Kad smo kod toga, Zagreb Pride je u 5 godina podnio 51 prijavu protiv mržnje na webu, a 2 su završile s presudom

Vlada najavljuje novi zakon, ali možda bi trebalo samo primjenjivati postojeći

10.06.2017., Zagreb - Drustveni i politicki skup XVI. Povorka ponosa LGBTIQ osoba i obitelji Zagreb Pride 2017. pod sloganom Slobodan zivot pocinje ponosom. Okupljeni su krenuli od Mimare preko Frankopanske ulice, Ilice, Trga bana Jelacica, Jurisiceve, Draskoviceve, Langovog trga do Ribnjaka. 
Photo: Davor Puklavec/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

Udruga Zagreb Pride na svojoj je stranici komentirala najavu novog zakona kojim će se kažnjavati govor mržnje na internetu. Pišu kako Hrvatska već ima takve zakone i to Kazneni zakon i Zakon o suzbijanju diskriminacije. Smatraju da je najava donošenja posebnog Zakona za govor mržnje na internetu “HDZ-ovo i HNS-ovo ismijavanje pravne države.”

Pišu kako prijavljivanje govora mržnje jednostavno ne funkcionira, unatoč spomenutim zakonima, i navode konkretne brojke. Navode kako su od 2013. godine, kada se LGBTIQ zajednica “našla na političkom nišanu pomahnitale klerikalne desnice koja je referendumima i drugim akcijama potaknula mržnju i nasilje protiv LGBTIQ osoba u Hrvatskoj do danas”, policiji i Državnom odvjetništvu podnijeli 51 prijavu za govor mržnje na internetu. Od toga su dva kaznena djela završila s osuđujućom pravomoćnom presudom te niti jedna s oslobađajućom.

Primjeri procesuiranih govora mržnje

Iz Zagreb Pridea kažu da je Zakon o suzbijanju diskriminacije gotovo neprimjenjivan u praksi, jer je od 14 prijava samo jedna završila u sudskom postupku, dok se za većinu kaznenih djela policija se nije pretrgla pronaći počinitelje. Navode primjer kaznenih djela iz listopada 2015. godine, koje je Državno odvjetništvo prvotno bilo odbacilo, s objašnjenjem kako su počinitelji neonacističke slogane “pedere u logore” napisali pod utjecajem psihologije mase.

Tek nakon javnih pritisaka, u tom je slučaju, u studenom 2015. došlo do ponovnog istražnog postupka, međutim nikakvih pomaka još nema. Potrebno je, zaključuju, primjenjivati postojeće zakone, a ne štancati nove koji se neće primjenjivati.

Zakon kojim se kažnjava mržnja već postoji
Unatoč postojećim Zakonima, Vlada želi donijeti novi