Južnokorejski predsjednik je u Sjevernoj Koreji; pokušat će pomiriti Trumpa i Kima, ali nitko nije optimističan

Ovo je prvi službeni posjet Moon Jae-ina Sjevernoj Koreji

FOTO: AFP PHOTO / Pyeongyang Press Corps

Južnokorejski predsjednik Moon Jae-in stigao je u utorak u trodnevni posjet Sjevernoj Koreji gdje mu je priređen spektakularan doček. U zračnoj luci Sunan u Pjongjangu dočekao ga je predsjednik Kim Jong-un sa suprugom što je presedan jer sjevernokorejski vođa uvijek dočekuje svoje goste u službenoj državnoj palači u gradu.

Nakon što su se Moon i Kim zagrlili i izljubili, na putu do Pjongjanga dugom više kilometara, mašući zastavama ujedinjenja, cvijećem i pljeskom pozdravljale su ih desetine tisuća muškaraca u tamnim odijelima i žena u tradicionalnim narodnim haljinama.

Moon Jae-inov prvi posjet Sjevernoj Koreji

Moon Jae-in došao je u svoj prvi posjet Sjevernoj Koreji u nastojanju da smanji napetosti između dvije države, ali i u očajničkom pokušaju da se izbori za nastavak diplomatskih pregovora Pjongjanga i Washingtona koji su već mjesecima zamrznuti. Moon Jae-in uspio je za prethodna dva susreta s Kimom Jong-unom u selu Panmunjom na granici dviju država u travnju i svibnju pripremiti teren za prvi susret američkog predsjednika Donalda Trumpa i sjevernokorejskog lidera Kim Jong-una koji je održan u Singapuru.

Mnogi su sada međutim vrlo sumnjičavi da će mu to ovaj puta poći za rukom. Naime, Moon ima nemoguć zadatak: potaknuti Kima i Trumpa na uzajamne ustupke. Američki dužnosnici i dalje ne vjeruju u svrsishodnost pregovora s Kimom s obzirom na složenost procesa denuklearizacije. Pregovori su, naime, zapeli već pri pokušaju definicije pojma denuklearizaciji te načina kako to postići.

Južnokorejski predsjednik izgubio potporu za pregovore s Kimom

Osim toga južnokorejski predsjednik Moon u međuvremenu je izgubio političku potporu kod kuće za pregovore s Kimom. Nakon prvog summita u travnju imao je potporu 80 posto građana svoje zemlje, a sada je ona spala na ispod 50 posto.

Na dnevnom redu trećeg sastanka južnokorejskog predsjednika Moon Jae-ina i sjevernokorejskog vođe Kim Jong-una su razgovori o deklaraciji koju bi trebalo prihvatiti i potpisati kojom bi se i formalno proglasilo okončanje Korejskog rata koji je trajao od 1950. do 1953. Također će se pokušati dogovoriti kako pridonijeti ublažavanju vojnih napetosti te razvoju međudržavnih odnosa.

Moon je prije polaska na put istaknuo da je treći summit značajan pokazatelj kako se odnosi između dviju država postupno normaliziraju. Dokaz tomu je otvaranje dva ureda u Panmunjomu u kojima će raditi po 20 dužnosnika iz obje države koji će od sada moći, umjesto da kao do sada komuniciraju preko telefonskih i faks linija, svakodnevno izravno komunicirati.

Fokus je pokušaj obnove razgovora s Trumpom o denuklearizaciji

U fokusu razgovora dvaju državnika ipak će biti pokušaj obnove razgovora između Donalda Trumpa i Kim Jong-una o denuklearizaciji Korejskog poluotoka. Pregovori između Washingtona i Pjongjanga nalaze se već mjesecima u slijepoj ulici, premda su dva predsjednika u Singapuru potpisali sporazum o denuklearizaciji Korejskog poluotoka. Sjeverna Koreja traži da se najprije potpiše deklaracija o završetku Korejskog rata te da SAD prekine s neprijateljskom politikom prema Pjongjangu.

Washington pak zahtijeva da Sjeverna Koreja prvo predoči detaljan popis svojih nuklearnih i raketnih kapaciteta te točne podatke koliko ima interkontinentalnih balističkih raketa i atomskih bombi. Kim na to ne pristaje, no Chung-in Moon, viši savjetnik predsjednika Južne Koreje kazao je novinarima kako očekuje da će Kim priznati da ima oko deset nuklearnih bombi. Satelitski snimci pokazali su da Sjever, unatoč tome što je uništio neke poligone, ipak nastavlja s proizvodnjom nuklearnih bombi i balističkih raketa.

Sud u Washingtonu podigao optužnicu protiv sjevernokorejskog hakera

Pjongjang je također nezadovoljan jer Washington nije ublažio ekonomske i političke sankcije, a odnosi su se dodatno zaoštrili jer su SAD podnijele optužnicu protiv jednog sjevernokorejskog IT stručnjaka optužujući ga da stoji iza hakerskih napada na SAD.

Južnokorejski predsjednik Moon potvrdio je kako je prioritet summitu da se pronađe put za obnovu pregovora između Pjongjanga i Washingtona. “Želimo da Pjongjang dobije jamstva da će SAD okončati svoju neprijateljsku politiku spram Sjeverne Koreje, a da će ona zauzvrat ponuditi garancije da će provesti dosljednu denuklearizaciju. Ako se Trump i Kim ponovno sastanu, bit će to izvrstan znak da je moguće postići obostrano prihvatljiv sporazum.”

Možda će održati i zajedničku konferenciju za medije

Zbog nezadovoljstva što se Kim Jong-un nije pridržavao dogovora u Singapuru predsjednik Trump otkazao je nedavno posjet državnog tajnika Mikea Pompea Pjongjangu te predstavljanje javnosti novog posebnog izaslanika za Sjevernu Koreju Stephena Bieguna.

Ako sastanak o utorak bude uspješan, dvojica predsjednika susrest će se ponovno u srijedu, a možda će onda održati zajedničku konferenciju za medije kako bi priopćili postizanje vojnog sporazuma koji bi trebao smanjiti napetosti te spriječiti moguće oružane incidente. U pratnji predsjednika Moon nalaze 52 političara i biznismena, uključujući prvog čovjeka Samsunga Lee Jae-yonga te predsjednike SK Group, Hyundai Motor Group i LG-a te velika K-pop južnokorejska zvijezda.