Nekad je nužno odabrati stranu

Jutros je još jedan zastupnik napustio SDP; tako da su ih ukupno izgubili sedmero. Sedmero

Mario Habek u SDP-u je proveo 20 godina; nakon izlaska iz stranke, u Saboru će biti nezavisan

FOTO: PIXSELL

Osipanje u SDP-u se nastavlja sve većom brzinom. Ne, ovdje se ne radi o osipanju birača (a, hvala na pitanju, od početka godine do rujna je SDP s rejtinga od 20,8 posto po dvije redovne ankete spao na 17,7 posto), nego o odlascima saborskih zastupnika.

Klub zastupnika SDP-a od danas, odlaskom Marija Habeka koji je svoje napuštanje stranke čiji je član dvadeset godina obznanio na tiskovnoj konferenciji, broji 31 člana. To je za skoro četvrtinu manje od broja SDP-ovaca koji su u listopadu 2016. godine položili zastupničku prisegu. Tada ih je, naime, bilo 38.

Sedam tjedana

Stvar se, čini se, pritom i ubrzava, od odlaska Bojana Glavaševića do ostavke Marija Habeka prošlo je tek sedam tjedana, a u međuvremenu je stranku i saborski klub SDP-a napustila i bivša ministrica Milanka Opačić.

Teško je reći da je takav dramatičan razvoj događaja posve iznenađujući. Naime, poznat je duboki raskol između većine u Klubu zastupnika SDP-a i vodstva stranke predvođenog Davorom Bernardićem. Uostalom, svo troje spomenutih bivših zastupnika SDP-a supotpisnici su pisma kojim je 90 uglednih članova stranke u srpnju zamolilo Bernardića da ode s funkcije predsjednika stranke. Bernardić je ostao.

Nije posljednji

Habek je obznanjujući svoju odluku danas izjavio kako SDP danas više nije stranka u kakvoj želi biti i kakva je bila pod vodstvom Zorana Milanovića. Uz to, već je nekoliko mjeseci u žestokom sukobu sa županijskim vodstvom stranke. Izbore na kojima su oni došli do funkcija je javno nazivao lažiranima, a novoizabrano vodstvo mu je na to uzvratilo pokretanjem postupka za izbacivanje iz SDP-a. Svojom ostavkom je takav mogući rasplet događaja svakako preduhitrio, a kaže kako će ubuduće u Saboru biti nezavisan zastupnik.

Tako je Mario Habek postao već sedmi SDP-ovac izabran u Saboru u rujnu 2016. godine koji više nije član stranke. Tad je od birača dobio 1.615 preferencijalnih glasova (1,73 posto od broja glasova za tu listu), što se ne doima kao preveliki rezultat.

No, kad se zbroje preferencijski glasovi koje su dobili svi oni koji više nisu članovi SDP-a, dakle uz Habeka su to Tomislav Žagar, Tomislav Saucha, Mirando Mrsić, Zdravko Ronko, te Glavašević i Opačić, SDP je ostao bez ljudi za koje je preferencijski glas dalo 50.315 birača. Kako je cijela Narodna koalicija, koju su tada uz SDP tvorili još HNS, HSS i HSU, dobila ukupno 636.602 glasa, savršeno je jasno da se ne radi o zanemarivom postotku. Pritom i u samom SDP-u očekuju da odlazak Marija Habeka nije – posljednji.