Bojko Borisov, Grčke Aleksis Cipras, Mađarske Viktor Orban, Slovenije Miro Cerar, Srbije Aleksandar Vučić te predsjednici Rumunjske Klaus Iohannis i Makedonije Gjorge Ivanov.

Na sastanku će sudjelovati predsjednici Europskog vijeća i Parlamenta Donald Tusk i Martin Schulz, luksemburški ministar vanjskih poslova (čija zemlja predsjeda Vijećem EU) Jean Asselborn, visoki povjerenik UN za izbjeglice Antonio Guterres, predstavnici Frontexa, europske agencije za granice te Europskog ureda za azil.