Kad će Vlada javnosti i poduzetnicima konačno prezentirati ključni dokument za korištenje EU novca za oporavak?

U Vladi kažu da će nacionalni plan predstaviti "pravovremeno", no taj je pojam podložan tumačenju

Španjolski premijer Pedro Sanchez početkom ovoga tjedna predstavio je plan gospodarskog oporavka svoje zemlje, u kojem je – kako javljaju europski mediji – zacrtano i kako njegova vlada namjerava iskoristiti europske milijarde iz fonda za oporavak.

Španjolska i druge članice Europske unije trebale bi nacrte svojih nacionalnih planova za oporavak i otpornost, koji su baza za trošenje EU novca, početi dostavljati Europskoj komisiji od sredine listopada (fiksni rok nije propisan). Ali, u Madridu su, valjda, smatrali da bi o ciljevima i prioritetima već sad trebali izvijestiti i svoju javnost.

Konture do sredine listopada

Prije nešto više od mjesec dana premijer Andrej Plenković najavio je da će „osnovne konture“ hrvatskog Nacionalnog plana oporavka biti gotove do sredine listopada. Taj dokument bit će baza za korištenje oko šest milijardi eura bespovratnih sredstava.

“Ideja je da do 15. listopada imamo osnovne konture toga plana, a nakon toga ćemo u komunikaciji s Europskom komisijom, kao i sve druge države, raditi na detaljima. I usvajanje tih dokumenata trebalo bi biti početkom iduće godine”, izjavio je krajem kolovoza premijer.

Rok o kojem je govorio Plenković pred samim je vratima; sljedeći četvrtak bit će 15. dan mjeseca listopada. Hoće li Vlada, po uzoru na Španjolsku, a prije toga i Italiju, već ovih dana upoznati domaću javnost s detaljima svog plana ulaganja silnih milijardi iz europskog programa za oporavak?

Domaća javnost vs. Bruxelles

Po svemu sudeći, premijer Plenković zasad nema namjeru poći stopama španjolskog kolege. Vladu smo ovog tjedna pitali kada će javnosti predstaviti Nacionalni plan oporavka ili barem njegove osnovne smjernice te hoće li nacrt prezentirati javnosti i saborskim zastupnicima prije nego što ga pošalje u Bruxelles.

Odgovor koji smo dobili iz Banskih dvora pomalo je kriptičan. Izrada Nacionalnog plana još traje, a Europskoj komisiji na službeno usvajanje treba biti poslan između 1. siječnja i 30. travnja sljedeće godine, kažu u Vladi. Prije toga, nastavljaju u svom odgovoru, države članice surađuju s Komisijom u pripremi i izradi dokumenta, sukladno smjernicama Komisije.

To su, dakako, informacije koje su poznate od ranije, a uostalom, to i nije bilo naše pitanje. Nas je konkretno zanimalo kad će domaćoj javnosti biti prezentiran dokument, koji bi trebao biti podloga za izlazak iz krize izazvane epidemijom koronavirusa. I tu se krije kriptičan dio Vladina odgovora.

Definirajmo ‘pravovremeno’

“Vlada RH će Plan oporavka javno objaviti i predstaviti hrvatskoj javnosti pravovremeno”, poručuju nam iz Banskih dvora, u odgovoru koji potpisuje Služba za odnose s javnošću. Što, međutim, znači “pravovremeno”?

Za poduzetnike i oporbu “pravovremeno” znači ovih dana, prije nego što plan bude poslan u Bruxelles. “Svaka je Vlada dužna jedan takav iznimno bitan dokument prezentirati Saboru, ali i svim građanima, pogotovo onima koji su posebno zainteresirani, a to su i poduzetnici”, kaže predsjednik udruge Glas poduzetnika Hrvoje Bujas, pa nastavlja: “To očekujemo i prije 15. listopada, ne znam što se čeka”.

U Hrvatskoj udruzi poduzetnika, izgleda, očekuju da nacrt plana bude gotov već sljedeći tjedan. Proizlazi to iz komentara na Telegramov upit. HUP smo pitali sudjeluju li njihovi predstavnici u izradi tog dokumenta te, ako ne sudjeluju, očekuju li da im ga Vlada uskoro prezentira.

O poduzetničkim prioritetima

“Nacrt (…) Vlada RH priprema, kako je ministrica Tramišak na nedavno održanom sastanku s HUP-om pojasnila, u jednom zatvorenom krugu predstavnika ministarstava, a temeljem dosadašnjih iskustava te prikupljenih projektnih prijedloga od tijela iz sustava EU fondova. Nacrt mora biti dostavljen EK do 14. listopada i upravo taj kratak rok je razlog za nepostojanje radnih skupina gdje bi se uključili socijalni partneri”, navodi u odgovoru Petra Sentić, direktorica HUP-ove Udruge profesionalaca za fondove EU.

U opširnom odgovoru nabraju dalje što su sve, na sastanku s ministricom, izdvojili kao prioritete poduzetništva te u što bi sve, po HUP-ovim procjenama, trebalo usmjeriti ulaganja za oporavak i održivost. Očekuju uz to da će ih Ministarstvo uključiti u radne skupine kada se budu izrađivali planovi za trošenje EU sredstava iz sljedećeg sedmogodišnjeg proračuna.

Hoće li se uključiti Sabor?

No, Nacionalni plan oporavka cilja na druga europska sredstva, ona koja su dogovorena ad hoc, radi ublažavanja posljedica aktualne krize. Osim poduzetnika, i nadležni saborski odbori, kako doznajemo, mogli bi biti itekako zainteresirani da im Vlada što prije prezentira u što sve misli investirati šest milijardi eura.

“Nadam se da će postojati svijest kod Vlade da je potrebno involvirati parlament u donošenje ovako važnih dokumenata, koji će obilježiti narednih deset godina. Imam namjeru zamoliti Vladu da nam predstavi taj (nacionalni plan oporavka, op.a.) i druge dokumete koje će biti potrebno izraditi da bismo mogli iskoristiti sredstva iz EU”, kaže predsjednik saborskog Odbora za europske poslove, SDP-ovac Domagoj Hajduković.

„Budući da se time bavi isključivo izvršna vlast, to zna biti netransparentan proces, a mislim da bi to trebalo ispraviti, odnosno da bi Vlada mogla imati samo koristi od toga da konzultira što širi spektar ljudi, ne samo političara, nego i onih koji će biti korisnici tih sredstava“, zaključuje Hajduković.