Jutros je u Britaniji počelo glasanje na povijesnom referendum o Brexitu, ankete naginju prema #remain

OKo 45 milijuna Britanaca odlučit će o budućnosti svoje zemlje

London on the day before brexit,(Photo by Julien Mattia/NurPhoto)
FOTO: NurPhoto

Povijesni referendum o izlasku Ujedinjenog Kraljevstva iz Europske unije počeo je. Danas u 7 ujutro po lokalnom vremenu otvoreno je otprilike 41 tisuća birališta, a pravo glasa ima oko 45 milijuna ljudi. Referendumsko pitanje jednostavno je: “Treba li Ujedinjeno Kraljevstvo ostati članicom Europske unije ili napustiti Europsku uniju?”.

Britanski premijer David Cameron rekao je za The Evening Standard nakon što je glasao na biračkom mjestu u centru Londona: “Današnji referendum je najvažnije glasanje generacijama unatrag, a rezultat je nepovratan – nema povratka.”

Prvi rezultati u petak rano ujutro

Očekuje se da će odaziv biti između 60 i 80 posto, što znači da će između 27 i 36 milijuna ljudi izaći na birališta. Birališta će biti zatvorena u 22 sata, nakon čega odmah počinje brojanje glasova. Prvi rezultati očekuju se oko ponoći. Prve indikacije o tome hoće li Britanija ostati ili napustiti EU moguće su oko 12.30, dok bi u 5 ujutro trebalo biti obrađeno 80 posto glasova.

Rezultate će prikupljati 12 regionalnih izbornih povjerenstava i slati ih u središnjicu u Manchester. Objava službenih rezultata bit će u tamošnjoj gradskoj vijećnici, vjerojatno u petak ujutro.

U srijedu su provedene i posljednje ankete prema kojima je lagana prednost bila na strani pristaša ostanka u EU. Od četiri provedene ankete u samo jednoj prednost je na strani pristaša izlaska iz EU i to za minimalnih jedan posto. Stoga je vrlo teško predvidjeti kako će ovaj referendum završiti.

Završna anketa malu prednost daje za ostanak u EU

Završna anketa o ključnom pitanju: ostati ili otići, pokazuje da su Britanci nešto skloniji ostanku u EU, otkriva Evening Standard. No, rezultat je veoma tijesan, pa se samo 52 posto građana izjasnilo za ostanak u EU, dok je 48 posto ispitanih za Brexit.

12 posto građana koji su sudjelovali u anketi rekli su kako još postoji mogućnost da promijene svoj stav. Anketa je završena u 21 sat u srijedu, a obuhvaćeno je 1.592 ispitanih.

Upozorenja na probleme u slučaju Brexita

Američki dnevnik WSJ zadnjih je dana pisao o kobnim posljedicama koje bi izlazak Velike Britanije mogao značiti za britansko gospodarstvo. Najnoviji pomaci na burzama nakon što su ankete bile pokazale da više građana želi izlazak iz EU (53 prema 47 posto prema anketi Guardiana i ICM-a), indeks FTSE vratio se ispod 6.000 prvi puta nakon veljače, a prinosi na obveznice pali su na 1.15 posto, što je odras straha investitora zbog gospodarskog rasta i inflacije.

No, više od toga zabrinjavaju nedavna kretanja europskih obveznica, u vrijeme kad su ankete pokazivale prednost Brexita nad ostankom. Strah od britanskog izlaza, poznatog pod akronimom “Brexit”, kriv je za povećanje razlike između kamatne marže njemačkih obveznica i obveznica ostalih zemalja eurozone. Analitičari su podijeljeni: neki su uvjereni da bi rizici Brexita bili podnošljivi, drugi smatraju da će e britanski izlazak iz EU potaknuti dublji šok koji bi uzrokovao kako političke, tako i ekonomske probleme.